Неділя, 17 грудня 2017

Конфлікти, Події, Поділля

Що дістанеться громаді після того, як ставок у Давидківцях відберуть у орендаря?

В Давидківцях вже кілька років не вщухає боротьба за ставок, який на думку представників місцевої громади незаконно було передано в оренду. Але як їм повернути майно і що буде зі ставком, якщо людям вдасться подолати бюрократичні та законодавчі перепони.

23.05.2017, 17:27

Ставок в Давидківцях

До редакції  «АКТУАЛЬНО » надійшов лист з проханням розібратися в конфлікті навколо місцевого ставка. Наші журналісти виїхали на місце, поспілкувалися з представниками громади та влади і перевірили викладені в листі факти.
Хоча боротьба за ставок точилася між охочими і до того, а одному з них, пану Купельському навіть пощастило побувати орендарем, початком цієї історії вважається 2013 рік, коли Хмельницька райдержадміністрація, очолювана на той час Віктором Коліщаком уклала з комунальним підприємством «Спецбудресурс» договір оренди №653 на 49 років земельної ділянки біля села Давидківці площею 48,65 га, з яких під водою 43,95 га, а – 4,7 га – прибережна смуга.
Земля з кадастровим номером 6825082400:026:0002, що розташована на території Давидковецької сільської ради Хмельницької обласної державної адміністрації для риборозведення була передана з умовою орендної плати у розмірі 6% нормативно-грошової оцінки  земельної ділянки (164929,60 грн.) і становить 9895,78 грн. за рік.
А вже 21 квітня 2014 р. КП «Спецбудресурс» передало вищезгадану земельну ділянку на 48 років в суборенду ПП «Давидківське», яке саме заснував директор КП «Спецбудресурс» Ігор Тарашевський, а також Назар Летюк, Ольга Сидоренко і Роман Касянюк із міста Харцизьк Донецької області.
Громада включилася в активну боротьбу за повернення майна громаді. Очолив цю ініціативу місцевий активіст Олександр Сіротін. Зверталися і в ЗМІ і в правохоронні органи. Поки селяни виясняли відношення з орендарями, у грудні 2014 року Давидковецька сільська рада зверталася з адміністративним позовом до Хмельницької райдержадміністрації. У ньому сільська рада просила суд скасувати розпорядження голови РДА про надання в оренду водойми, визнати недійсним сам договір про оренду і, власне, про суборенду.
Прокуратура Хмельницької області також неодноразово зверталась до суду про визнання недійсними і скасування розпоряджень Хмельницької райдержадміністрації, а також договорів оренди і суборенди.

Прокурори стверджували, що райдержадміністрація не мала права надавати в оренду ділянку водного фонду. Претензій до спірного договору було багато. Починаючи від того, що такі повноваження належать облдержадміністрації, а не райдержадміністрації і закінчуючи затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з порушеннями. Суди тривали майже 3 роки, але ні прокуратура, ні селищна рада, як представники громади, так і не змогли довести в судах різних інстанцій визнання недійсним договору оренду і розпоряджень Хмельницької РДА.
Крім того, правова позиція і Верховного Суду України, і Європейського суду з прав людини передбачає, що будь-яку особу не можна позбавити права на його майно лише з тих підстав, що порушення були вчинені з боку публічного органу, а не громадянина, отже визнання недійсним договору, згідно якого покупець отримав майно від держави, та подальше позбавлення його цього майна на підставі того, що державний орган порушив закон, скоріш за все буде безперспективним.
Але чомусь ніхто не піднімав питання щодо відповідальності посадової особи, яка практично сама собі здала став в суборенду, особи, що освятила цю оборудку державною печаткою, осіб, що допустили порушення, наприклад при затвердженні технічної документації тощо.
Хоча, насправдіє одне цікаве питання до схеми передачі майна, адже частиною 2 статті 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків надання земельних ділянок державним та комунальним підприємствам, яким є «Спецбудресурс». Із Статуту та витягу з Єдиного державного реєстру КП “Спецбудресурс” зрозуміло, що воно є комунальним підприємством, засновник якого є Хмельницька районна рада. Тому право на оренду не підлягало визначенню на конкурентних засадах (земельних торгах). Отже згідно діючого на сьогодні законодавства можна було б підозрювати, що посадовими особами в такий спосіб було надано перевагу ПП «Давидківське». А щодо дій самого пана Тарашевського, можливо і коррупцію. Але саме в такий спосіб майно гарантовано може потрапити в «потрібні» руки. Бо вистав це майно на відкриті і чесні торги, – селяни дізналися б реальну ціну і попит на своє майно.
Тож вже три роки поспіль ініціативна група селян під приводом Олександра Сіротіна «відкрила» вільний доступ до ставка всім селянам, заблокувавши роботу суборендодавця. Доходило і до стрілянини. Тоді правоохоронці в приміщенні суборендарів вилучили мисливську рушницю марки «ТОЗ», але згодом прийшов «відмовний» матеріал. Зараз селяни мають вільний доступ до ставка, дехто навіть і закидає сітки. А тим часом орендарі справно сплачують в селищну казну орендну плату, яка цього року сягнула 16 000 грн. Крім того, ще й податки з діяльності підприємства в казну заходять.
Самі ж місцеві жителі вважають, що зараз головне, аби в ставка був господар, щоб порядок там був, різниці хто буде платити гроші: «…чи то Іван, Степан, чи Данило чи Кирило чи ще хтось немає – аби був толк, ну і щоб рибка була подешевше…». Щодо ідеї повернути ставок громаді, кажуть, що є в селі 88 чоловік, які активно це підтримують і навіть днями скинулися по 300 гривень, щоб зарибити ставок. «…Люди кажуть що орендарі мало платять, принаймні такі розмови ходять. Як лучше – не знаємо. Може дійсно передати комунальному хозяйству, щоб сільсовет якусь рибу продавав, та якісь гроші мали?..»

 

Селищний голова Давидковецької сільської ради Ланкевич Олександр Іванович

Селищний голова Давидковецької сільської ради Ланкевич Олександр Іванович

Сільський голова, Олександр Ланкевич на запитання журналіста яких саме грошей очікують селяни від передачі ставка у власність громади каже, що ніхто навіть не рахував. Просто – мало грошей… Але на прохання Редакції «навскидку» підсумував, що річ може йти про додаткові 30-34 тис грн в рік, якщо діяльність на ставку вестиме комунальне господарство (дослівно – 50 тис. грн. Але зараз орендар сплачує 16 тис грн, тож різниця сягає завбільшки 30 тисяч – авт.). Правда зараз підприємство не працює, хоча є директор –  пан Стельмах. Але надійного рецепту повернення ставка громаді ніхто не знає, адже на момент передачі в оренду і до сих пір він не належав і не належить селищній громаді. Хіба що орендар відмовиться від угоди і тоді Хмельницька РДА, яка на правах власника надавала ставок в оренду передасть це майно людям. Або РДА сама розірвала б угоду з орендодавцем. Селищна рада навіть звернулася до районних чиновників з відповідним листом.
А от на запитання, чи зверталася громада до орендаря/суборендаря про збільшення орендної плати селищний голова розповів, що нещодавно у фірми-суборендаря змінився власник. І на відміну від попереднього представника ПП «Давидківське», пан Николишак приїхав «з миром». «Був схід села. Людина хотіла представити своє бачення співпраці, запропонувати участь у розбудові інфраструктури, соціальних проектах, але найбільш активні селяни з порогу випроводили суборендаря, не давши сказати ані слова» – розповідає селищний голова. Громада так і не дізналася, що готовий був запропонувати новий власник. Наскільки стало відомо Редакції, суборендар вже змінив адресу реєстрації на м. Хмельницький. Тож податки від діяльності підприємства, скоріш за все тепер потечуть до Хмельницької казни. А можливо і пропозиція нового власника фірми «Давидківське» і стала би в ті 50 тисяч? Хто зна…
Та Бог з ним, з орендарем. Одним ставком життя Давидковецької громади не обмежено. І Олександр Іванович з завзяттям розповідає, як попри бажання влади, прагне об‘єднати в одну громаду і навколишні села. Навіть держава «підкинула» небагато-не мало – 700 тис. грн. Хоча з досвіду об‘єднаних тергромад Хмельниччини, від об‘єднання виграти можна набагато більше – річ може іти про суму і в 25 млн грн безвідплатних державних коштів на відновлення місцевої інфраструктури та автоматичне збільшення на 50% долі податків із доходів фізичних осіб (тобто зарплат), доходів від підприємницької діяльності, що мають залишатися в розпорядженні громади. Але як переконати представників інших громад (читай депутатів, голів тощо) в потребі об‘єднатися? А якщо в кожному такому селі є свій такий «ставок» і сусіди зацікавлено спостерігають як вміє господарювати і «дружити» Давидковецька громада?
Але повернемося до схеми, за якою Давидковецька громада вже одного разу втратила ставок – через передачу в оренду комунальному підприємству. Така доля може спіткати майно громади і цього разу, адже навіть головний прихильник повернення ставка у власність громади через передачу комунальному підприємству – Олександр Сіротін, як повідомили наші джерела в Хмельницькій районній адміністрації, вже кілька років неодноразово звертався про надання саме йому в оренду цього ставка.
Днями до селищної ради прийшла відповідь з Хмельницької РДА. Цітуємо:
«…Комунальним підприємством «Спецбудресурс» орендна плата сплачується своєчасно, тому підстав для розірвання договору оренди земельної ділянки водного фонду в односторонньому порядку немає. Разом з тим, повідомляємо, що до Хмельницької райдержадміністрації не надходили клопотання від КП «Спецбудресурс» з проханням розірвати вищезазначений договір оренди…»

Довідка “АКТУАЛЬНО”:
ДАВИДКОВЕЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
Адмінцентр: Давидківці, населення біля 2000 чол, 850 дворів. Основний наповнювач бюджету – земля. В липні чекають, що держава поверне акциз з продажу нафтопродуктів місцевих АЗС. Голова: Ланкевич Олександр Іванович

ПП «ДАВИДКІВСЬКЕ»
Власник: Николишак Василь Ярославович. Адреса: м. Хмельницький, вул. Заводська, 5. Дата взяття на облік: 18.04.2014, вид діяльності: Прісноводне рибництво (аквакультура).  За період з 01 січня 2002 року по 01 липня 2013 року укладені договори оренди земельних ділянок водного фонду з Красилівською, Ярмолинецькою, Ізяславською та Новоушицькою райдержадміністраціями Хмельницької області.

ОЛЕКСАНДР СІРОТІН
депутат Давидковецької сільської ради, член ВО «СВОБОДА», успішний бізнесмен. Рік назад відкрив власне підприємство «БУДЛАЙФ-ХМ» (розташовано в м. Хмельницький, проспект Миру, 76/4, кв. 24). Надає послуги по будівництву та ремонту. За майже рік роботи підприємство отримало дохід 1,9 млн. грн.
Олег Кравчук

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: