Щедра полонська земля на людську доброту, робочі руки та корисні копалини. А віднедавна у Полонській громаді з’явилося ще й «цілюще» джерело. Не так, щоб цілюще, але джерело, яке допомагає нужденним збагатитися.
Багатства з цього джерела піднімаються у криницю біля самісінького дитячого садочку громади «Дивосвіт», що в селі Ганусине Полонського району. Звідти вони потрапляють до мешканців громади, наповнюючи їх домівки добробутом та грошима. Начебто будь-хто, зачерпнувши відром, може вгамувати свою спрагу у потребі фінансовій.
Як же ці багатства опинилися в криниці? Було це ще за часів, коли децентралізація на Хмельниччині тільки-но почалася, і до бюджетів новостворених об’єднаних територіальних громад рікою попрямували гроші, які раніше відбирали у громад на користь районів та Києва.
От і розпочала громада розподіляти їх направо і наліво: заховали під дахами шкіл, під спортивними майданчиками. Навіть в асфальт і під дорожнє полотно, правда для цього довелося закатати асфальтом линівки, щоб не приведи Господь, хтось не поцупив.
Але отримавши величезні кошти, місцеві правителі не знали, куди стільки можна діти, адже, на їх думку, всі проблеми людей вже були вирішені. От і додумались сховати в криницю. Відтоді джерело хоч не велике, але збагатитися допомагає… Мабуть, таку легенду можна було започаткувати для розвитку в громаді внутрішнього туризму.
Від туристів не було б відбою, а гроші рікою потекли б у бюджет громади. Але є поки одне «але»: гроші з того джерела потрапили поки що лише кільком мешканцям Полонного. А от кому саме, з’ясовувати свого часу взялися правоохоронні органи і не можуть розібратися й досі. Та звідки б’є це джерело вияснили — з бюджету Полонської міської об’єднаної територіальної громади.
«Золота» криниця для діточок
До редакції «АКТУАЛЬНО» звернувся депутат Полонської міської ради, Олександр Бобров, який розповів, що під час ревізії Управління Західного офісу держаудитслужби в Хмельницькій області фінансово-господарської діяльності Відділу освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Полонської міської ради ОТГ у 2018 році було знайдено низку порушень, які допустили працівники відділу, що призвело до фінансових втрат.
Крім завищення вартості виконаних робіт чи оплати неіснуючих послуг та робіт мова йшла й про маленьку криницю у с. Ганусине Полонського району, яку влада Полонської ОТГ вирішила побудувати для дитячого садочку «Дивосвіт», що по вул. Урожайна, 41.
За словами депутата, відділом освіти в особі начальника Сітарського було укладено договір підряду від 27.07.2017 №19 на виконання робіт по будівництву криниці.
Відповідно до умов договору Замовник узгоджує Підряднику вартість матеріалів. А згідно довідок та актів приймання, підрядником було виконано будівельних робіт на суму 96 000,00 гривень.
Та аудитори не повірили «на слово» і провели зустрічну звірку з усіма учасниками будівництва. В результаті було встановлено, що в акті приймання виконаних будівельних робіт безпідставно включено витрати на суму 38 175, 30 грн., а саме, певну частину послуг крана, погрузчика з бурильною установкою та роботи мотопомпи з дизельгенератором, які не зважаючи на це були оплачені з міського бюджету.
Завідуюча Ганусинським закладом дошкільної освіти «Дивосвіт» Наталя Ступак запевняла перевіряючих, що замість старої криниці садочку на іншому місці було побудовано нову. Під час будівництва на території закладу бачила багато техніки, серед якої автокран, погрузчик з бурильною установкою, грузовий автомобіль, кран маніпулятор і навіть пожежна машина. А от ким виконувались роботи — не знає, розповідав далі пан Олександр.
Втім перевіряючі встановили і осіб, які виконували роботи з будівництва криниці. Це жителі Полонного Василь Філенко, Сергій Філенко та Сергій Рибачок. Вони розповіли аудиторам і депутатам зовсім інше: фактично роботи по будівництву криниці Ганусинського дошкільного навчального закладу «Дивосвіт» виконувались ними, а не Підрядником.
Як стверджує Олександр Бобров, Василь Філенко пояснив, що криницю в Ганусинському ДНЗ в вересні 2017 року копали Андрій Адамич, Вітя, Рибачок Сергій, Філенко Сергій і він. Розташування місця криниці не змінювалось. Робота виконувалася вручну. Адамич копав, а інші були підсобними робітниками. Грузовий автомобіль привіз кадки в Ганусине, а іншої техніки не було. По цей день підсобними робітниками гроші не отримані. Отримав лише Адамич 8000,00 гривень.
Ці слова депутатам та аудиторам підтвердили і інші копачі криниці, ‑ запевнив депутат.
А от скільки коштує вирити таку криницю? Виявилося, що навіть у Києві це коштує не більше, аніж 1200 грн за роботу разом з кільцем. На криницю глибиною 12 метрів піде 17 таких кілець. Тож в столиці за таку роботу разом з матеріалом (кільцями) просять 20 тисяч 400 грн.
До речі, українські топ-корупціонери в середньому завишують ціну на 10-15%. А тут якщо дійсно криниця обійшлась у 8000 гривень, то можна припустити, що для бюджету Полонської міської ради ціна завищена у 12 разів. Не на 10 відсотків, а на 1100 відсотків. Якби Янукович, Бойко і компанія знали, що ціну можна завищити в 12 разів, українці і досі б не розрахувалися із їхніми закупівлями.
На жаль, від правоохоронців досі немає оцінки тим подіям, а судова система «засекретила» всі ухвали щодо цієї справи. Самі ж судові засідання відбувалися у закритому режимі.
Намагаючись відшукати в інтернеті хоч якусь інформацію про ці події трирічної давнини, журналісти знайшли опубліковане відеозвернення,-де учасник тих подій Василь Філенко розповідає про те, що копати криницю їх найняв особисто Франц Скримський і пообіцяв кошти. Коли робітники дізналися, яка сума була виділена з бюджету, то почали ворушити цю справу, надали розголосу та звернулися до поліції і аудитслужби. Але досі грошей не отримали. Натомість, зі слів пана Василя на відео, він отримав погрози від Франца Скримського, що якщо не припинить, то «приїдуть хлопці»…
Розуміючи, на скільки важлива для громади кожна копійка, ця розповідь вразила нас. Втім, хотілося б почути позицію і інших учасників диво-будівництва. Отож редакція запрошує до діалогу владу Полонного та усіх полончан, які допоможуть розібратися у цій ситуації.
Дуже не хочеться вірити в те, що диво-криниця і справді має властивість збагачувати, але джерело це не для усіх полончан.
Данило Ясинський
Коментарі