Понеділок, 19 березня 2018

Події, Поділля

«Ваша дитина тепер… не ваша»: на Хмельниччині двом матерям не віддають власних дітей

Сьогодні в обласному центрі відбудеться засідання комісії, на якій буде вирішуватися доля трьох маленьких жителів міста Хмельницького. Працівники Служби у справах дітей повинні будуть вирішити, повернуться діти до матері чи і далі залишатимуться у притулку. 4-річну доньку і двох синів 8-ми та 9-ти років матері Світлані вже декілька тижнів не віддають після того, як до притулку їх привела хрещена мама одного із хлопчиків.

03.04.2017, 9:55

У двох подолянок відбирають дітей

А ще на одній комісії, яка відбудеться найближчим часом, будуть вирішувати питання про повернення 2,5-річної Діани рідній мамі. Молода мама Ванесса вже два роки не може повернути собі дитину після того, як змушена була залишити дівчинку у спеціалізованому будинку дитини у зв’язку зі станом здоров’я малечі.

Допомогти цим двом матерям повернути собі дітей взялися волонтери Об’єднання «Хмельниччина без сиріт». Після їх гучного «походу по владних кабінетах» засідання комісій у справах матерів Світлани та Ванесси погодилися провести якнайшвидше. І одна із них засідатиме вже сьогодні.

Хмельничанка Світлана Жевняк вже декілька тижнів не може повернути собі власних дітей. Зараз 9-річна Варвара, восьмирічний Григорій та чотирирічний Михайло знаходяться у Центрі соціальної психічної реабілітації дітей «Подолянчик», що у місті Хмельницький.

Розгорталася ситуація наступним чином. Світлана попросила хрещену маму сина Григорія побути з дітьми на вихідних. Проте, коли через два дні прийшла забрати дітей, то у хрещеної їх вже не було. «Коли я хотіла забрати дітей, кума повідомила, що вона не хотіла більше за ними дивитися і з батьком дітей, який взагалі знаходився у Польщі, змовилися викликати поліцію і відвезти моїх дітей у ЦСПР «Подолянчик»», – розповіла Світлана.

З батьком дітей, за словами Світлани, вона проживала у громадянському шлюбі. Останнім часом вони не дуже добре ладили. Це могло стати однією із причин такого його вчинку.

За допомогою у поверненні дітей додому Світлана звернулася до Об’єднання «Хмельниччина без сиріт». Жінка написала ряд заяв у Службу в справах дітей м. Хмельницького, ЦСПР «Подолянчик» і навіть уповноваженому президента України з прав дітей, генеральному прокурору України, Міністру соціальної політики та ряду відповідальних інстанцій у місті Хмельницький.

Заява Світлани про повернення їй дітей

Заява Світлани про повернення їй дітей

Друга сторінка заяви

Друга сторінка заяви

Представники служби у справах дітей м. Хмельницький та ЦСПР «Подолянчик» на отримані від матері заяви про те, що вона хоче забрати дітей додому, лише знизували плечима – мовляв, це питання не до нас. А начальник у справах дітей облдержадміністрації Ніна Магур, за словами матері, і взагалі сказала: «Я не віддам тобі дітей зараз, я хочу, щоб ти до кінця навчального року ходила до них і мучилась». Хоча Світлана не позбавлена батьківських прав, дітей повертати їй ніхто не спішить.

Сьогодні ця ситуація значно загострилася. Старший син Михайло захворів і потрапив до лікарні. Коли мама написала заяву, щоб продовжити лікування дитини вдома, хлопчика не тільки не віддали матері, а й негайно знову перевели до «Подолянчика». А Світлані заборонили приходити до хлопчика і навіть сказали, що викликатимуть поліцію, якщо вона прийде.

Мама трьох дітей Світлана Жевняк

Мама трьох дітей Світлана Жевняк

Щоб вирішити це питання, волонтери звернулися за допомогою до міського голови Хмельницького Олександра Симчишина. Олександр Сергійович пообіцяв посприяти, щоб комісія відбулася максимально швидко, проте наголосив, щоб надалі Світлана була відповідальнішою і не залишала своїх дітей на чужих людей. «У мене теж є троє дітей, і якби моїх дітей одного разу кума привела у Службу у справах дітей, я в першу чергу поставив би собі питання, що я за батько», – сказав пан Олександр.

Поговорити із керівником служби у справах дітей Хмельницької міської ради Світланою Дикою волонтерам і журналістам не вдалося. Її заступниця відмовилася коментувати цю ситуацію, посилаючись на те, що інформація по даній справі конфіденційна. Тому ми поцікавилися у неї в загальному, як таке можливо, що дітей у притулок фактично може здати чужа людина.

«Я не говоритиму по конкретній ситуації, а скажу взагалі. Якщо діти залишаються у критичній ситуації і немає поруч родичів, то тоді обов’язок кожного громадянина чи установи повідомити Службу у справах дітей. Дуже багато було таких викликів, коли мама пішла десь у кафе і сидить там, а про дитину забула. Щодень виявляються діти, які залишилися без батьківського піклування, перебувають в умовах, що загрожують їх життю та здоров’ю. Якщо будь-яка особа побачила, що мати перебуває у стані алкогольного сп’яніння, а діти бігають голодні, вона може просто взяти і привести цих дітей у Службу у справах дітей. У той же день працівники Служби виїжджають за адресою проживання дітей. І якщо вони будуть довго стукати, але їм ніхто не відкриє, то далі будуть вживатися заходи щодо з’ясування ситуації. Діти тимчасово влаштовуються у притулки, не розберемо ж ми їх по домівках», – розповіла заступник керівника служби у справах дітей Лариса Сувілова.

Заступник керівника служби у справах дітей Лариса Сувілова відмовилася коментувати ситуацію, посилаючись на те, що інформація по даній справі конфіденційна

Заступник керівника служби у справах дітей Лариса Сувілова відмовилася коментувати ситуацію, посилаючись на те, що інформація по даній справі конфіденційна

Раніше планувалося, що комісія по справі Світлани Жевняк буде збиратися 12 квітня, проте під тиском громадськості комісію погодилися провести раніше, і відбудеться вона вже сьогодні.

У подібну ситуацію потрапила і 22-річна Ванесса Малюта із села Бережанка Хмельницького району. Вона вже два роки не може повернути додому свою доньку Діану. Дівчинку забрали ще у шестимісячному віці, посилаючись на складний стан здоров’я дитини, і помістили у Хмельницький обласний спеціалізований будинок дитини «Берізка». Спочатку Ванессу попросили написати заяву на перебування доньки у спецзакладі (мовляв, «заради блага дитини»), яка діяла всього 6 місяців. Після того, як шестимісячний термін сплив, молоду матір щоразу просили переписати заяву. Доходило навіть до погроз – якщо не напише, відберуть ще й другу дитину. А 28 лютого цього року, коли термін дії чергової заяви на перебування дитини у «Берізці» знову сплив, у закладі скликали комісію, яка розглянула питання і постановила не віддавати дитину матері, а залишити у «Берізці» до досягнення трирічного віку, посилаючись на погіршення стану здоров’я дитини.

«Мені сказали, що дитині зараз стало гірше. Їй навіть колють якісь уколи в голову. Я постійно ходжу у «Берізку» до Діани. Проте одного разу мені не захотіли показувати доньку, показали тільки через вікно, і то дозволили побути  не більше 10 хвилин, а потім перевіряли, чи я пішла», – каже Ванесса.

При чому молода мама стверджує, що їй неодноразово погрожували як керівництво закладу «Берізка», так і працівниця Чорноострівської сільради Олена Шинкова. Остання минулого тижня прийшла до будинку Ванеси, накричала на неї і сказала, що краще б жінка пішла і стала на біржу, а то і зовсім не побачить свою дитину.

Волонтери вже написали відповідне звернення у міську прокуратуру, і ще одне – передали через гарячу лінію до Міністерства охорони здоров’я. У четвер, 30 березня, волонтери разом з Ванесою прийшли у Хмельницьке районне відділення поліції.

Волонтери на прийомі в Хмельницькому райвідділі національної поліції

Василь Птащук прийняв волонтерів та посприяв у зустрічі з керівництвом району

Поспілкувавшись із представником ювенальної превенції та начальником райвідділу, уся група людей вирушила на розмову ще й до голови Хмельницька РДА Лесі Коменди. Леся Мирославівна розповіла, що тримають Діану до трьохрічного віку у будинку дитини для того, щоб оформити для неї інвалідність, адже мати дівчинки навряд чи зможе сама зібрати усі необхідні документи.

За словами Лесі Коменди, тримають Діану до трьохрічного віку у будинку дитини для того, щоб оформити для неї інвалідність

За словами Лесі Коменди, тримають Діану до трьохрічного віку у будинку дитини для того, щоб оформити для неї інвалідність

«Ця дитинка – інвалід з дитинства. Ванесса сама погодилася, що дитина буде в «Берізці» до трьохрічного віку тільки для того, аби можна було дитині оформити інвалідність. Тому що Ванесса сама з цим не впорається. І тільки через це було прийнято рішення тримати ще дитинку, щоб вона перебувала в «Берізці» до 22 червня. Далі дитині оформлять інвалідність і її віддадуть мамі. Хоча у нас вже зараз з приводу цього виникає багато побоювань: як буде дитинка виховуватися в сім’ї, як її будуть доглядати. Але все ж таки ми підемо на такий крок. Дитинка важка, вона тільки почала ходити, вона не розмовляє», – сказала пані Леся.

Проте пояснити, чому для дитини не можуть оформити інвалідність ще до трьох років і якими законами це визначається, чиновниця так і не змогла.

Волонтери, дупетати та журналісти під стінами "Берізки"

Волонтери, депутати та журналісти під стінами “Берізки”

Наступного дня, 31 березня, волонтери вирушили на розмову ще й до директора Хмельницького обласного спеціалізованого будинку дитини «Берізка», у якому вже майже два роки перебуває маленька Діана. Катерина Горин повідомила, що ніхто не забороняє Ванессі відвідувати доньку, коли вона захоче. А от оформляти інвалідність, за словами пані Катерини, ніхто для Діани не збирається, адже її діагноз не передбачає цього.

Після будинку дитини Ванесса спробувала зареєструвати Заяву на повернення дитини у Хмельницькій РДА, але реєструвати заяву матері там відмовили, не пояснивши причину.

Отож, історія однієї із наших героїнь може завершитися вже сьогодні. Щасливо чи ні – про це ми дізнаємося пізніше. Ми продовжуємо слідкувати за розвитком подій.

Альона Воробйова

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: