Неділя, 22 квітня 2018

Події, Поділля

Створення ОТГ – це по суті кінець радянській владі на селі

Маківський сільський голова Анатолій Кушнір про децентралізацію.

31.10.2017, 11:21

Анатолій Кушнір

За норвезькими мірками, бюджет такої громади як Маківська ОТГ, що на півдні Дунаєвецького району Хмельниччини, сягав би півтора мільярда гривень. «Тут би хоч десяту частину того мати…» – міркує сільський голова Анатолій Кушнір, повертаючись від європейських реалій до українсько-європейських. Об’єднання в територіальній громаді без стратегії розвитку – це лише імітація реформи. Цю тезу він повторює то англійською, то французькою. Виявляється, це під впливом участі в форумі керівників органів місцевого самоврядування у Страсбурзі.

ТРИ КИТИ СТРАТЕГІЇ

Стратегічний план розвитку громади, – що в Україні, що в Норвегії чи у Польщі, – базується на облаштуванні й утримуванні інфраструктури, в економічному розвитку громади й якості життя. Скелети цих трьох китів складаються з операційних цілей, котрі у свою чергу розгалужені із заходів та завдань. Вони втілюються у конкретні проекти, котрі фінансуються з державного бюджету (цільова субвенція на розвиток інфраструктури, фінансування з Державного фонду регіонального розвитку, залучення інвестицій та кошти місцевого бюджету).

Така стратегія у Сатанівській селищній ОТГ складається із 58-и проектів, у Баштанській міській ОТГ, що в Миколаївській області – з 52-х. У Макові така стратегія тільки розробляється.

Комфортна інфраструктура знаменитого Маківського колгоспу-мільйонера майже випарувалася. Розпайовані колгоспні землі своїм селянам-власникам дають якісь прибутки. Але хоч нові сільськогосподарські технології знімають із наших полів урожаї вищі від колгоспних, мільйони осідають у кишенях власників агробізнесу. На відміну від колишніх колгоспів, вони не охоче переймаються інфраструктурою сіл. Лише відкуповуються символічною орендною платою, податок із якої надходить до бюджету місцевої об’єднаної територіальної громади – з доходів селян-фізосіб. Тільки ж інфраструктури ним не відновиш і не оновиш. З чого ж те розпочинати?

УЧИТЕЛЮ, НАВЧИСЯ САМ

– Базовою для розвитку суспільства є освіта, – коментує маківський сільський голова Анатолій Кушнір. – І поки наші школи перебували поза впливом місцевого самоврядування, вони мало зважали на замовників своїх послуг. А замовниками є члени територіальної громади – батьки учнів. Зі створенням об’єднаної територіальної громади поступово зростає інтерес батьків до освітніх послуг, та й директори шкіл демонструють зацікавленість у співпраці. Адже у нас з’являється можливість більше платити тим учителям, які краще працюють.

Сам учитель за освітою, Анатолій Кушнір запропонував учителям-предметникам у трьох школах на території Маківської ОТГ піти на незалежне зовнішнє оцінювання. І якщо вчитель отримає 170 балів – матиме півтори ставки, двісті балів – подвійний оклад. Правду кажуть, що прямої залежності учнівської успішності від учительських знань немає, але незнання учнів від неосвіченого вчителя таки залежать прямо. Погодились поки одиниці педагогів, і то переважно із Шатавської школи-ліцею, котрий очолює рейтинг загальноосвітніх навчальних закладів району.

Забезпечення конкурентної базової освіти своїм юним громадянам – основне соціальне навантаження на територіальну громаду. І не обов’язково усім випускникам місцевих шкіл потім відпрацьовувати у громаді свій вік. Але ж хтось тай попрацює на її розвиток.

– Одного з випускників наша Маківська ОТГ навчає своїм коштом в Хмельницькому університеті управління та права, – каже Анатолій Кушнір. – Умовою є здобуття ним фаху в галузі публічного адміністрування. Сподіваємося, що цей студент повернеться до нас і напише вдосталь інвестиційних проектів для розвитку наших сіл.

ДУМИ БЮДЖЕТНІ

Прямі відносини між державним бюджетом і бюджетом громади, які прийшли з децентралізаційною реформою, спрощують реальне отримання дотації вирівнювання. До прикладу, з 4,2 тисячі працездатних членів громади податок на доходи фізосіб регулярно справляється тільки з восьмисот. Решта або приховують доходи, або сплачують їх за межами ОТГ – там де працюють.

– З тих восьмисот громадян бюджет громади отримує три мільйони гривень. Могло б бути у п’ять разів більше. На різницю ми претендуємо через базову дотацію вирівнювання, яка надходить з коефіцієнтом 0,75 недоотриманих надходжень, – пояснює Анатолій Кушнір.

А от від того, що не може сповна скористатися землею за межами своїх сіл, громада не дораховується у своєму бюджеті близько двох мільйонів гривень. Коаліційна угода в парламенті передбачала передачу громадам земель за межами населених пунктів ще у 2015 році. Але вони досі не передані, і з досвіду багатьох територіальних громад відомо, що ці земельні ресурси саме в останні два-три роки найінтенсивніше вимиваються з громад – опиняються в руках сторонніх осіб.

Для Макова, наприклад, це болюче питання ще й тому, що розпоряджання двадцятьма гектарами землі демонтованого цукрового заводу разюче уповільнює залучення інвестицій у будівництво сонячної електростанції потужністю десять мегават. Поки землями розпоряджається обласна держадміністрація, вхід у громаду десяти мільйонів гривень гальмується, та й орендна плата – приблизно вісімнадцять тисяч гривень за гектар – все одно що лайк під повідомленням у Фейсбуці. Тобто, віртуальне щось.

– Створення ОТГ – це по суті кінець радянській владі на селі, – переконаний голова сільської ради Маківської ОТГ. – Зараз головне – залучити людей до спільних корисних справ, зцементувати громаду. То раніше, як мовиться у місцевій маківській приказці, тільки лінивий у Макові не вкраде ста мішків цукру за сезон. Тепер же від обкошування бур’янів біля подвір’я і участі в колективному вивезенні сміття до збереження старовинної пам’ятки садово-паркового мистецтва – справи рук самих людей. Вони мають бути свідомими того, що порядок у наших селах залежить від їхньої долі у сплаті місцевих податків і зборів.

Свої тактичні кроки назустріч керівництво ОТГ вже зробило. Скажімо, за відсутності фінансування зі сторони проклали водопровід, підсипали дорогу і частково відремонтували клуб у приєднаній до Маківської територіальної громади Блищанівці, а також вивели з аварійного стану дитсадок у селі Чечельник, яке влилося в ОТГ.

Михайло Цимбалюк

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: