Неділя, 22 квітня 2018

Аналітика, Експерт, Поділля, Розслідування

Аграрна партія України. Придивись уважніше

На початку листопада в матеріалі «Партійні скарби: хто заплатить за продовження цирку під куполом Верховної Ради?» Редакція АКТУАЛЬНО оголосила про початок моніторингу партійних грошей: звідки приходять, хто фінансує і на що витрачаються, і запросила активістів і громадських діячів долучатися до цього процесу. Сьогодні ми відкриваємо рубрику «ПАРТІЙНІ СКАРБИ» і публікуємо результати першого такого моніторингу. Чекайте інші результати вже незабаром…

01.12.2016, 8:45

фінансові звіти політичних партій

Аграрна партія України (АПУ), заснована в 2006 році, наразі є однією з масових непарламентських партій представлених в місцевих радах. Хоча кількість ресурсів, що вкладаються в партію, та системність її роботи говорять про наміри АПУ перейти зі статусу місцевої до парламентської партії. Отже давайте ближче познайомимося з цим амбітним  суб’єктом на політичній арені країни.

Про регіональну мережу партії

Кількість територіальних організацій зі статусом юридичної особи в АПУ складає 305 осередків. Але лише у п’ятдесяти двох з них відкриті банківські рахунки. Наразі Аграрна партія декларує 3472 депутати обраних до органів місцевого самоврядування. Наразі депутатів аграріїв, за даними ЦВК 3300 депутатів. Це п’яте місце за кількістю депутатів місцевих рад усіх рівнів. Хоча, якщо придивитись на регіональну мережу, то аграрії мають вплив далеко не у всіх областях. На заході і півдні країни регіональні осередки навіть не висували депутатів облрад. Зате, наявне серйозне представництво в Хмельницькій облраді – за 11 депутатів проголосувало 55 тис. виборців. Чернігівська, Вінницька, Полтавська та Чернівецька команди виявились найбільш результативними серед всіх обласних команд та отримали фракції в обласних радах.

Про Скоцика

АПУ, наразі, очолює уродженець Рівненської області, аграрій з досвідом і американською освітою Віталій Скоцик. Нинішній голова Аграрної партії в 2003 році першим в Україні отримав звання доктора наук за напрямком стратегічного менеджменту та має багаторічний досвід управління кампаніями з іноземним капіталом. З 2012 по 2015 роки був завідувачем кафедри конярства, кіннозаводства та економіки тваринництва Національного Університету біоресурсів та природокористування України. В складі  Аграрної партії пройшов шлях від члена партії в 2009 році до обрання Головою партії в 2014 році. Зараз він активно критикує уряд Володимира Гройсмана щодо непродуманої аграрної політики останнього.

Про спонсорів

Загалом, за три квартали, на свої рахунки партія отримала 9,3 млн.грн. З них 8,7 мільйонів це гроші від юридичних осіб, а шістсот тисяч надійшло від громадян.

Аграрну партію України вже третій квартал підряд продовжують фінансувати група аграрних компаній, засновниками яких є кіпріотські “ВІТА ДЖЕНЕРО ЛІМІТЕД” та «ПОМАРІУМ КЕПІТАЛ ЛІМІТЕД». В Україні ці компанії між собою пов’язує ТОВ «СВАРОГ КАПІТАЛ». Кінцевим бенефеціаром і власником ТОВ «СВАРОГ КАПІТАЛ» є Буряк Марина Леонтіївна. Марина Буряк є дружиною Олександра Буряка, одного з братів екс-нардепів Сергія і Олександра Буряка з Донецька. Олександр востаннє обирався від БЮТу, а Сергій, був членом фракції Партії регіонів під час Революції Гідності.

Група компаній «Сварог Вест Груп», маючи лише на Хмельниччині в користуванні 65 тис.га землі, та наближені до Групи фірми, за три квартали цього року внесли на рахунки АПУ майже третину всіх надходжень партії – 2,78 млн.грн.  Цією сумою АПУ свідомо порушує статтю 15 Закону «Про політичні партії в Україні», що забороняє фінансування партій компаніями з іноземними власникам та перевищує більше ніж на мільйон гривень максимально допустимий внесок пов’язаними юридичними особами.

