Дводенний симпозіум об’єднав культурологів, етнографів, фольклористів, митців з різних регіонів нашої країни, представників наукової, культурної та освітньої сфер, що займаються охороною та популяризацією нематеріальної культурної спадщини. Така значуща подія для Хмельниччини приурочена до Міжнародного дня нематеріальної культурної спадщини та з нагоди 85-ї річниці створення ХОНМЦКіМ.
Захід став унікальною платформою для обміну знаннями, досвідом та здобутками у сфері збереження нематеріальної культурної спадщини (НКС). Учасники мали можливість поділитися своїм баченням збереження та розвитку нематеріальної спадщини з різних точок зору — від наукової до практичної. А дискусії сприяли не лише обміну досвідом, а й можливості створити план дій для подальшої роботи у сфері охорони нематеріальної культурної спадщини України, враховуючи сучасні виклики та можливості.
Начальник ОВА Сергій Тюрін під час заходу нагадав, що до місцевого списку нематеріальної культурної спадщини Хмельниччини на сьогодні ввійшло 13 видів – це унікальні пісні, технології виготовлення страв, обряди та розписи. До Національного переліку включено «Традиції декоративного розпису села Самчики».
Особливістю заходу стала презентація проєкту «Автентична кухня Поділля. Хмельницька область», спрямованого на збереження та популяризацію унікальної кулінарної спадщини Поділля. «Автентична кухня Поділля. Хмельницька область» — це не просто книга або збірник рецептів, а масштабний проєкт,-де планується задіяти архів, освіту, культуру та представників гастрономічної галузі задля створення впізнаваного бренду «Подільська кухня».
Нематеріальна культурна спадщина включає в себе традиції, мовні та музичні форми, обряди, свята, кухню та ремесла, які передаються від покоління до покоління. Збереження цих елементів має велике значення не лише для культурної ідентичності окремих народів, але й для глобального культурного різноманіття. Симпозіум став важливою частиною національних і міжнародних ініціатив щодо збереження нематеріальної культурної спадщини, яка є невід’ємною складовою національної самобутності України.
Коментарі