Понеділок, 19 березня 2018

Без категорії

Ісус зустрівся зі старцем Симеоном, а зима із літом

Сьогодні християни східного обряду відзначають свято Стрітення. У цей день понад дві тисячі років тому старець Симеон зустрівся з Ісусом Христом, коли того 40-денним немовлям Марія і Йосип вперше принесли до храму. У народі це свято має і простіше значення – кажуть, що сьогодні «зима з літом зустрічається».

15.02.2017, 11:43

Старець Симеон зустрівся у храмі з маленьким Ісусом

Господнє Стрітення завершує Різдвяне коло свят. Воно є одним із дванадцяти найбільших (крім свята над святами – Пасхи) свят церковного року. У цей день ми згадуємо, як Матір Божа за сорок днів після народження Ісуса принесла немовля у Єрусалимський Храм. За тогочасними законами жінка після народження хлопчика не мала права заходити до Божого Дому 40 днів, а дівчинки – 80 днів. Цей час був відведений для того, щоб «очиститися». А вже після завершення цього часу жінка повинна була піти у храм і принести жертву Богу – ягня і горлицю. Бідним дозволялося приносити дві горлиці. Також згідно із цим законом кожного першого хлопчика у роду потрібно було принести до храму саме на 40-й день від народження. Діва Марія не була зобов’язана проходити цей обряд очищення, адже вважалося, що вона вже очистилася самим народженням Христа. Проте побожна Марія не відступила від закону, прийшла до храму із сином та пожертвувала дві горлиці.

Першим, кого вони зустріли у храмі, був старець Симеон. Цієї знакової події він чекав упродовж багатьох років.Згідно з переданням, Симеон колись був одним з перекладачів Старого Заповіту з єврейської мови на грецьку.  Одного разу він дійшов до місця у книзі, де було написано: «Ось діва зачала і породить сина» (Іс. 7:14). Чоловік засумнівався у прочитаному і вирішив перефразувати ці слова так, як йому підказувала логіка, і слово «діва» замінити на «жінка». Проте він не встиг цього зробити, адже йому з’явився ангел зі словами «Ти на власні очі побачиш сповнення цього пророцтва». А так, як до народження Ісуса тоді залишалося ще декілька століть, Симеон на момент цієї зустрічі був уже 360-річним стареньким. Наступного дня після того, як він побачив маленького Ісуса, старець із заспокоєною душею відійшов у мирі в інший світ.

Після Симеона немовля зустріла у храмі 84-річна пророчиця Анна. Вона теж упізнала у хлопчикові Божого Сина і говорила, що колись він визволить Єрусалим.

Святкувати Стрітення почали в Єрусалимі у другій половині IV ст. Традиція відзначати його збереглася і в наш час. Цього дня вірянизбираються у храмі на Літургію, освячують свічки та воду.

Освячена на Стрітенській службі свічка називається Громовицею. Такі свічки зберігають після свята цілий рік і використовують тільки тоді, коли сім’ї щось загрожує – у велику негоду (саме тому вона і має назву Громовиця), під час важких пологів, під час пожежі або інших нещасних випадків, під час приступу епілепсії у людини. Запалюють свічку і тоді, коли людина помирає, адже вважається, що це допоможе душі легше перейти в інший світ.

Цілющі властивості має і освячена у цей день вода. Нею лікують рани і внутрішні захворювання; окроплюють мандрівників перед довгою дорогою, а вояків – перед боєм; пасічники освячують цією водою на початку сезону свої вулики, а селяни навесні перед першим вигоном худоби у поле кроплять нею домашніх тварин.

У народі про Стрітення говорили ще й так: «Цього дня зима з літом зустрічається».І вони не просто зустрічаються, а борються одна з одною за панування над природою. Яка з них переборе іншу – така і встановлюватиме свої «правила» найближчим часом.

Існує серед українців і ряд прикмет спеціально для цього дня. Так, сьогодні не можна вирушати у далеку дорогу, інакше ця подорож може скінчитися нещастям. Не можна на Стрітення класти гроші на кухонний стіл, тому що везіння від вас відвернеться.

Існує ряд прикмет, які допомагають визначити погоду на найближчий час. Отож, якщо у цей день відлига і вода капає зі стріх, то початок весни буде затяжним, а якщо ж на вулиці плюсова температура, проте зі стріхи не капає, слід чекати ранньої сухої весни. Якщо на Стрітення сонце ховається за хмарами, потрібно бути напоготові, адже незабаром повернуться люті морози.

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: