Як і чому подоляни платитимуть за доставку газу до їхніх осель.
Завжди в Україні споживачі газу сплачували один рахунок за газ. Раз на місяць, зазирнувши до лічильника можна було легко вирахувати, скільки кубів газу витрачено і, помноживши на ціну одного куба, швидко з’ясувати, скільки ж доведеться викласти з сімейного бюджету цього місяця.
З часом ціна почала стрімко зростати, і вже не так легко було спланувати бюджет. А от з 1 січня 2020 року тариф і взагалі поділили на дві частини.
Поділили чи додалася ще одна послуга? Давайте розбиратися.
Як змінювалася ціна на газ 2015 – 2019 роки
У 2015 році вартість доставки газу, яка включена була в загальну вартість газу для населення складала 0,62 грн. За 4 роки ціна на газ зросла у шість разів і вже 2019-го сягнула 6, 12 грн. за 1 м. куб. А от зростаюча собівартість доставки газу ніяк не компенсувалася облгазам, які обслуговують газорозподільчі мережі в регіонах. Наприклад, АТ «Хмельницькгаз» обслуговує газогони протяжністю 18 тис км. На все це потрібно ремонтні матеріали, закупівля нового обладнання взамін зношеного, повірка лічильників, тобто все, що забезпечує безперебійну цілодобову доставку газу. Майже 70% у структурі вартості розподілу і доставки складає газ для технологічних потреб та заробітна плата персоналу.
Структура тарифів на транспортування та розподіл природного газу
Вартість газу за останні 4 роки зросла у 6 разів — з 1 180 грн за 1 тис кубів до 6 120 грн. А середня місячна зарплата в галузі постачання електроенергії, пару та газу зросла у 3 рази — з 5 356 грн у 2015 році до 16 015 грн у 2019. Тож, логічно, що собівартість доставки збільшилася, щонайменше, у 3 рази і мала би досягти 2, 24 грн з одного куба. Натомість постачальники газу з кожного підвищення залишали долю доставки собі і наше видання не раз розповідало про це. До речі, понад 85% вартості газу надходить до НАК «Нафтогаз України».
Зустріч Профспілок газових господарств України з головою НКРЕКП
Працівники АТ «Хмельницьказ» навіть їздили на чисельні акції протесту до Києва. Адже блакитне паливо на технологічні потреби компенсувалося за старою ціною — 1,18 грн, а рахунки Хмельницькгазу виставляли …за ринковими – 6 грн за м. куб. Через такий «чесний» розподіл коштів споживачів газу, регіональну компанію заганяли в штучні борги.
Це не могло відобразитися на фінансових можливостях компанії і свого часу висококласні фахівці почали масово звільнятися з підприємства і шукати роботу в сусідній Польщі. Годі й казати про якісь капітальні ремонти мережі чи її модернізацію. Терпець увірвався у 2018 році, коли за короткий проміжок часу звільнилося майже 300 працівників Хмельницькгазу.
З часом боротьба за справедливий розподіл дала свій результат і 24 грудня 2019 р. Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг встановила нові тарифи та змінила порядок оплати послуг з доставки газу. Тому, з січня 2020 р. плата за доставку вилучена з рахунків за газ. Всі споживачі отримають окремі рахунки: один за газ, а другий – за його доставку.
Таким чином завершено анбандлінг: продаж газу відділено від його доставки. Що і передбачала реформа енергетики. Це справедливо щодо тих підприємств, які обслуговують газові мережі і безпечніше для нас з вами. Адже експлуатувати зношені газогони і не мати коштів, аби своєчасно замінювати обладнання, що несе загрозу витоку чи навіть вибуху, рано чи пізно може призвести до катастрофічних наслідків.
Хмельницькгаз не продає газ, він його тільки доставляє
Фактично, для людей нічого не змінилося. Просто тепер на вимоги ринку та законодавчих актів, пройшло розділення платіжок, що зробило їх доступними і зрозумілими. Тобто, люди бачать, на що йдуть гроші. Вартість газу — виключно встановлює держава, а доставка — всі роботи по безпечній роботі газової системи та можливості 24 години на добу мати газ.
Олександр Надольний: люди бачать, на що йдуть грошіЗа словами комерційного директора АТ «Хмельницькгаз» Олександра Надольного, цьогорічного тарифу ще недостатньо для того, щоб привести стару радянську газорозподільчу мережу, збудовану ще в 1950-х роках до ладу. І компанія очікує у 2020 році збитки у 140 млн грн. Але сам факт, що держава розділила кошти — це вже перший і значущий крок для стабільної і безпечної роботи газових мереж області.
Нишком постачальники підняли ціну на газ
Відтепер стан газогонів не залежатиме від «хотєлок» постачальників газу. Але чи витримали при цьому політики обіцянку не підвищувати, або навіть знизити ціну на газ?
Якщо порівняти ціну газу для населення, то за грудень вона коштувала 6, 16 грн. В цей час вартість доставки газу (0,62 грн плюс ПДВ) ще була в тарифі. Логічним було припустити, що січневу ціну газу держава встановить на рівні 5,45 грн. Але бачимо, що ціна, яку «запросили» для себе постачальники, після виведення з неї вартості доставки — 6,91 грн. Знову маємо підвищення ціни на газ на 26%. Отож, як бачимо, політики в черговий раз не дотримались своєї обіцянки…
Скільки платитимемо
Ціна доставки газу для населення на перше півріччя 2020 року, а це з 1 січня до 30 червня для жителів Хмельницької області (крім м. Шепетівка і Шепетівського району) визначена постановою НКРЕКП №3047— 1,044 грн (з урахуванням ПДВ) за кожен кубометр газу.
Не у всіх українців буде однакова ціна на доставку газу. Наприклад, на Миколаївщині населення платитиме найбільшу ціну – 1,308 грн з куб, а в Харкові найменшу — 0,36 грн за 1 м. куб газу. Жителям Шепетівки і Шепетівського району нараховуватимуть 0,672 грн до 1 липня і 0,744 грн з кожного кубометру газу після 1 липня.
Отже, за основу нарахування береться обсяг споживання газу. Якщо людина живе одна і використовує газ для того, аби приготувати собі їжу на плиті – сума в рахунку за місяць буде мінімальною. А от, якщо людина використовує блакитне паливо для того, щоб ще й обігріти будинок, має приготуватися до кругленької суми.
Якщо подолянин, який є клієнтом АТ «Хмельницькгаз» користується лише газовою плитою і споживає в середньому за місяць 10 м.куб газу, коштуватиме це йому 10,44 грн. на місяць. А ті, хто використовує газ для опалення оселі і витрачатиме, наприклад, 500 м. куб., на місяць, — має приготувати 522 грн. на місяць. Втім вже з 1 липня вартість послуги складе 1,2 грн за 1 м. куб.
От тільки нараховувати і виставляти рахунки АТ «Хмельницькгаз» буде не так, як подоляни звикли.
Як платитимемо за доставку газу
Перше, що потрібно знати — це те, що тариф формуватиметься за рік. Як компанія дізнається, скільки ви витратите у 2020 році? Це не обов’язково. Компанія порахує, скільки ви спожили у 2019-му і саме цю суму ви маєте сплатити у 2020-му. А той об’єм, що ви використаєте у 2020-му, ляже в розрахунок сплати 2021 року. Таким чином, в наступному році ваша плата за доставку буде скоригована відповідно до реальних обсягів споживання.
Далі ще цікавіше. Рахуватимуть не з січня по грудень, а з 1 жовтня по 30 вересня. Це так званий «газовий рік». Не кожен так одразу розбереться в нововведеннях, тому в сервісних центрах обслуговування клієнтів АТ «Хмельницькгаз» спеціалісти і особисто, і по телефону вже готові надати вам інформацію щодо вашого споживання за минулий газовий рік, а це з вересня 2018 року по жовтень 2019-го. Ще простіше це можна дізнатися у своєму особистому електронному кабінеті споживача,-де інформація доступна 24 години на добу. До речі, вже 105 000 подолян зареєструвалися і користуються ним регулярно.
А от для того, щоб для споживача зимові місяці не були «піковими» навантаженнями на сімейний бюджет, річний платіж розбиватиметься порівну на 12 наступних місяців.
Робиться це ще й з тієї причини, що влітку йдуть наймасштабніші роботи по ремонту і заміні старого обладнання, аби підготувати мережу до зимових навантажень. Це потребує і відповідного «пікового» фінансування. Але за старою схемою левова частина грошей заходила саме взимку, коли проведення робіт було обмежене погодними умовами.
Тепер спробуємо розрахувати платіж самотужки:
Щомісячний платіж за доставку газу розраховується наступним чином: сума кубів газу, спожитого за газовий рік, множиться на тариф на доставку. Результат ділиться на 12 рівних платежів, які сплачуються щомісячно впродовж року.
Наприклад. Споживач, який використовує газ для приготування їжі (газова плита), з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року спожив 200 кубометрів газу. Новий тариф на розподіл (доставку) для АТ «Хмельницькгаз» з 1 січня 2020 року складає 1, 044 грн. (з ПДВ).
Тож щомісячна плата за доставку газу складатиме:
200 кубів х 1,044 грн / 12 міс. = 17,40 грн./місяць
Якщо ж споживач використовує газ для опалення оселі і витратив за рік 2 500 кубів, то рахуємо:
2 500 кубів х 1,044 грн / 12 міс. = 217,5 грн./місяць
А вже з 1 липня тариф буде 1,2 грн (з ПДВ) за куб газу і цей же споживач платитиме:
200 кубів х 1,2 грн / 12 міс. = 20 грн./місяць, або
2 500 кубів х 1,2 грн / 12 міс. = 250 грн./місяць
За бажанням споживач може оплатити за доставку одним платежем — наперед, або за кілька місяців. Таким чином, він зменшить свої витрати на комісії банків при проведенні платежів.
Скільки платитимуть ті, хто не має лічильника газу?
2,5% абонентів АТ «Хмельницькгаз» не мають лічильника. Вони сплачуватимуть доставку того обсягу газу, який був їм нарахований впродовж «газового року». Він враховуватиме споживання всіма членами родини.
Леся Андрейко: лише 2,5% абонентів АТ «Хмельницькгаз» не мають лічильника
Нагадаємо, споживачам, у яких відсутній газовий лічильник, нарахування за використаний газ здійснюється відповідно до встановлених державою норм споживання природного газу, що затверджені у Кодексі газорозподільних мереж та в залежності від групи споживання. Це залежать від кількості мешканців оселі та наявного газового обладнання, як то газова плита, колонка, тощо.
Чи потрібно сплачувати за доставку газу, якщо газ не використовував?
Кожен споживач платитиме в залежності від того, скільки газу використає. Якщо протягом газового року ви хоч якийсь місяць користувалися газом, то вам нарахують саме на цю кількість м куб, нехай їх і буде небагато. А от, якщо протягом року ви газом не користувалися, то, хоч і по мінімуму, але прийдеться заплатити.
Раніше людина, яка довгий час не користувалася газом, не платила за нього, а, відповідно, і за його доставку. Натомість тепер за доставку доведеться заплатити. Адже послуга, яку надає АТ «Хмельницькгаз» — доставка блакитного палива до оселі.
Так, ви газовий кран не відкривали, але ми його [газ –ред.] вам доставляли, — пояснюють нововведення в Хмельницькгазі. – Тому, якщо людина поїхала, наприклад, на заробітки, чи в квартирі/будинку ніхто не проживає, аби не сплачувати рахунки за доставку газу, потрібно звернутися до найближчого сервісного центру і написати заяву на відключення від газової мережі.
Але це не дешеве задоволення. Якщо відрізатися від газової мережі майже нічого не коштуватиме, то підключення вам стане «в копійочку»: від 7 до 15 тис грн та ще й зібрати потрібно буде купу документів, як новому абоненту.
Тож, можливо, краще, якщо плату, нехай і мінімальну, але нараховуватимуть. Найменша сума може бути біля 8 грн на місяць. А всього є 17 категорій споживачів і для кожного буде своя вартість, яка залежить від площі помешкання, кількості мешканців та наявність обладнання, що мало би споживати газ.
Прийде рахунок одразу за 2 місяці
Через те, що не всі подоляни вспіють одразу зорієнтуватися як тепер платити, перший рахунок буде надано споживачам за два місяці – січень і лютий. Оплатити його можна буде до 20 лютого. А от надалі платіжки надходитимуть щомісяця рівними сумами.
Так виглядатиме перша платіжка за доставку газу:
Доставлятиме рахунки Укрпошта. Але сьогодні пошта втратила свою найважливішу якість – повсюдність і тепер не обслуговує найвіддаленіші райони, тому частину цих рахунків доставлятимуть контролери Хмельницькгазу. В рахунку буде відображена вся інформація: кількість споживання за минулий газовий рік, діючий тариф доставки за 1 м. куб., вартість доставки за весь рік та з розбивкою на місяць. У крайньому випадку ви можете подзвонити у сервісний центр чи на гарячу лінію і дізнатися скільки маєте сплатити цього місяця.
Що буде, якщо не платити за доставку газу?
А от нехтувати надалі оплатою за доставкою газу не варто, адже держава передбачила 100% штрафних санкцій за несвоєчасну оплату послуги.
Тобто, якщо не сплатити в строк 17 грн 40 коп, то крім того, що рано чи пізно доведеться їх сплатити, компанія стягне ще стільки ж (17,40 грн) штрафу. І замість 17,40 грн ви сплатите 34,80 грн. Крім того, Хмельницькгаз матиме право припинити доставку газу боржнику.
Штрафні санкції застосовуватимуться з березня
Натомість, поки що пеню не нараховуватимуть тим, кому листоноші вчасно не доставлять платіжки. Адже люди жаліються, що Укрпошта бува доставляє платіжки вже після кінцевого терміну сплати комунальної послуги.
Також, скоріш за все, поки не штрафуватимуть і тих, хто просто запізнився з платежем на кілька днів.
Субсидія і доставка газу
Субсидії також поширюватимуться на доставку газу, як і будь-яка інша комунальна послуга,— запевнили в АТ «Хмельницькгаз».
Олег Кравчук
Куди можна звертатися для отримання додаткової інформації по своїм рахункам:
Контакт-центр АТ «Хмельницькгаз»: (0382) 742 104, (067) 01 14 104
Контакт-центр працює щоденно, без вихідних та святкових днів. Консультації операторами Контакт-центру здійснюються щоденно з 8 до 20 години. В автоматичному режимі контакт-центр АТ «Хмельницькгаз» працює цілодобово. Також через Контакт-центр можна передавати щомісячні показання вашого газового лічильника доступними способами.
Адреса веб-сайту: https://km.104.ua/ua/ e-mail: office@kmgas.com.ua
Центри обслуговування клієнтів АТ «Хмельницькгаз»
Графік роботи: щоденно – з 8-00 год. до 17-00 год., вихідні – субота, неділя.
Коментарі