До редакції «АКТУАЛЬНО» знову звернулися батьки учнів Монастироцької школи І-ІІ ступенів. Про їхню проблему ми вже писали на початку 2017 року, відгукнувшись на колективне звернення про «геноцид» освіти на околиці Ярмолинецького району. Тепер у них нове звернення з великою кількістю адресатів.
Справа в тому, що сільська рада Баламутівської ОТГ, до якої входить Монастироцький старостинський округ із Монастирком, Іванківцями й Михалківцями, звернулася до засновника школи – Ярмолинецької районної ради. Вона просить закрити Монастироцьку школу через незадовільну організацію навчально-виховного процесу та у зв’язку з дефіцитом місцевого бюджету (близько 400 тисяч гривень). Ні дофінансовувати школу, ні розвивати її громада не спроможна.
ШКОЛА – ТЯГАР БЮДЖЕТОВІ, АЛЕ…
Школа оселилася в адміністративному приміщенні колишнього радгоспу «Перемога». Багато радгоспних приміщень уже морально й фізично застаріли і навіть зруйнувалися. Руйнується так і не відкрита школа, запроектована на 260 місць. Не дочекавшись її введення в експлуатацію (планувалося на початок 90-х), освітяни й селяни у 2006 році відремонтували закинуту контору, перетворивши її на школу. І саме шкільна енергетика панує тут.
Ніби й канікул немає…
Щоправда, керівництво колишнього радгоспу не подбало про зручності для себе – не обладнало внутрішнього туалету. Тепер відсутністю проточної води у туалеті й мотивується необхідність закриття школи. А ще – тим, що шкільна їдальня розташована більш як за півкілометра від школи. Крім того – малокомплектні класи, відсутність комп’ютерного класу та спортзалу тощо.
30 червня сесія Баламутівської сільради звернулася із цими аргументами до Ярмолинецької райради. Більшістю голосів рішення про доцільність закриття школи прийнято на сесії. Проти голосувало троє з п’яти депутатів Монастироцького старостинського округу (один відсутній, один за закриття).
Ми не закриваємо школу, бо не маємо таких повноважень. Звернулися з мотивуванням до засновника школи – районної ради, – сказав на засіданні постійної комісії райради сільський голова Василь Гопчак, дипломований педагог. – Рішення повинно бути прийняте на користь дітей, а навчально-виховний процес тут організований так, що вони не відрізняють волейбольного м’яча від футбольного. Комп’ютери для навчання зберігаються у вчительській.
Проте ці аргументи не є достатніми для ліквідації чи оптимізації школи в Монастирку ні для голови Ярмолинецької райдержадміністрації Василя Гуменюка, ні для районної ради. Зокрема про це журналістові «АКТУАЛЬНО» сказали голова комісії з питань охорони здоров’я, освіти і соцзахисту Петро Корольчук та депутат обласної ради Андрій Шутяк.
«ДОЛЮ ШКОЛИ МАЄ ВИРІШУВАТИ СПРОМОЖНА ГРОМАДА»
Недоліки в організації навчання у Монастироцькій школі відомі й у районному відділі освіти. За словами головного спеціаліста відділу Наталії Данильчук, замість індивідуального навчання, передбаченого в цей період, у школі проводиться класно-урочне. І це є порушенням закону. Через це школу може прямо посеред навчального року закрити Державна служба якості освіти.
Сюди на роботу багато вчителів доїжджає і звикли працювати до першої години. Тому й організація навчання за всіма вимогами не вдається, – прокоментувала Наталія Володимирівна. – А в Монастирку індивідуальному навчанню підлягає шістнадцять учнів.
На практиці індивідуальне навчання мало б виглядати так: дитина приходить до школи щодня на один урок, а решту навчального дня проводить удома (вези учня чи ученицю, шкільний автобусе, назад в інше село) або відвідує школу один день на тиждень, маючи повне завантаження. Звісно, це стало б неприємним сюрпризом для батьків, котрі звикли «прилаштовувати» дітей у школі на весь день.
За оцінкою райвідділу освіти Ярмолинецької РДА, якість освітніх послуг у Баламутівській школі значно вища, ніж у Монастироцькій. Проте у цьому сумніваються в Монастироцькому старостинському окрузі Баламутівської ОТГ. Тут уже формується розуміння того, що вищу якість освітніх послуг надає опорна школа, на яку освітня субвенція з держбюджету іде в більших обсягах.
