Усі ми прагнемо зробити наше житло якомога комфортнішим. Дуже часто, намагаючись втілити своє бачення комфортної оселі, ми зіштовхуємося з необхідністю переобладнання або ж перепланування приміщення. Щоб створити свій затишний простір і при цьому не порушити закон, слід прислухатися до порад юристів.
Відповідно до Правил користування приміщеннями житлових будинків та гуртожитків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 р. № 572, власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків мають право на переобладнання і перепланування житлових та підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, гуртожитку, з дозволу власника будинку (квартири), власника гуртожитку (житлового приміщення у гуртожитку) та органу місцевого самоврядування.
До переобладнання належить влаштування індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних та газових приладів, переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів. Перепланування — це перенесення та розбирання перегородок, перенесення та влаштування дверних прорізів, тамбурів тощо.
Не дозволяється переобладнання та перепланування, яке призводить до порушення міцності або до руйнування несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності й зовнішнього вигляду фасадів.
У яких випадках не потрібно узаконювати перепланування?
Не потрібно отримувати дозвіл на перепланування для таких видів робіт:
- об'єднання окремих кімнат, відведених під туалет і ванну, в єдиний санвузол та збільшення їх площі за рахунок коридору;
- об’єднання приміщень шляхом прорізання проходів в перегородках, які згідно з планом будівлі, не виконують несучі функції;
- облаштування виходу на балкон на місці вікна, шафи, антресолі чи комори;
- демонтажу меблів, вбудованих безпосередньо в площину стін;
- збільшення житлової площі за рахунок зменшення нежитлових приміщень.
Коли необхідно узаконити перепланування?
Підлягають узаконенню такі види робіт, як: об’єднання квартир на одному або різних поверхах, облаштування дверних прорізів у несучих стінах, розширення площі ванної та туалету за рахунок житлових приміщень; розбирання зовнішньої стіни для об’єднання кімнат з лоджіями та балконами; перенесення на балкон чи лоджію приладів опалювальної системи; проведення, навіть часткового, демонтажу міжповерхових перекриттів, систем вентиляційних каналів і коробів; видалення звукоізоляції підлоги; облаштування льоху під квартирою і спорудження прибудови до квартир, що розташовані на перших поверхах багатоповерхівок, а також здійснення інших робіт, пов’язаних з порушенням капітальних конструкцій.
Щоб реалізувати такі зміни у житловому приміщенні, потрібно отримати дозвільні документи на будівельні роботи та ввести перепланований об’єкт в експлуатацію.
Таким чином, спершу слід виготовити проект перепланування; провести інвентаризацію технічного стану об'єкта нерухомості (це дозволить оновити наявний технічний паспорт, внісши до нього актуальні дані про об'єкт); відтак слід отримати довідку від інженера, яка підтверджує відсутність дій, що підпадають під поняття реконструкції; і нарешті пройти процедуру реєстрації права власності, тобто внесення всіх необхідних змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідальність за самовільне переобладнання та перепланування
Водночас треба пам’ятати, щ згідно зі ст. 150 Кодексу України про адміністративні правопорушення самовільне переобладнання та перепланування житлових будинків і житлових приміщень, використання їх не за призначенням, псування тягнуть за собою для громадян попередження або накладення штрафу в розмірі від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17—51 грн) і попередження. Власник, наймач (орендар) житлового приміщення, який допустив самовільне переобладнання чи перепланування, що призвело до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов’язаний за свій рахунок повернути це приміщення до попереднього стану.
Якщо самовільне перепланування або переобладнання призвело до погіршення технічного стану всього будинку і порушення прав інших споживачів, ці роботи здійснюються виконавцем послуг, а питання щодо відшкодування вартості цих робіт власником чи орендарем вирішується в судовому порядку.
Коментарі