Користуючись громадським транспортом, ми нечасто замислюємося, що можна робити під час поїздки, а що категорично заборонено, на що ми як пасажири маємо право, а що робити зобов’язані, щоб поїздка була безпечною і для нас, і для наших супутників. Про права пасажирів та їхні обов'язки розповідають юристи системи безоплатної правової допомоги.
Пасажир має право
Головне право пасажира – це право на безпечне і високоякісне перевезення. До того ж, якщо це стосується перевезень автомобільним транспортом, то пасажир має право:
- одержувати від перевізника, водія, на зупинках автобусних маршрутів загального користування, автостанціях та автовокзалах інформацію про послуги автомобільного транспорту загального користування;
- безоплатно провозити з собою на автобусних маршрутах загального користування одну дитину дошкільного віку без надання їй окремого місця;
- безоплатно перевозити з собою на автобусних маршрутах загального користування ручну поклажу тощо.
Пасажир автобуса, зокрема, має право перевозити:
- безоплатно одну одиницю багажу в разі поїздки на маршруті міського або приміського сполучення за умови, що його розміри не перевищують 100х50х30 сантиметрів, вагою до 20 кілограмів;
- гарантовано перевозити дві одиниці багажу з оплатою згідно з тарифом за кожну з них та безоплатно перевозити одну одиницю ручної поклажі у салоні транспортного засобу в разі поїздки на маршруті міжміського або міжнародного сполучення;
- безоплатно перевозити ручну поклажу в кількості не більш як дві одиниці на міських та приміських маршрутах.
Якщо для поїздки ви обрали таксі, то на власний розсуд можете обирати будь-яке з тих, що перебувають на стоянці, а також вимагати від водія здійснення перевезення без підсадки інших пасажирів та найкоротшим шляхом, визначати шлях прямування до пункту призначення, вимагати компенсацію заподіяної шкоди.
Мати квиток та документи – обов’язок пасажира
Пасажир громадського транспорту повинен мати при собі квиток на проїзд, квиток (квитанцію) на перевезення багажу, за наявності права пільгового проїзду – відповідне посвідчення чи довідку, на підставі якої надається пільга, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – зареєструвати електронний квиток.
Разовий квиток дає право на одну поїздку в межах кінцевих зупинок маршруту в одному напрямку. Такий квиток необхідно зберігати до кінця поїздки. У разі проїзду без оплати необхідно сплатити штраф у порядку та спосіб, передбачений законодавством України.
Що заборонено
Законодавством встановлені певні заборони для пасажирів громадського транспорту. Так, пасажирам забороняється: під час руху відволікати увагу водія від керування, відчиняти двері транспортного засобу до повної його зупинки, перешкоджати зачиненню дверей, розміщувати багаж у тих місцях,-де це перешкоджає вільному пересуванню пасажирів уздовж салону, робити виправлення у квитку і передавати його іншій особі, перевозити багаж та ручну поклажу на сидінні, користуватись аварійним обладнанням без потреби, порушувати громадський порядок тощо.
Крім того, пасажирам громадського транспорту заборонено провозити: вибухонебезпечні, легкозаймисті, отруйні, їдкі речовини з різким запахом та наркотичні речовини, колючі, ріжучі предмети без належної упаковки, вогнепальну зброю без чохлів та дозволів на носіння та зберігання, громіздкий багаж розміром більше ніж 100х50х30см або вагою понад 40 кг, проїжджати в одязі та провозити багаж, що забруднюють одяг пасажирів, обшивку салону та сидіння, палити в салоні.
До речі, палити заборонено й водіям транспортних засобів, однак цим правилом вони часто нехтують. Водіям також заборонено розмовляти з пасажирами, їсти, пити під час руху автобуса.
Про «зайців» та штрафи
Водії мають право не допускати до поїздки пасажирів, які не мають квитків або не пред’являють посвідчення встановленого зразка, що підтверджує право на пільги щодо оплати проїзду, перебувають у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння, порушують громадський порядок, мають при собі небезпечні вантажі, зокрема легкозаймисті, вибухонебезпечні і такі, що можуть забруднити транспортний засіб чи одяг пасажирів.
У разі, коли пасажир все ж потрапив до транспортного засобу без проїзного документа або посвідчення встановленого зразка, що дає право на відповідну пільгу, і це виявив контролер, особа повинна сплатити штраф у порядку та спосіб, передбачений законодавством України.
Так, відповідно до статті 135 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) безквитковий проїзд пасажира, в тому числі проїзд без реєстрації або компостування проїзного документа, а так само провезення без квитка дитини віком від семи до шістнадцяти років, тягне за собою в залежності від виду транспорту та сполучення накладення штрафу в розмірі від десяти- до двадцятикратного розміру вартості проїзду.
Якщо пасажир не оспорює допущене порушення і адміністративне стягнення, що на нього накладається, то уповноважена особа, наприклад, контролер відразу виносить постанову в справі про адміністративне правопорушення, один екземпляр якої вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У випадку сплати штрафу на місці, контролер зобов’язаний видати квитанцію про оплату встановленого зразка. Для продовження поїздки пасажир, крім сплати штрафу, повинен сплатити вартість проїзду.
Якщо порушник оспорює стягнення, що на нього накладається за вчинення правопорушення, то відповідно до статті 285 КУпАП складається протокол про адміністративне правопорушення.
Коментарі