У нас навчається 36 дітей. В цьому році нема кому прийти до першого класу, але є діти в дитсадку, і вже восени 2021 року перший клас буде укомплектований, – каже депутат сільради Катерина Сенчук (перша випускниця Монастироцької школи у 2007 році). – Свою дитину я за кілометр підвезу, а за десять кілометрів до Баламутівки по жахливій дорозі – ні.
Зрештою ж, ми бачимо демографічну ситуацію в наших селах, і з кожним роком проблема загострюється, через рік-два шкільного віку досягатиме по одній-дві дитини. Майбутнє – за великими опорними школами. Там більше можливостей для дітей займатися у гуртках і секціях, готуватися до предметних олімпіад. Хоча наші учні й так не пасуть задніх. Але такі питання має вирішувати спроможна територіальна громада, – вважає директор школи Галина Іванівна Мельник.
До речі, видатки на освіту – школи і дитячі садки – спрямовується майже сімдесят відсотків бюджету Баламутівської ОТГ. І вже доконаним вважається об’єднання неспроможної Баламутівської ОТГ з Розсошанською,-де один з найвищих в Україні доходів бюджету в розрахунку на одного жителя. Хоча наразі в Розсоші ще не коригували планів перспективного розвитку громади у період її приросту новими селами.
Я збираюся детально вивчити «шкільну» ситуацію в Монастирку, – повідомив нам розсошанський сільський голова Василь Дячок. – У нашій громаді подібні проблеми розв’язуються дуже просто: ми створюємо умови навчання у більших школах. Такі, що батьки скопом просять возити своїх дітей в опорні школи. Так, після входження до громади Шумовець семеро тамтешніх жителів попросили перевести своїх дітей до Ружичанської школи. Довозимо їх шкільним автобусом.
Коли Василь Володимирович Дячок говорить про умови навчання, то має на увазі такі, що батьки готові навіть закрити очі на стан доріг.
Але однозначно, що нікуди не возитимемо молодших учнів, – запевнив він. – Початкова школа і садок залишаться обов’язково.
«ПОКИ ШКОЛА, ДОТИ ТРИМАЄМОСЯ ТУТ»
Іванковецьким автобусом у село одна жінка везла онуку-підлітка.
– На літні канікули? – запитав хтось.
– Та що ви? На кілька днів, – відповіла жінка. – Не хоче вона у селі бути: ні інтернету нема, нічого.
Це про Іванківці,-де мешкає частина учнів Монастироцької школи. У Монастирку ж Інтернетом користуються через антену, встановлену на приміщенні школи. Її закриття майже автоматично призведе до демонтажу антени. Проте, як тут підозрюють, школу хочуть закрити через те, що хтось уже накинув оком на збережене приміщення.
В селі школа була ще 120 років тому
До всього, спантеличений зверненням сільської ради про необхідність закриття школи, педколектив не організував її літнього ремонту.
За два тижні ми підготуємо школу до навчального року, і приймемо дітей не гірше, ніж у Баламутівці. Замало коштів із бюджету – додадуть підприємці, які завжди приходять школі на допомогу, – запевняє директорка школи. – Адже за нами діти, і ми з батьками відстоюємо їхні інтереси.
Так, поки жевріє життя у школі, доти якісь плани на життя у селі будують молоді сім’ї.
Нещодавно тут купило хату подружжя, переїхавши сюди жити. Визначальним при переїзді для них була наявність школи – у них діти. А не буде школи, то куди їм? – розповів місцевий житель Павло Луговий. – Моя дитина тут навчається. Буде школа – прийде в неї й інша моя дитина. А не буде – змушені будемо виїжджати. Світ широкий, тільки батьківщини шкода.
Він розповів, що першу школу в Іванківцях збудував іще місцевий поміщик у ХІХ столітті. Її добротне приміщення досі збереглося і в ньому працює сільський клуб та відбуваються голосування під час виборів. Той же пан провів та освітлював село електроенергією ще у 1908 році. В сусідньому селі Михалківцях народився видатний представник польської школи в українській музиці Михайло Завадський. У хмельницькому його іменем названо вулицю, а в Михалківцях занедбано його могилу.
Де про все це розповідати, якщо тут не буде школи?
Шкільна енергетика доповнюється краєзнавством
Михайло Цимбалюк
P.S: У п'ятницю, 17 липня, відбулася сесія Ярмолинецької районної ради. Звернення Баламутівської сільської ради з мотивацією відносно закриття Монастироцької ЗОШ І-ІІ ступенів було в порядку денному. Розглянувши його, депутати не підтримали пропозиції «оптимізувати» школу.
Коментарі