Станом на 5 квітня, після подій в Хмельницькому у Свято-Покровському соборі, що на Кам’янецькій, в суспільстві припинилися суперечки щодо подальшої долі церкви УПЦ московського патріархату.
Навіть попри толерантність багатьох мешканців Хмельниччини до духовенства УПЦ МП – чи то через нерозуміння небезпеки від ідеї «руського міра», чи то через сподівання, що духовні отці нарешті прозріють від жахіття війни й кількості невинних смертей, що принесли росіяни на нашу землю – люди підтримали дії активістів та представників органів місцевого самоврядування щодо переходу церков до ПЦУ.
Як знаємо, раніше частина церков почула своїх вірян і прийняла рішення перейти до Православної Церкви України та молитися за народ України і її захисників. Та на жаль, це далеко не всі парафії. Тож громада Хмельницького після побиття військового у соборі вирішила це змінити. Цими днями ми спостерігаємо падіння духовного фронту росії на території Хмельницької області.
До речі, духовенство московського патріархату виявилося не готовим до такого повороту подій. В результаті бачимо різну реакцію священників і прихожан: одні зачиняються в храмах, щоб не впустити мешканців громади в середину, інші тікають, намагаючись вивезти й церковне майно.
Так, 5 квітня місцеві активісти прийшли до храму Різдва Богородиці, що на вулиці Вайсера. Не обійшлося без сутичок на території храму, тому до події було залучено і правоохоронців. Депутат Хмельницької міської ради Віталій Підгайчук закликав містян приходити до церкви, щоб проголосувати за перехід цього храму до Православної Церкви України. Того вечора біля храму зібрались небайдужі хмельничани, обрали голову зборів і керівника парафіяльної ради релігійної громади та ревізійну комісію. Та священники московського патріархату і частина прихожан замкнулися в храмі і співали пісні російською мовою. Хмельничани співали українські пісні та вимагали відчинити ворота. Вже надвечір на територію церкви таки впустили членів ревізійної комісії, які мали опечатати майно релігійної громади.
Напередодні вдень 4 квітня хмельничани зібралися й біля церкви Казанської ікони Божої матері, що на зупинці «Насолода» у Гречанах. Голосуванням, в якому взяли участь понад 2000 містян, підтримали перехід церкви до Православної Церкви України. Натомість священники московського патріархату відмовилися віддати ключі від храму. Аби не псувати майно громади, храм опечатали, а присутні разом з військовим капеланом помолилися українською під стінами храму.
В Свято-троїцькому храмі села Білогородка на Шепетівщині священники УПЦ МП відмовилися покидати храм попри те, що релігійна громада села ще у 2022 році приєднала Свято-троїцький храм до ПЦУ: пройшли всі процеси з документацією, отримали розпорядження голови ОВА і навіть внесли в державний реєстр громаду ПЦУ. Там людям довелося спиляти двері храму болгаркою і вислухати прокльони від нечисленних прихильників московського патріархату. Натомість священник ПЦУ заявив, що віднині собор буде відкритий для всіх. Вперше за 200 років там прозвучала молитва українською.
В Красилівській громаді влада повідомила, що не втручатиметься в процес волевиявлення членів релігійних громад, натомість підтримає рішення парафіян щодо переходу до ПЦУ і сприятиме з оформленням документів.
Цими днями в територіальних громадах Хмельницької області люди масово продовжують приходити до своїх храмів та вимагати від духовенства дослухатися до голосу вірян, а місцеві ради масово розривають договори на користування земельними ділянками з московським патріархатом. Згодом Хмельницька обласна військова адміністрація має перевірити відповідність вимогам законодавства волевиявлення людей та зареєструвати нові статути релігійних громад. Процес не буде легким, в деяких випадках нас навіть чекатимуть взаємні звинувачення і довгі судові суперечки, але без єдиної підтримки всього суспільства цей процес був би набагато довшим і важчим.
Зміна суспільної думки мешканців Хмельницької області була знаковою для всієї України, адже масштаб розквіту московської церкви і прихильності до неї поступався лише Донецькій області. Так на Хмельниччині станом на кінець 2022 року було зареєстровано 632 церкви УПЦ МП, в Донецькій області — 686. Третя область, що має понад 600 московських церков – Вінницька. А от наприклад, в сусідній Житомирській їх лише 168, в Тернопільській – 93…
Коментарі