Міністерство охорони здоровʼя (МОЗ) повідомило на запит Центру протидії корупції (ЦПК), що скасувало інвалідності 74 з 526 прокурорів, які їх мають. Попри таку кількість підтверджених фейкових інвалідностей, Офіс Генерального прокурора (ОГП) не збирається звільняти жодного з цих прокурорів, згідно із відповіддю на запит ЦПК.
Нагадаємо, що у листопаді журналіст Юрій Бутусов виявив підозрілу наявність інвалідностей у рекордного числа прокурорів Хмельницької прокуратури. Це відбулося після того, як при обшуках у керівниці Хмельницької Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) Тетяни Крупи вдома знайшли понад 6 млн доларів.
Після цього президент Володимир Зеленський указав Генеральній прокуратурі та правоохоронним органам прозвітувати про «вжиті заходи реагування щодо виявлення, розслідування та протидії корупційним й іншим кримінальним правопорушенням під час встановлення інвалідності прокурорами та іншими чиновниками». Як наслідок, тодішній Генпрокурор Костін ініціював службове розслідування, у ході якого не звільнили жодного з 67 хмельницьких прокурорів з інвалідністю.
Водночас у жовтні 2024 року відкрито кримінальне провадження, у якому досліджуються законність набуття інвалідностей працівниками державних і правоохоронних органах.
ЦПК надіслав запит до Генпрокуратури та Державного бюро розслідувань (ДБР), щоб дізнатися, скількох прокурорів з інвалідністю звільнили та скільком повідомили про підозру за пів року цього кримінального розслідування.
У ДБР зазначили, що за цей час повідомили про підозру лише 2 з 74 прокурорів з фейковими інвалідностями – керівнику Хмельницької окружної прокуратури та керівнику Уманської окружної прокуратури Черкаської області. Лише ці двоє отримали пенсії за фейкові інвалідності на 1,5 млн гривень.
— Наразі слідчими ДБР повідомлено про підозру 2 діючим керівникам окружних прокуратур Хмельницької та Черкаської областей за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених частиною пʼятою статті 190, частиною четвертою статті 190 КК України (заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), вчинене в особливо великих розмірах та великому розмірах), які за версією слідства шляхом обману заволоділи бюджетними коштами у вигляді безпідставно отриманої пенсії, — зазначило ДБР у відповідь на запит ЦПК.
ЦПК також запитав у МОЗ, скільком прокурорам скасували рішення МСЕК, тобто інвалідності. Так, в Хмельницькій області скасували рішення 13 прокурорам, а в інших областях України – 61.
Олексій Олійник, колишній керівник Хмельницької прокуратури
Загалом, згідно з відповіддю Генпрокуратури на запит ЦПК, за власним бажанням звідти пішли три прокурори, а ще 11 звільнили з адміністративних посад. Останнє означає, що прокурор продовжив виконувати функції прокурора, позбавившись лише своєї адміністративної посади – наприклад, керівника, заступника тощо.
Таким чином, більшість прокурорів з фейковими інвалідностями залишаються на своїх посадах та при своїх повноваженнях. Піврічне кримінальне розслідування не дало майже жодних результатів, а натомість показало – ці прокурори можуть уникнути кримінальної відповідальності та продовжити працювати у прокуратурах.
Коментарі