Громади Хмельниччини різні за своєю територією, населенням, ресурсним потенціалом, і для того аби порівняти їх розвиток та рівень фінансової спроможності Наталія Любченко, радниця з місцевих фінансів та управління Хмельницького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою», проаналізувала відносні показники суми доходу на мешканця громади.
«Цей показник визначається як співвідношення обсягу надходжень доходів загального фонду без трансфертів до кількості мешканців. Саме його величина засвідчує фінансову спроможність громади. В цьому аналізі ми порівняли 2020 рік до 2019. І слід пам’ятати, що минулий рік був складним для бізнесу через пандемію. Хоча є громади які мають приріст видатків попри карантин», — вважає Наталія Любченко, радниця з питань місцевих фінансів та управління Хмельницького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою».
У графіці відображено лише громади, які за вказаний період працювали на прямих міжбюджетних відносинах. Водночас варто зважати, що зручними для відображення динаміки ці показники можуть бути для громад, в яких за вказаний часовий проміжок не відбулося зміни конфігурації.
Так, приєднання двох сільських рад до Крупецької громади істотно збільшило загальну чисельність мешканців, і не зважаючи на збільшення надходжень до місцевого бюджету за минулий рік, доходи на мешканця виявилися нижчими ніж у 2019 році. Загалом, по більшості громад спостерігається зростання суми надходжень на жителя, попри карантинні обмеження і зменшення економічної активності.
«Такий аналіз дозволяє побачити результати фінансового менеджменту громад. Численні проблеми інфраструктури, соціальної сфери та економіки відтягують значні ресурси з бюджету, тому перед управлінською командою стоять складні завдання оптимізації видатків та зростання їх ефективності. А це вже надскладне завдання», — ділиться Дмитро Василенко, керівник Хмельницького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою».
Коментарі