Неділя, 21 січня 2018

Аналітика, Експерт

Як зміняться ціни напередодні Нового року

Як коливання курсу вплине на зростання цін? - Олексій Блінов, головний економіст Альфа-банку Україна.

05.12.2017, 10:26

Чи будуть рости ціни

В останні два місяці поточного року інфляція становитиме в середньому по 1% в місяць, що виведе річне зростання цін до кінця 2017 року на рівень 13,8%. Тобто інфляція все ж трохи сповільниться в порівнянні з 14,6% в жовтні. Але буде істотно вищою торішнього показника (12,4%).

Вплив поточних тенденцій валютного ринку на інфляцію незначний. У кінці минулого року курс гривні до долара був близький до нинішнього, тому накопичений валютний ефект дуже слабкий. Трохи сильніше девальвація торкнулася імпорту з Європейського Союзу, адже завдяки істотному зміцненню євро на світовому ринку ця валюта за рік подорожчала до гривні більш ніж на 15%.

Частка девальвації в очікуваному місячному показнику інфляції в грудні – в межах 0,2 процентних пункти. Тобто поточним ослабленням гривні буде сформовано не більше п’ятої частини інфляції в останній місяць року.

Основні фактори поточного ослаблення обмінного курсу – сезонні. Зниження курсу гривні пов’язане із збільшенням імпортних закупівель, що супроводжувалися передноворічним збільшенням витрат практично всіх економічних суб’єктів. Якщо не відбудеться нових непередбачуваних подій значного масштабу, традиційний для України період сезонної слабкості гривні триватиме до березня.
Однак існує кілька тенденцій платіжного балансу, що можуть вплинути на курс та інфляцію  в довгостроковій перспективі.

Перша – дефіцит зовнішньої торгівлі України продовжує зростати: він уже досяг нового посткризового максимуму в 6,1 млрд доларів за останні 12 місяців. У той же час надходження прямих іноземних інвестицій залишається слабким: 1,66 млрд доларів за останні 12 місяців.

Друга – в умовах невизначеності з фінансуванням від міжнародних фінансових організацій ризики зниження золотовалютних резервів і розбалансування валютного ринку на горизонті рік-півтора істотно зростають.

VoxConnector, спеціально для АКТУАЛЬНО

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: