Вівторок, 24 квітня 2018

Погляд, Поділля

Із липня хмельничанам платити і за хату і за хлів

Другий місяць літа приніс українцям нововведення податкового кодексу, що відтепер діятимуть не на папері, а таки на практиці. Із 1 липня українці мають сплатити податок на нерухомість за 2015 рік. 60-денний термін спливе 28 серпня, після чого на тих, хто зловив гаву та пас задніх, буде нарахована штрафна санкція у розмірі від 10 до 20% від суми податку. А враховуючи те, що влітку період відпусток – жителям України радять довго не тягнути кота за хвоста.

05.07.2016, 11:45

збори та податки

Нагадаємо, що зміни до Податкового кодексу нардепи внесли ще наприкінці минулого року. Згідно з ними, такий податок у 2016 році коливатиметься від 0% до 3% мінімальної заробітної плати за 1 м2 об’єкта житлової чи нежитлової нерухомості. Як було вирішено, ставка податку встановлюється відповідним органом місцевої влади, а отже може бути різною в кожній області, місті чи районі. Так, у Вінниці, Запоріжжі, Івано-Франківську та Харкові, згідно з рішеннями міськрад, ставка податку на нерухомість у 2016 році становитиме 2%, у Хмельницькому, Черкасах, Чернівцях, Дніпропетровську та Києві – 1%, у Житомирі – 0,5%, в Ужгороді – 0,4%, а у Кіровограді – 0,1%. Під оподаткування підпадатиме як житлова нерухомість (квартира, будинок), так і нежитлова нерухомість (гаражі, майстерні, господарські будівлі – сараї, хліви, літні кухні, вбиральні, погреби тощо). На превеликий жаль для українців, на нежитлові площі, такі як хлів, лях, туалет, тощо,  жодних пільг немає.

Як обіцяють ідейники нововведень, платитимуть  за свою нерухомість не всі, а тільки ті власники квартир та будинків, площа яких перевищує 60 та 120 м2 відповідно (або будинки і квартири загальною площею в 180 “квадратів”). Та й сам податок буде нараховуватись тільки на площу, яка перевищує вищезгаданий метраж.

Наприклад, якщо власник має квартиру у 75 м2, то він буде сплачувати податок тільки з 15 м2. Або якщо ви є власником заміського будинку у 150 м2, то сплатите податок з 30 м2.

Виходячи з розміру мінімальної зарплати, яка на 1 січня 2015 року (саме таку інформацію надали в податковій) становила 1218 грн.,

Не обійшлося і без винятків. Так, є й пільгова категорія населення, яка взагалі не буде сплачувати податок на нерухомість. До цієї категорії відноситься житло, яке належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям – інвалідам, які виховуються одинокими матерями тощо. Також не обкладатимуться податком не нерухомість дитячі садки, храми і комунальні приміщення.

Окрім цього, сільські, селищні, міські ради можуть збільшувати граничну межу житлової нерухомості, на яку зменшується база оподаткування. Так, вони встановлюють пільги з податку на нерухоме майно, що перебуває у власності громадян, виходячи з їх майнового стану та рівня доходів. А стосовно нежитлової нерухомості то – в залежності від майна, яке є об’єктом оподаткування. Однак слід зауважити, що такі пільги не поширюються на житло, якщо його площа перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, або якщо воно здається в оренду, лізинг чи використовується у підприємницькій діяльності.

Сума податку розраховується державною податковою інспекцією за місцем реєстрації платника податку.

Але тим громадянам, які підпадають під дію податку, але в період з травня по липень поточного року не отримали податкове повідомлення-рішення про нарахування їм податку на нерухомість, краще самостійно звернутися за платіжкою до Податкової.

Цікава фішка цього податку полягає в тому, що українці платитимуть раз на рік, тому цього літа буде оплата за 2015 рік. Кожен, хто володіє нерухомістю, яка підпадає під оподаткування може ще до отримання платіжок порахувати свої цьогорічні витрати. Допоможе в цьому спеціальний алгоритм, з яким можна ознайомитися на сайті Державної фіскальної служби sfs.gov.ua, обравши розділ «Податки, збори, платежі», потім «Місцеві податки», а далі «Податок на нерухоме майно», «Додаткова інформація», «Алгоритм». Щоправда, приклади там наведено з урахуванням пільгових площ, чинних на момент запровадження податку на нерухомість у 2013 році: тоді не оподатковували квартири до 120 квадратів, будинки — до 250, за наявності обох — 370. Але неважко замінити ці цифри в розрахунках на чинні нині. І пам’ятайте: якщо торік ви зареєстрували ваше житло, наприклад, у травні, то платитимете лише за 8 місяців, тобто починаючи з місяця, в якому виникло право власності.

P.S. Для місцевих бюджетів податок на нерухомість досить солідний наповнювач, адже торік власники житла в Україні перерахували їм майже мільярд грн., а це, погодьтеся, таки солідний шматок пирога. Шириться думка, що прийде такий час, коли ми, наслідуючи Європу, будемо поголовно платити податок на нерухомість, тож до цього нас готують уже зараз, щороку розширюючи список того, за що доводиться платити.

Діана МАКІВСЬКА.

 

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: