Понеділок, 19 березня 2018

Події, Поділля

ЗМІ Хмельниччини: газети обіцяють стати сучаснішими й народнішими

Слідом за оновленням керівництва в обласній організації Національної спілки письменників України оновилося й регіональне керівництво іншої всеукраїнської професійної творчої спілки – журналістів (НСЖУ).

30.03.2017, 11:55

Друкованні ЗМІ області

Обласну організацію делегати ХІІІ звітно-виборної конференції доручили Петрові Лічману, який зараз редагує обласну газету «Подільські вісті». На скільки оновиться сама робота спілки – покаже час і здатність реагувати на виклики нового правління та секретаріату. Втім, учергове програвши змагання за керівництво обласною організацією, пара заслужених журналістів України не побачили себе у цій організації. Принаймні на найближчий час – адже оголосили не про вихід, а про призупинення свого членства в організації.

Чи постане на Хмельниччині ще одна спілка журналістів – покаже час. Але зрозуміло головне: в період розвитку технологій і комунікацій робота журналіста суттєво змінюється, а дев’яносто відсотків спілчан в обласній організації НСЖУ – традиційні газетярі. Решта є представниками творчих цехів телерадіоредакцій, Інтернет-ресурсів і блогерів, фрілансерів, а також позаредакційної журналістики, як то прес-служб, позаштатних дописувачів тощо.

Про нединамічність Хмельницької обласної організації НСЖУ може свідчити статистика ревізійної комісії: на кожного члена спілки, молодшого тридцяти років, припадає майже десять членів, старших шістдесяти. Більше того: 168 членів із 358-и – пенсіонери, у більшості вже виключені з активного творчого процесу. Щоправда, відхід у засвіти 22 журналістів-спілчан за п’ять років після попередньої звітно-виборної конференції не похитнув чисельності обласної організації. Навпаки, вона зросла на півсотні журналістів.

Втім, читачам цікаві не так тенденції і розколи в журналістському середовищі, як тенденції у засобах масової інформації, спроможність редакцій забезпечувати якісні інформаційні продукти. Особливо тепер, коли журналістська творчість стала заручницею засновників, і цінується не принциповість і позиція, навіть не журналістська майстерність. Здебільшого комунальні й частково незалежні ЗМІ їхніми засновниками й інвесторами цінуються за лояльність і тенденційну відданість їм.

– До прикладу, знайшовся був нарешті нормальний редактор для Хмельницької районної газети «Прибузька зоря», виграв конкурс, підписав контракт і став робити нормальну не прислужливу газету, – розповів попередній голова обласної організації НСЖУ Йосип Ядуха. – Попри зростання авторитету газети серед читачів до редактора пішли безпідставні претензії з боку районної влади. Не розмінюючись на ці ігрища, редактор дочекався закінчення контракту і звільнився. А газету робить людина, яку районна влада до того поганою мітлою хотіла вимести. І це для влади краще.

Не дарма перший етап реорганізації – відповідно до закону про «роздержавлення» – у Хмельницькій області обрало більше сорока відсотків комунальних газет. Тим часом в Україні таких виявилося лише 22 відсотки. Тобто, майже половина газет ладні швидше зникнути в ринковому морі, припинити існування в умовах шаленого подорожчання поштових послуг і зростання поліграфічних витрат, – зробив у своєму звіті висновок Йосип Ядуха.

Складається враження, що теперішня ніби демократична влада виконує роль могильника газет, аби вони не стали дієвим важелем народного контролю за нею.

У тієї ж «Прибузької зорі» на додачу до відібраного років десять тому приміщення у спосіб, дуже схожий на рейдерство, відібрали й гараж, збудований редакцією у вісімдесятих роках (зберігся кошторис будівництва). До речі, це єдине комунальне видання в області, якого співзасновники «не відпускають». І на запитання київського кореспондента спілчанського видання «Журналіст України», чому Хмельницька районна рада порушує закон, голова ради Юрій Мельник апелював до відсутності якогось бізнес-плану. «Ми оголосили конкурс на заміщення посади редактора…» – збрехав він «Журналістові України». На час того інтерв’ю повідомлення про конкурс ні в «Прибузькій зорі», ні на офіційному сайті ради не було.

Не узгоджені з цивільними та законними нормами рухи навколо редакційного майна місцевої «районки» затіяла й влада у Новоушицькому районі. Ігри із заснуванням своєї газети завела влада у Полонному, редакторів-«могильників» посадили в редакції у Кам’янці-Подільському, Красилові й не тільки у них.

– Споживацькі погляди на засоби масової інформації і скрута у редакціях знижують кваліфікацію журналістських колективів і ведуть до втрати авторитету серед справжніх споживачів – серед читацької аудиторії, – прокоментував ситуацію Йосип Ядуха. – Падають тиражі, які є кров’ю газет.

На все це делегат конференції Світлана Кабачинська зауважила, що ні правління, ні секретаріат обласної організації НСЖУ не були активними у відстоюванні журналістських колективів. «Ніхто не чув про позицію обласної організації НСЖУ під час подій Революції Гідності», – кинула вона докір. Втім, її претензії на керівництво організацією дві третини делегатів не підтримали. Зокрема, голова регіонального осередку видавців місцевої преси Віра Мальчук, яка має позитивний досвід як у відстоюванні прав журналістів, так і в створенні якісної й цікавої читачам газети, зняла свою кандидатуру на користь Петра Лічмана.

Перед обранням голови і керівних органів своєї спілки журналісти й редактори зійшлися на тому, що варто принциповіше відстоювати інтереси громад і народу загалом, сповідувати слово правди і представляти на сторінках та в ефірі позиції представників аудиторії й громадянського суспільства, урізноманітнювати жанрове різноманіття. Планують розвиватися.

Михайло Цимбалюк

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: