За інформацією заступника головного лікаря Хмельницької міської інфекційної лікарні Нінель Марцонь, на 17 січня у лікувальному закладі перебували 34 хворих з клінічним діагнозом «грип», 2 з них – в реанімації у стані середньої важкості з тенденцією до покращення. 19 січня до Хмельницької міської інфекційної лікарні доправлено 5 хворих з симптомами грипу. Від початку епідемічного сезону ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» підтвердив уже 9 випадків грипу А в області. Проте, епідемічний поріг на Хмельниччині наразі не перевищено.
Лікарі нагадують, що грип – це дуже небезпечне захворювання дихальних шляхів, що може мати серйозні ускладнення, і призводити до летальних наслідків. Ця хвороба має симптоми, подібні до ознак інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), але набагато небезпечніша.
Як можна заразитися грипом?
Вірус грипу дуже легко передається. Найбільш поширений шлях передачі інфекції – повітряно-краплинний. При цьому вірусні частинки по повітрю переносяться від зараженої людини до здорової під час кашлю або чхання. Також зустрічаються інші шляхи передачі — наприклад, зараження через носову хустку або одяг. Під час кашлю, чхання, розмови, хворий грипу розбризкує найдрібніші частинки слини, слизи і мокроти, які містять велику кількість вірусів грипу. На короткий проміжок часу навколо хворого утворюється заражена зона з радіусом 2-3 метри. Розмноження вірусів протікає з виключно високою швидкістю. Це пояснює такий короткий інкубаційний період при грипі – 1-2 доби.
Симптоми, що вимагають лікування вдома
При появі перших симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома — щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них.
Такими симптомами є:
- підвищена температура тіла;
- біль у горлі;
- кашель;
- нежить;
- біль у м’язах.
З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря — його слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання.
Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.
Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації
Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою — її життя.
Викликайте «швидку» чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми:
- сильна блідість або посиніння обличчя;
- затруднення дихання;
- висока температура тіла, що довго не знижується;
- багаторазове блювання та випорожнення;
- порушення свідомості — надмірна сонливість чи збудженість;
- болі у грудній клітці;
- домішки крові у мокроті;
- падіння артеріального тиску.
Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів — небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.
Інфекційний контроль: прості речі рятують життя
Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей.
Варто пам’ятати, що найкращою профілактикою грипу також є вакцинація. Проводити її необхідно щорічно, адже це найкращий спосіб зменшити ризик захворіти на грип та уникнути серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті. Найбільш необхідними щеплення проти грипу є для осіб з групи ризику, а саме: медичних працівників, вагітних, людей поважного віку та осіб, котрі мають хронічні захворювання, адже вакцинація значно збільшує шанси цих людей запобігти смертельним наслідкам хвороби.
Щеплення можна проводити впродовж усього епідсезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти цій небезпечній недузі.
Щеплення проти грипу не є обов’язковим, тому вакцину можна купувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власні кошти громадян в аптечній мережі по всій країні та вакцинуватися в закладах охорони здоров’я. Якість ввезених вакцин перевіряють Держлікслужба України та Лабораторія з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру.
У Хмельницькій області від початку епідемічного сезону та за перший тиждень нового року вакцинувалися від цієї небезпечної недуги 3768 осіб, з них 597 – діти від 6 місяців до 5 років.
Коментарі