Понад 1,7 млн.грн. Аграрній партії перерахували її місцеві організації.  Київська обласна – 596,6 тис.грн,  з Чернігова надійшло 303 тис.грн, з Одеси надійшло 206 тис.грн, із Сум – 173,3 тис.грн, з Полтави – 107 тис.грн, з Луцька – 100 тис.грн, з Черкас – 82,1 тис.грн.  Щодо регіональних надходжень варто зазначити, що Київська та Одеська обласна організація не нехтують отримувати кошти від благодійних фондів, прямо порушуючи вимоги все того ж Закону «Про політичні партії в Україні». Основними донорами обласних організацій є їх місцевий агробізнес, який і «скидується» на потреби своїх місцевих організацій партії.

Внески бізнесів регіональних керівників Аграрної партії за три квартали склали 1,8 млн.грн. Зокрема це пожертви голів Житомирської, Тернопільської, Миколаївської, Луганської, Черкаської та Харківської регіональних організацій.

Ще одним системним спонсором партії є ПП МІНЕРАЛЗ зареєстроване в Рівному. Підприємство за три квартали внесло на рахунки аграріїв 778 тис.грн. Засновником і власником ПП Мінералз є цілком непублічна Провотар Галина Іванівна, яка є власницею ряду різнопрофільних підприємств на рідній Віталію Скоцику  Рівненщині.

Найбільшим спонсором Аграрної партії фізичною особою за згаданий період є Корбан Олег Борисович. Голова Київської обласної організації АПУ, з неоднозначним минулим, зробив внесок в 357 тис.грн. Колишнього заступника Голови Київської ОДА, звільненого на початку 2016 року, звинувачують у системних фальсифікаціях виборчих кампаній Києва різних років. Зокрема, за наявною інформацією Олег Корбан курував вибори Віктора Януковича в 2004 році.  В 2012 році Олег Корбан очолював передвиборчий штаб екс-регіонала, забудовника Ігоря Лисова та, очевидно, організовував «тітушок» на скандальному 211 виборчому  окрузі в Києві. Що стосується доходів Корбана, то за 2014 рік Олег Борисович задекларував сімейний дохід на 7,6 млн.грн.

Надходження членських внесків партійців в загальному звіті не вказано, але фактично вони надходили малими сумами по 100, 200 та 300 грн.

Про партійні зарплати

Цікаво, що оприлюднена зарплата шести працівників апарату АПУ коливається від 1200 до 1700 грн. Мабуть, у вільний від роботи час, якого з огляду на розмір зарплати багато, всі шестеро грають у футбол на восьмиста «квадратах» трьох київських офісів партії.  А за свою відповідальну функцію та серйозний стаж роботи в аграрному бізнесі голова партії Віталій Скоцик отримує цілих 1750 грн на місяць.

«Сірий кардинал» аграрної партії

В березні 2016 року новим керівником Центрального апарату Аграрної партії України призначено відомого політичного діяча та дипломата Романа Безсмертного. Роман Петрович є давнім другом Президента Петра Порошенка та Генпрокурора Юрія Луценка ще по «Нашій Україні» 2004 року. Багаторазовий депутат Верховної ради України від різних партій ще в липні 2014 року, разом з Юрієм Луценком, створив і очолив політичну партію «Третя Українська Республіка». Яку, за даними реєстру Мінюсту, Роман Безсмертний продовжує очолювати до цього часу. Через близькість до Юрія Луценка, Безсмертного називають креатурою Петра Порошенка. Відразу Роман Сергійович розпочав «чистки» в рядах партії неугодних  йому регіональних керівників. Серед експертів теж побутує думка, що Аграрна партія це проект Банкової, задуманий як головний конкурент іншої парламентської сили на користь президентської партії.

Висновки

Локальні перемоги аграріїв в певних регіонах говорять про те, що місцевий агробізнес в ключових областях витратився значно більше і, відповідно, отримав перемогу на виборах. А в зв’язку з поступовою передачею владних повноважень на місця стає зрозумілим такий високий інтерес місцевих аграрних бізнес-інтересів до обласних рад. Наразі можемо констатувати наявність лобі агрохолдингів в окремих регіонах. Проте, кількість коштів, що вкладаються в партію, говорять про наміри латифундистів серйозно розширити свій політичний вплив в майбутньому.

P.S.  Інформація в матеріалі здобута, в тому числі, за допомогою аналітичної платформи YouControl

Ігор Світлий

Центр «Ейдос»

 

Коментарі

Всього коментарів: 1

  • Автор: Светлана Филагрий

    Додано: Грудень 01, 2016 в 09:14

    Большое спасибо, что доходчиво пояснили… Что Аграрная партия.. проэкт партии регионов.. а так красиво сказка сказывалась.. донесу информацию всем кому смогу.. а смогу много

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: