Понеділок, 22 січня 2018

Аналітика, Погляд

Напередодні річниці трагічних подій

Нещодавно нашуміла історія про те, як польська сторона не допустила на територію своєї держави український музичний гурт Ot Vinta, свідчить лише про тупість і дурість організаторів цього турне. Річ у тім, що липень для Польщі – це найтрагічніший місяць в історії. Місяць вшанування жертв «Волинської різні».

08.07.2016, 18:06

Починаючи з 1943 року в липні активізуються усі антиукраїнські сили як у Польщі, так і в Російській державі. В липні 1943 року на волинських землях відбувається кривава драма. Українці різали усіх поляків. І дорослих і дітей. Загалом у цій різні загинуло понад 120 тисяч поляків (за даними польської сторони). 75 -100 тисяч – за статистикою української сторони. У серпні-вересні почалаля помста. На «східних кресах» вже поляки знищили 35-45 тисяч українців (статистика Польщі), 70-90 тисяч за українськими підрахунками.
Що ж було причиною, основою цього злочину, за маштабами звірств співставним лише з подіями Визвольної війни України сімнадцятого століття?
Аби все це зрозуміти, мусимо зануритись у глибини історії. Виникнення на землях Поділля , Волині, Білорусії, загалом в ареалі східнослав’янських земель держави Київська Русь внесла серйозні корективи у політику Польського королівства. Не раз і не два поляки ходили походами на Київську Русь, намагаючись прибрати до своїх рук родючі землі східних слов’ян. У Золотих Воротах Києва навіки застрягло лезо меча одного славетного короля Польщі.
Згодом поляки і українські козаки ходили на Московію, тричі брали штурмом «білокам’янну», але щоразу відступали. Російське царство, втім вистояло. Почалася зворотня агресія. Наприкінці 18-го століття Польща була розбита Російською імперією. Землі Речі Посполитої увійшли до складу Російської та Австро-Угорської імперії. Лише після 1-ої світової війни відродилась Польща, але не як Речь Посполита з гаслом (от Можа до можа та ще два пов’ята). Малося на увазі від Балтійського до Чорного морів плюс Волинь та Поділля. Польща відродилась як Республіка Польща. На території країни спільно проживали і поляки, і білоруси, і українці.
В роки Громадянської війни в Росії (1917-1922) Польща спробувала вирішити свої деякі територіальні претензії до російської держави. Двічі польські війська (білополяки) захоплювали Київ, Кам’янець-Подільський, але у результаті, 1920 року війська Робітничо-Селянської Червоної Армії (російською абрівіатурою РККА) готувалися до штурму Варшави. Втім, найкращий полководець РККА – Тухачевський був розбитий вщент. Згодом товариш Сталін без жалю розстріляв маршала Тухачевського. Але тоді, після поразки на Віслі Радянська Росія змушена була укласти принизливий Ризький Договір.
Кордон до Збручу, Західна Україна та Західна Білорусія переходила полякам. Розбиті Ворошиловим війська Симона Петлюри перейшли до Польщі. Січові стрільці Євгена Коновальця кружним шляхом перейшли до Австрії. Українська революція завершилась.
Втім, головним результатом Першої Світової війни було не тільки відновлення Незалежної Польщі, але й історичне приниження двух націй – Німців та Українців. Німеччина втратила третину своїх територій, Україна втратила вкотре свою Незалежність.
Панській Польщі (так величали в СРСР Польську Республіку) дісталися землі Західної України. Почалася «полонізація» – «ополячення» українців. На захист українців народилася ОУН. На початках організацією керував Євген Коновалець. Головним своїм союзником вважав Німеччину, та особливо Адольфа Гітлера. Втім, тоді фюрер ще був просто Шикельгрубером. До речі, «славетні вусики» Гітлера були запозичені товаришем Адольфом саме від друга Євгена. І це правда. Хочемо ми того, чи ні. Головним ворогом і Гітлера, і Коновальця була саме Польща, лише на другому місці Франція, США та Англія. Така історична правда, хочемо ми того, чи ні. Отож, коли Гітлер став Гітлером – канцлером Німеччини, фюрер став шукати союзника. І знайшов. Радянський Союз. Були укладені довгострокові угоди в сфері економіки. Але, головне, були укладені угоди про навчання військових. Союзні держави–переможниці заборонили Німеччині тримати серйозні збройні сили . Отож славетний Гудеріан Герінг та чимало майбутніх полководців відточували військові навики саме у Радянській Росії. Це правда, також хочемо ми того, чи ні.
Також святою правдою є і те, що переважна більшість діячів ОУН закінчила школи Абверу.
Серед випускників і Роман Шухевич, і Євген Побігущий і Степан Бандера та багато інших націонолістів.
Ніжна дружба Коновальця і Гітлера була відома НКВС, отож Павло Судоплатов провів “красиву” операцію – вручив Євгену Коновальцю красиву коробку зі смачним тортом. Але там була вибухівка. Це не вигадка. Це правда. Українські націоналісти втратили свого вождя і за славетною українською традицією розкололися. Одну частину очолив Адрій Мельник – ПУН – провід українських націоналістів. Лідером революційного крила ОУН став Степан Бандера, але заочно. Сидів з пожиттєвим строком у Брестській фортеці. До речі, визволили Бандеру з «кічі» радянські солдати – «свободу узникам панской Польши!». А за вікнами казиматів фортеці буяв вересень 1939 року. Гітлер зі Сталіним домовились, Західну Україну отримував Сталін. Також, тільки згодом Бесарабію і Прибалтику.
Попри ніжну дружбу «любі друзі» готували військові маштабні операції. Гітлер готував «Барабароссу», Сталін – операцію «Гроза». Німці встигли раніше – 22 червня – найдовший день, найкоротша ніч. За тиждень Вермахт уже був під Шепетівкою. Початок окупації нашої області датований 29 червня 1941 року – німецькі війська зайшли у село Білотин. Вся Західна Україна вже була «визволена» від «совєтів» славетними військами Гітлера. Правда і те, що німців зустрічали квітами. І у Львові, Самборі, Тернополі, Рівному.
За неповні два роки сталінізм задовбав усіх – і поляків, і українців. Постало логічне питання, хто і як формуватиме владу на місцях.

Далі буде…

О. Александров

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: