Субота, 20 січня 2018

Конфлікти, Поділля

Скандальне будівництво у Хмельницькому: стежинами «папірєдніков» і ембріон опозиції

Скандал довкола будівництва на території першої музичної школи Хмельницького може розгорітися з новою силою. Попри те, що обласне управління культури направило міській раді і забудовнику «ноту протесту» з вимогою зупинити будівництво, роботи на об’єкті тривають.

02.08.2016, 11:00

муз шк будівництво

Будівельники не покладали рук навіть у той час, коли збиралася консультативна рада з питань охорони культурної спадщини області. Управління культури області запросило громадськість, забудовника, головного архітектора міста, начальників департаментів культури і архітектури та інше поважне панство.
Чиновники обласної культури провели цікаву презентацію, у якій чітко підкреслили усі проблемні точки забудовницької авантюри. Забудовник, себто фірма «Діамант», порушила ряд норм і законів, що у нормальних умовах унеможливлює будівництво взагалі. Перше, що викликає запитання – «оформлення» будівельної теми. В проекті зазначено, що будівельні роботи біля першої музичної є реконструкцією. Але на практиці ми маємо повноцінне капітальне будівництво.
Зрозуміло, що це було зроблено, аби обійти деякі формальні моменти. По-друге, будівля школи є пам’яткою архітектури і має охоронятися державою. Цікаво, що охорона культурної спадщини передбачає захист не лише самої будівлі, але і її території. У 2010 році ХОДА і міська рада підписали охоронний договір щодо музичної школи. У ньому також зазначено, що на прилягаючій території заборонені будь-яке будівництво чи земельні роботи без спеціальних дозволів. Це вам не проста земельна ділянка, де просто отримавши звичайні дозволи можна будуватися. Те, що зараз робить забудовник, є грубим порушенням законодавства. Консультативна рада так і не з’ясувала чи є у природі підписаний трьохсторонній договір (школа-міськрада-забудовник) на погодження будівництва. Цей документ чомусь не можуть знайти вже третій тиждень.
Привертає увагу і те, що забудовник досі не надав остаточного проекту забудови – він теж, чомусь, змінюється ледь не кожного дня. Представник «Діаманту» Олександр Ружицький виправдовувався як міг: будівлі були аварійними, тому їх потрібно було знести, усі обіцянки, які дали школі виконаємо, договори і дозволи є, але показати зараз не можу і т.п. І знову ж, документів забудовник для ознайомлення не надав, як і остаточного проекту.

муз школа будівництво
Дуже показово поводили себе товариші від міської влади. Вони цілковито займають позицію забудовника і попри усі зауваження управління культури області демонструють солідарний «одобрямс» з «Діамантом». Особливо це було помітно на фінальному голосуванні – було запропоновано передати матеріали для перевірки будівництва прокуратурою. Усі представники міського владного бомонду сором’язливо утримались. Хоча могли б відверто проголосувати «проти» аби принаймні не здаватися боягузами.
Поки прокуратура гіпотетично вивчатиме/не вивчатиме справу, маємо цікаву ситуацію. Влада міста готова підтримувати або принаймні, не заважати втіленню рожевих мрій «Діаманту», які, однак, дуже смердять скандалом. Хоча є багато проблем із законністю будівництва, міськрада не збирається вистрибувати зі штанів аби завадити процесу. А ось тут владі потрібно за законами жанру діяти як у ситуації з «Ультрасервісом» — брати під ручку друзів з прокуратури і топати до суду. Але ми бачимо абсолютно протилежну реакцію. Схоже, що «Діамант» «свій сучий син» якого міськрада чіпати не буде.
Це чіткий сигнал нашої міської знаті: «хорошим хлопцям можна все, якщо дуже захотіти, навіть будуватися у центрі міста і паплюжити архітектурну спадщину міста». А от «неправильним» забудовникам уготоване «солодке життя». За великим рахунком, «Ультрасервіс» і «Діамант»  займаються одним і тим же, і є сторонами однієї проблеми. От тільки реакція влади на ці інциденти різна. Ці випадки є дуже показовими, вони реально говорять про те, що у питаннях забудови міста нова, «революційна» влада нічим не відрізняється від своїх «папірєдніков». Нові обличчя – старі підходи і «теми». Караючи чи милуючи когось із забудовників, демонструючи чіткий поділ на «своїх» і «чужих», на тих кому «можна», а кому «зась», влада міста хоче показати, що вона контролює ситуацію, і без її «підтримки» жити усім буде важко.
Цікава роль у скандалі з «Діамантом» хмельницького «Правого сектору». Саме ПС першим почав «розганяти» тему забудови. Поки «правосеки» поводять себе стримано, але їхня активність у цій справі може стати сигналом, що у місті з’явиться більш-менш пристойна опозиційна платформа, яка готова конструктивно і боляче бити владу по больовим точкам. А влада міста, судячи з усього, вирішила, що вже схопила Бога за бороду і дозволяє собі все більше і більше.

 
Максим ПРОХАСЬКО

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: