Вівторок, 24 квітня 2018

Аналітика, Конфлікти, Поділля

Чи буде хмельничанам безпечним сусідство харківського вікно заводу?

Соціальну напругу в Іванківцях розігрів намір харківського ПП «Екіпаж» спорудити біля Хмельницького великий цех зі збирання метало-пластикових вікон. Тригектарна площа земельної ділянки біля корпусів заводу «Строммашина», на якій його збираються змонтувати, за даними Державного земельного кадастру, поки належить до земель сільськогосподарського призначення. Та й підозра у шкідливості майбутнього цеху не дає спокою жителям приміських Іванковець. Ще один бік проблеми – можлива монополізація ринку метало-пластикових конструкцій. Адже поряд працюють потужні «Веснянка», «Основа», які вже на слуху у замовників вікон і інших конструкцій.

20.10.2016, 17:12

strommashina

Складальники профілів сучасних вікон, які мають виробництво у двох областях та дилерські представництва ще у п’ятьох регіонах країни, прагнуть наблизитися до європейського ринку. Адже із Харківщини чи Дніпра до країн Євроспільноти – величеньке плече перевезень. За сусідство ж із Олешином та Іванківцями, які входять до однієї сільської громади, декларують виділення шестисот тисяч гривень на розвиток сільської інфраструктури щороку. Це попри наповнення бюджету сільради податком із доходів фізичних осіб – місцевих працівників, яких наймуть на роботу. Залишається сподіватися, що зарплати у них будуть високими – відповідними європейським цінам на їхню продукцію, котру й купуватимуть у Європі.
Із благих намірів харківські підприємці вирішили провести громадські слухання у місцевих громадах. Люди ж не в тім’я биті – зметикували: за чинним законодавством слухання проводяться лише перед розгортанням виробництва, шкідливого для довкілля. Он у Дунаївцях уже до десяти років добігає епопея зі шкідливим виробництвом пінопласту, а в Старокостянтинові бізнесмени уже запустили агресивне для довкілля виробництво акумуляторів, отримавши всі дозволи. Де гарантія, що за добрими намірами не ховається щось подібне?
От і сходяться іванківчани до свого сільського клубу на збори щотижня: на першому сході вирішили закликати представника підприємства-інвестора, на другому сході заслухали його, але до спільної думки так і не прийшли. Тим часом по руках пішов лист із підписами «проти». До двохсот зібралося – і селяни, і хмельничани.
Вирішили зібратися за тиждень знову. Директор з будівництва та інженер технічного напрямку ПП «Екіпаж» Олексій Тесаловський, відряджений розгортати будівництво об’єкта в нашій області, залишив селянам для ознайомлення оцінку впливу запланованого цеху на навколишнє середовище. І уродженець Іванковець Сергій Сьомаш свою експертну думку висловив відразу:
– Шкідливі викиди, задекларовані у документі, дорівнюють викидам десяти таких котелень, як от у нашій Іванковецькій школі. Якщо ж брати міську котельню, то вона утричі шкідливіша, ніж цех, який збираються звести біля нашого села, – сказав він перед своєю матір’ю та рідною тіткою, присутніми на сході села.
Посада Сергія Сьомаша – начальник відділу нагляду на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки управління Держпраці у Хмельницькій області. Іншими експертами на зборах виступили депутати Олешинської сільради Олександр Вознюк та Олександр Островський. Перший з них, нещодавно повернувшись із війни на сході України, доповів про землю, на якій розгорнеться будівництво. Розгорнеться, якщо буде погоджено ескізний, а потім і робочий проект.
– Земля розташована за межами населеного пункту. Тригектарний масив рішенням районної держадміністрації, згідно з її компетенцією, був у 2012 чи 2013 році розподілений на садові ділянки, дачі, – нагадав Олександр Вознюк. – Тридцять чи скільки їх там власників садових ділянок продали свої наділи фірмі.
Директор з виробництва цієї фірми, Олексій Тесаловський, уточнив, що ПП «Екіпаж» придбав земельну ділянку у фізичної особи. Вона поки залишається не відомою для широкого загалу, то й запитати, яким чином були консолідовані в один масив викуплені ділянки ще не можемо.
– Я не займаюся юридичними питаннями, тому деталей угоди про купівлю не знаю. Скажу лише те, що наше підприємство уже оформляє документи про переведення цих трьох гектарів із земель сільськогосподарського призначення у землі промисловості і вже сплатили 170 тисяч гривень відшкодування за втрати місцевого бюджету від неотриманої орендної плати, – розповів Тесаловський.
А селян інвестор запевняє, що вісімдесят відсотків працівників у цеху будуть місцевими. Планується ж запросити на роботу півтораста робітників – як і на такому ж підприємстві у Первомайську в Харківській області. «Ми зацікавлені у високій кваліфікації персоналу й культурою виробництва, – повідомив Олексій Тесаловський нашому кореспондентові. – І якщо у нас працюватимуть в основному жителі Олешина й Іванковець, то вони першими довідаються про встановлення екструдера чи гальванічного виробництва, якого так бояться місцеві жителі.
Також він пояснив, що велика територія для роботи цеху потрібна у зв’язку зі скупченням великомірного автотранспорту. Кошторис будівництва – дванадцять мільйонів гривень, і в разі узгодження всіх договорів та проектів ПП «Екіпаж» готовий запустити виробництво уже навесні 2017 року. «Далі ми уже втратимо інтерес до цього майданчика – попит на нашу продукцію сезонний. В разі непогодження шукатимемо інше місце. А отже й люди зароблятимуть у нас інші, і податок з доходів фізичних осіб ітиме у бюджети інших громад. Крім того, ми ж зобов’язуємося співпрацювати із громадами у соціальному розвитку населених пунктів, а це не менше ніж шістсот тисяч гривень на рік їм на розвиток інфраструктури», – зазначив представник підприємства-інвестора.
Михайло Цималюк

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: