Неділя, 22 квітня 2018

Події, Поділля, Розслідування

Кривавий слід “молочної війни” на Хмельниччині

У попередньому матеріалі «Оборона генерала» ми писали, що ця ситуація могла бути наслідком непрофесійної поведінки поліції. Але, можливо, що мотиви і причини побиття людей були іншими.

21.10.2016, 8:55

molochni-viyni3

частина 1: БІЛОГІРСЬКА ВИТІВКА ПОЛІЦІЇ

   Нагадаємо, інцидент з побиттям протестуючих ротою спецпризначення «Богдан» під Білогірським молокозаводом, залишає дуже багато запитань. Дії поліції виглядають абсолютно алогічними. Якщо реальною метою було розблокувати завод, то чому для цього не залучили місцеві сили правоохоронців, а залучили спецпризначенців? Врешті, навіщо було «ламати» людей? Аргументація дій поліції не виправдана виконанням стандартної процедури вилучення засобів, яким протестувальники заблокували молокозавод.

Ми висловимо власну, суб’єктивну точку зору на ці події. Складається враження, що агресивна поведінка поліціянтів схожа на замовну «каральну акцію». Власники «Білогір’я молокопродукт» хлопці зовсім не прості. За час роботи підприємства під їхнім керівництвом виникав не один гучний скандал із заготівельниками молока. У власників заводу Олега Балюка і Руслана Бадаєва виникли певні труднощі з бізнесом. В першу чергу це пов’язано із ринком збуту. Росія закрила свій ринок для українських сирів, а європейський сирний бліцкриг вітчизняним виробникам не вдався. Загалом, згідно статистики, Україна скоротила експорт сиру за останній час на 27%.

Проблеми на білогірському молокозаводі сиптоматичні і описують загальний стан справ структури молочного магната, екс-регіонала Бадаєва. Ймовірно, що поліцію підключили для вирішення негараздів заводу і врегулювання конфлікту з опонентами, яким дали зрозуміти: «Смягчите тон, ребята». Навряд чи Семенишин санкціонував жорсткі дії підлеглих з власної ініціативи. Будь-який адекватний керівник обласної поліції розуміє наслідки подібних кроків і для себе особисто і для структури загалом. Умисно поліція навряд чи вчинила подібне, врешті, область не велика, усі один одного добре знають. Тож на нашу думку Семенишина підштовхнули на цю спецоперацію. Імовірно, що на нього натиснули. «Прижати» є чим – керівництво обласної поліції в епіцентрі скандалу з корупційною схемою розкрадання паливно-мастильних матеріалів і грошей на харчі АТОшникам.

Команду Семенишину міг дати Арсен Аваков з подачі команди Бадаєва. Напряму Аваков з Бадаєвим не пов’язаний. Але у цього пана є інші впливові друзі з зірковими погонами на плечах. Наприклад, Анатолій Присяжнюк, екс-голова Київської ОДА з 2010 по 2014 рік. Пан Присяжнюк колишній міліціонер. Службу починав з 1983 року і до 1993 року дослужився до посади начальника ДАІ АР Крим. У 2001-2003 роках начальник обласної міліції Полтавщини (де зосереджений бізнес Бадаєва). У 2003-2005 роках заступник міністра внутрішніх справ, начальник міліції з громадської безпеки. 2009-2010 рр. заступник голови СБУ. До слова пан Присяжнюк навчався у Кам’янець-Подільській сільськогосподарській академії. Має звання генерал-полковника. Син Анатолія Присяжнюка, Олександр, тісно пов’язаний з командою Яценюка-Авакова. У 2010 Присяжнюк молодший йшов у п’ятірці «Фронту змін» на вибори до Київської обласної ради. На останніх парламентських виборах обраний за списками «Народного фронту» нардепом. Займав посаду заступника керівника апарату прем’єр-міністра.

Цілком реально, що зв’язка Бадаєв-Присяжнюк зіграла роль з побиттям людей під Білогірським молокозаводом. Ще раз повторимося, що агресивна акція поліції виглядає замовною. Семенишин не пішов би на провокацію чергового скандалу, зараз йому вистачає проблем. Тай самі спецпризначенці люди адекватні і не кровожерливі, без чіткої установки, вони не поводили б себе таким чином.

molochni-viyniчастина 2: ФІНАНСОВІ ТАЄМНИЦІ ВЛАСНИКІВ

У «культовому» радянському фільмі «Брилиантовая рука» звучить пісня про понеділок. Є там такі слова «видно в понедельник их мама родила». Саме так чимало жителів Білогірського району Хмельницької області вважають стосовно початку роботи Білогірського молокозаводу. Офіційною мовою нині – ТОВ «Білогір’я молокопродукт». І ось навколо невеличкого заводу, народженого на початку 80-х років минулого століття розгорілася ціла кривава драма.

Звісно мова йде про жорстоке та цинічне побиття мітингувальників, котрі вимагали розрахунків за здане молоко. Це перша кров, дай Боже і остання. Але, власне про що йде мова?

Відразу після народження спочатку молокоприймального пункту, а згодом вже і молокозаводу у Білогір’ї, з’ясувалось, що проектувальники та будівельники наломали дров. І побудували багато чого так, як не треба було будувати. Але ж, наша класика така – будуємо, ремонтуємо а воно все рівно не так.

Розмови про сморід від очисних споруд молокозаводу спалахували досить часто. 2007 року тема очисних потрапила у пресу. Але не тільки проблеми очисних споруд турбували навколишній люд. Головне – слабка фінансова дисципліна заводу. Класична схема: товар – гроші – товар, у випадку з Білогірською молочарнею, а згодом і цілим молокозаводом, не хотіла діяти. Спочатку терпець урвався одному аграрію – Петринюку, згодом Іващуку, згодом Лейві. Коротше кажучи переважна більшість сільгосппідприємств округи, котрі мали корови, відмовились від співпраці з Білогірським молокозаводом.

Час йшов, змінювалися часи, губернатори, голови РДА, а проблеми з фіндисципліною залишались. Згодом Білогірський завод увійшов у полтавську молочну імперію. Втім, це мало що змінило у підході білогірських молочарів до фінансової дисципліни.

Мусимо пригадати 2011 рік, коли декілька тижнів люди мітингували поблизу заводу. Гасла ті самі – де наші гроші за здане молоко. Врешті-решт місцевий люд зневірився у фінансовій спроможності молокозаводу у райцентрі.

Черговий, найбільш одіозний, скандал спалахнув у вересні нинішнього року. Мова йшла вже не про окремих здавачів молока, а цілі кооперативи.

Як розповідають посадові особи 1-го національного кооперативу, приїхали керівники Білогірського молокозаводу. Мовляв, збираєте молоко, платите людям – давайте працювати з нами. Біда – молока заводу не вистачає. Шепетівчани подумали  і згодились, надто з огляду на запропоновані ціни. Виявилось, погодились на свою голову. Здавати молоко – здавали, але гроші все повільніше поступали на рахунки кооперативу. Згодом надходження припинились. У білогірських молочарів пояснення прості – є фінансові проблеми у заводу – треба зачекати.

Але фінансові проблеми молокозаводу не тільки в тому, що заборгували кооперативу. Завод заборгував багатьом. Отож: здавачам молока з Теофіпольського району заборгували 7 млн грн, за поставлене на завод молоко 1-м національним кооперативом з Шепетівського району – 2,4 млн грн. Селянам з Малої Клітни Красилівського району – 2,4 млн грн. ТОВ «Подільський господар», котрий збирав для білогірського заводу молоко у Красилівському районі – 3,5 млн грн.

molochni-viyni1Окрім того «Подільський господар» не отримав обіцяної по бартеру продукції 34 тонни. Постачальникам молока з рідного району  заборгували 65 тис грн, сільськогосподарському підприємству з Ямполя – 220 тис грн. Загалом борги заводу перед постачальниками молока з різних районів – загалом близько 16 млн грн. Звісно це борги не нинішнього року. Звісно, не тільки ТОВ «Білогір’я молокопродукт» винуватий, насамперед провина лежить на власниках підприємства. Ну, а власники не жителі Хмельницької області. Білогірська молочарня входить до молочної імперії пана Бадаєва. Тож головний офіс у Полтавській області.

«Кооператори» з 1-го національного кооперативу звернулися до Хмельницької ОДА з проханням розібратися: де гроші за молоко. ОДА дає доручення департаменту продовольства. Департамент пише звернення на Гадячмолоко. Звідти сувора відповідь: «ми не при ділах» – ТОВ «Білогір’ямолокопродукт» – самостійне підприємство. У якості подарунку – грізна приписка – Хмельницька ОДА  злісно втручається у господарські справи приватних фірм.

До Департаменту, котрий збирав дані про заборгованість та звертався для отримання роз’яснень стосовно перспективи погашення боргів прийшли співробітники СБУ.

На тому і закінчились дії влади. Втім, без «оргвисновків». В такій ситуації дуже вже вільно почали діяти керівники «Гадяч молоко». Усі виступи, пікети людей, котрі вимагали погасити заборгованість за  здане молоко просто ігнорували. Так тривало до вечора 28 вересня. Наступного дня рано-вранці, в районі 7:00 ранку прибув спецпідрозділ міліції з обласного центру. Офіційно – забезпечити правопорядок при виконанні дій по розблокуванню заводу. Але, любі друзі, але.

Згідно чинного законодавства рішення суду про примусове розблокування того чи іншого об’єкта має свою процедуру. Насамперед судові виконавці мають вручити ініціаторам дійства (в нашому випадку лідерам пікетувальників) рішення суду про негайне розблокування заводу. Це аж ніяк не прерогатива спецпідрозділу міліції. Ініціатори пікетування мають поставити свої підписи про те, що ознайомлені з рішенням суду.

Ініціатори мають право відмовитись від підписів про ознайомлення. В такому разі складається протокол, де свідки дійства (не з кола мітингувальників) ставлять свої підписи, мовляв бачили що мітингувальники відмовились. Якщо в рішенні сказане – негайне розблокування – то судові виконавці мають оголосити порядок дій. Тобто судові виконавці звертаються до правоохоронців, аби ті допомогли виконати рішення суду. Скажемо чесно – дуже багато писанини вимагає законодавство, аби здійснити примусове розблокування об’єкту.

У випадку з блокуванням Білогірської молочарні напевне були порушені процедури, передбачені законом.  Зі слів мітингувальників  «пішов відразу «махач» – тобто силовики застосували силу. Лише злісних порушників закону мають право затримати поліціянти. В нашому випадку були порушені усі процедури, і вина у цьому лежить на силовиках.

Далі пропонуємо розглянути тему, а хто власне блокував завод? За словами радника керівника українських «копів» – пана Апостола він не бачив обвітрених обличь заготовачів. І тут Апостол правий – здавачі молока отримали свої гроші. Але ці кошти не з ТОВ «Білогір’я молокопродукт», а з рахунків «Подільського господаря». Дійсно, відсутні прямі угоди з окремими здавачами і ТОВ «Білогір’я молокопродукт». Здавачі молока заключили угоди про здавання молока з ТОВ «Подільський господар». Саме ця організація і поставляла на Білогірську  молочарню молоко. Отож, керівництво «господаря» саме заплатило кошти за здане молоко. Але ці гроші мали б надійти на рахунки ТОВ «Подільський господар». Але не надійшли. Тому-то поблизу Білогірської молочарні і були працівники ТОВ «Подільський господар». І законно вимагали від молочарні повернути їхні гроші.

molochni-viyni4 Стосовно радника Авакова – пана Апостола, як говорив наш улюблений Штірліц – «софистика,  пастор, софистика». Апостол просто пересмикував вектори відповідальності. Але багатьох цікавить питання: а якого біса так треба було бити людей? Що, були факти злісної непокори – то це має бути відображено не тільки у рапортах силовиків. Мають бути свідчення очевидців, аж ніяк не пов’язаних з поліцією. У всякому разі маємо в «активі» поліції факти застосування надмірної сили. З власної ініціативи ламали ногу, наступали на голови пікетникам? Любі друзі, так це «рімейк» подій 30 листопада у Києві, коли «ОМОН» гамселив студентів. І це на фоні розповіді поліції про те, що все по закону? Не треба нас дурити.

«Махач» пішов відразу, прямо у наметах. Це означає одне – була установка на застосування сили. І без розмов. А хто ж такий герой, який ухвалив рішення бити мітингувальників? Начпол генерал Семенишин. Так, але це не його стиль. Отже висновок  – його попросили, порадили, вмовили (вибирайте собі на смак).

Є така версія у частині «Білогірська витівка поліції».

Втім, любі наші читачі нічого на нашій Землі просто так не відбувається. Били людей з мінімальною кількістю свідків. Рапорти силовиків це одне – де, де, де фотофіксація злісної непокори. Що в рапортах – «злостно выражался нецензурной бранью». Це не підстави ламати ногу та бити кийком по голові.

Втім, як казав товариш Берія «кто не слеп, тот видит». Що бачимо і розуміємо? Розблокування молочарні проводилось оперативно, усіх забрали у відділок поліції. І що на майдані  коло молочарні? Давайте не грати «шимка». Все просто і грубо як два по два.

Керівництву холдингу потрібно було щось вивезти з території заводу. Що? Готову продукцію. Для чого? Думайте! Кому потрібне ТОВ з 16 млн боргів. А судячи з листів на СБУ та на адресу Хмельницької ОДА – «Білогір’ямолокопродукт» самостійна одиниця і несе всю відповідальність сама.

На момент написання матеріалу – молочарня не працює, змінилося вкотре керівництво. Отож, якщо коротко Балюк та Бадаєв просто кидають напризволяще завод у Білогір’ї. А розгон пікетників, аби зайві очі не бачили, скільки фур і куди пішли. Дуже хочеться помилитись, але сумні реалії саме такі!

  Максим Прохасько, О. Александров

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: