Неділя, 22 квітня 2018

Події, Поділля

Як неплатоспроможні банки тримають хмельничан у заручниках

Нещодавно в обласному центрі вкотре прокотилася хвиля пікетів перед збанкрутілими та просто недобросовісними банками. Комусь з хмельничан довелося побачити невдоволення обдурених вкладників, а комусь довелося і самим обурюватися серед десятків таких же ошуканих містян.

28.09.2016, 14:38

groshey-nema-i-ne-bude

Не будемо вдаватися в полеміку стосовно ролі держави, яка, на думку багатьох громадян, спочатку чомусь допускає такі речі, а потім осторонь споглядає чим все скінчиться. А поговоримо про те, що несе хмельничанам черговий банк, який гучно, або нишком луснув. І несе не тільки клієнтам такого банку.

 • Нехай цим переймаються ті, хто має багато грошей, а нас це не стосується, – скаже дехто, – це мене обходить.

Але, як з`ясувалося, не зовсім. До нашої правозахисної організації звернувся керівник одного з підприємств міста Хмельницького, яке мало розрахунково-касове обслуговування та поточні рахунки в проблемному банку.

В такому банку залишилися не тільки обігові кошти, за які підприємство купувало продукцію, але і зарплати працівників. І якщо вкладникам держава і надає певні гарантії, то підприємствам, а відповідно і їхнім працівникам – жодних.

Тож перше, що відчули працівники – зупинка діяльності підприємства. Припинилося постачання товару. Далі – люди не змогли отримати авансу, а потім і всю зарплатню. Директор пояснював постачальникам і працівникам, що гроші є, треба тільки їх відвоювати у банка. І потяглася череда безперервних та безрезультатних перемовин з керівництвом банку та тимчасовим керуючим.

Але, коли всі зрозуміли, що діла не буде, отримали «сюрприз» ще й від держави. За несплату своєчасно податків покотилися один за одним штрафи. Юристи “Юридично-Інформаційного Центру” надали підприємству правову допомогу та допомогли врегулювати претензії від фіскальних органів. А от обігові кошти, скоріш за все підприємство навряд чи побачить…

Тож шановні добродії, якщо в житті так сталось, що Ваш банк в якому Ви зберігали свої кошти став неплатоспроможним, тоді Вам необхідно здійснити ряд необхідних дій:

По-перше, впевніться, що банк, в якому Ви зберігали свої кошти, таки визнано неплатоспроможним в офіційних ЗМІ. В цьому випадку Нацбанком України запроваджується тимчасова адміністрація строком до 3 місяців, а для системоутворюючих банків – до 6 місяців.

По-друге, під час дії тимчасової адміністрації вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду у розмірі до 200 тис грн за договорами, строк дії яких закінчився станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, та за договорами банківського рахунку

По-третє, для того, щоб отримати кошти, що перевищують гарантовану суму або не підпадають під гарантії Фонду, Вам необхідно пред’явити свої кредиторські вимоги до банку у вигляді письмової заяви. Заяви приймаються впродовж 30 днів з дня опублікування відомостей про ліквідацію банку в газетах «Урядовий кур’єр» або «Голос України». Вимоги кредиторів задовольняються за рахунок коштів, одержаних за результатами продажу майна банку, у порядку черговості.

 По-четверте, Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів у національній валюті України в порядку та у черговості, встановленими Фондом, не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500 000 рахунків, – не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

 По п’яте, виплати здійснюються відповідно до загального реєстру (переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування) через банки-агенти Фонду. Подавати заяви до Фонду для того, щоб отримати кошти під час виплати відшкодування за загальним реєстром не потрібно. Виплата сум відшкодування особам, які внаслідок їх неявки або з інших причин не одержали кошти протягом строку виплат за загальним реєстром, здійснюється за результатами розгляду індивідуальних письмових звернень до Фонду. Заяви про виплату гарантованої суми відшкодування розглядаються у строк, що не перевищує три місяці.

По шосте, досі таки проблеми обходили клієнтів іноземних фінустанов. В нашій країні, як правило, «падають» вітчизняні банки. Банки ж, в яких є значна доля іноземних інвестицій, хоч і пропонують менш вигідні умови вкладникам, можуть бути не настільки гнучкими, але за статистикою виявляються більш надійними.

Обов’язково треба знати! Фонд не гарантує повернення коштів, які:

 1. передані банку в довічне управління;
 2. за вкладом у розмірі менше 10 грн
 3. за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред`явника;
 4. розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття НБУ рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув 1 рік;
 5. розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, юридичний радник, суб`єкт оціночної діяльності, якщо ці послуги мали безпосередній вплив на винекнення ознак неплатоспроможності банку і якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття  НБУ рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув 1 рік;
 6. розміщені на вклад власником істотної участі банку;
 7. розміщені на вклад особою, яка на індивідуальній основі отримує від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні або має інші фінансові привілеї від банку
 8. за вкладом у банку що є предметом застави та забезпечує виконання зобов’язань вкладника перед цим банком, в обсязі таких зобов’язань
 9. за вкладом у філіях іноземних банків
 10.  за вкладом у банківських металах
 11. розміщені на рахунках фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності.

Останній пункт особливо стосується хмельничан, адже в нас місто підприємців. Чому таке ставлення саме до грошей підприємців – для мене загадка. Адже в підприємця, як правило, всі гроші в одному кошику: це і обігові, і зарплатня, і заощадження сім’ї;

Обов’язково пам`ятайте  три “золоті правила”:

 1. Ваші вклади в банках гарантуються в межах 200 тисяч гривень. На сьогоднішній день банківська система переживає не найкращі часи. Значна кількість фінансових установ знаходиться на стадії ліквідації (з переліком можна ознайомитись на сайті Національного Банку України)
 2. Переконайтесь, що Ваш вклад підпадає під гарантію Фонду.
 3. Знайте, що Ваші права визначені та захищені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Крім того, хочемо застерегти хмельничан!  Є інформація, що користуючись такою ситуацією, активізувалися шахраї, які підробляючи довіреність на право отримання відшкодування фондом гарантування вкладів, отримують гроші замість вкладників. В зону ризику підпадають як пенсіонери, які в силу причин не зможуть активно добиватися повернення своїх коштів, так і громадяни, яким щойно надали «добро» на отримання коштів, але вони цією нагодою чомусь не скористалися одразу.

Залишається тільки здогадуватися, як до шахраїв потрапляє така інформація, але це вже інша історія…

 

Наталія Пасічник, член правозахисної громадської організації “Юридично-Інформаційний Центр”

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: