Неділя, 22 квітня 2018

Виховання, Життя

Як треба розмовляти з дитиною про секс

Ця тема давно перестала бути табу. Діти, які народились на піку сексуальної революції вже не червоніють, почувши слово “секс”. Але є й інша сторона медалі. Сучасні школярі більше поінформовані про фізіологічну сторону процесу, у той же час дуже мало знають про те головне, без чого не може бути повноцінною близькість: про кохання. У свідомості більшості підлітків занижено значення сім’ї. В результаті підростаюче покоління не навчене нести відповідальність за свої вчинки . Тому говорити з дітьми про секс потрібно, як би складно нам це не було. Але увагу слід акцентувати не лише на “пєстіках і тичинках”.

11.04.2016, 13:48

Якщо не питає – мовчи

Перша умова: якщо дитина не питає про ЦЕ, не потрібно їй розповідати.

Друга умова: батьки повинні бути готові до подібної розмови.

3 – 5 років:  не ускладнюй

Заздалегідь придбайте гарну книгу на тему “Як я з’явився на світ?”, щоб в разі потреби «просканувати» разом з допитливим чадом. Навіть коли наївний карапуз запитає, чому хлопчики і дівчатка по-різному пісяють, досить показати на малюнку відмінності тіла.

Пояснювати треба все просто, без домислів, не вдаючись у непотрібні подробиці: “Звідки я взявся?” – “З маминого животика”. Це дитину повністю задовільнить. Не варто брехати про лелек і капусту (коли дізнається правду, образиться і перестане довіряти).

6-9 років: про любов і сім’ю

Твій шибеник приніс щоденник із записом: “Вживав непристойні слова”. І це прямий привід запитати: “Чи знаєш ти, дорогий, що означають ці слова? І навіщо людям ті органи, які називають тими словами?”

Якщо діти вже виявляють серйозний інтерес до протилежної статі, як не крути, а говорити про ЦЕ доведеться. І тут дуже важливо, почавши розмову, “заякорити” в підсвідомості дитини правильні поняття.

Пояснюй все на прикладі вашої родини. Мама і тато зустрілися (можна розповісти історію знайомства), полюбили один одного і потім одружилися. Потім у них народжуються діти, і батьки піклуються про малюків, поки ті не подорослішають … Про фізіологічні подробиці – у міру інтересу, без поглиблення.

9-12 років: медичний лікбез

Твоя дитина вступає в предпідлітковий вік. Гормональні зміни вже почалися, хоча зовні це ще не проявляється. Проте варто вже зараз розповісти про те, що її чекає, щоб донька не зомліла, побачивши перші місячні, а син не переживав з приводу першої ерекції.

“Ти знаєш, що всі люди дихають, їдять, сплять. Це нормальні фізіологічні процеси, без яких людина не зможе існувати. У тіла є й інші функції. Зараз ти ростеш, твоє тіло починає змінюватися і готуватися до них …» Далі хлопчикам – про своє, дівчаткам – про своє.

Якщо дитина відкрито запитує про секс: “Те, що тебе це цікавить, нормально і своєчасно. Сексом займаються всі, і не тільки для зачаття дітей: він дає розрядку, приносить задоволення. Але коли люди вступають в дорослі відносини, вони беруть на себе певні зобов’язання”. Роби акцент на тому, що якщо чоловік і жінка вирішують бути разом, то вони повинні піклуватися один про одного і про дітей, які у них з’являться в майбутньому. Якщо дитину цікавить сам процес, використовуй прості слова для опису дій і медичні терміни для позначення органів.

Від 13: небезпечна зона

Підлітки вже знають, що таке секс. Деякі з оточення сина чи доньки навіть пробували це. І тут наше завдання – розповісти дитині не про процес, а про наслідки: хвороби, що передаються статевим шляхом, небажана вагітність, за якою піде або аборт, або безсонні ночі, психологічні травми … Дуже показова в цьому плані передача “Вагітна в 16 років”.  Там своїм сумним досвідом діляться самі діти.

Причому розповідати про наслідки треба в рівній мірі і дівчаткам, і хлопчикам.

Над підлітком можуть жартувати приятелі: “Як, ти ще не …?” Зауваж, що багато з них, розповідаючи про свої пригоди, безсоромно брешуть. А сказати “ні” – це уберегти себе від безлічі проблем. До речі, все більше американських тінейджерів вирішують зберігати цноту до весілля: вони бояться СНІДу, гепатитів, абортів і ранніх, вимушених, шлюбів. Всьому свій час!

У теорії і на практиці

Мама повинна розуміти: якщо її 15-річна донька зустрічається з 24-річним хлопцем , то інтим може трапитися набагато раніше, ніж їй хотілося б. “Ти готова залишити навчання і виховувати дитину?” – Це питання змушує підлітка «протверезіти».

Одна мама не стала лякати доньку наслідками дорослих відносин: вона просто відвела її до гінеколога, щоб лікар підібрала адекватний метод контрацепції. “У неї любов з однокласником. Нехай хоч довчаться!” – Пояснила жінка свою позицію. Мабуть, це мудріше, ніж лякати: “Принесеш у подолі!”

Однак, підсовуючи чадам, що підростають, літературу про контрацепцію, поясни, що стовідсоткової гарантії не дає жоден метод: презервативи рвуться, таблетки дають збої, а про календарний способи захисту і говорити не варто … До того ж, багато методів не захищають від захворювань, що передаються статевим шляхом, а небезпеку останніх для здоров’я применшувати не можна: недоліковані інфекції можуть призвести до безпліддя. І пам’ятай, що одне іншому не заважає: можна розповідати про призначення презервативів і водночас налаштовувати дитину на інтим тільки з коханою людиною, на шлюб і сім’ю. А в цьому питанні, як і в будь-якому іншому, найбільш показовий приклад – батьківський.

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: