Щороку 22 січня у день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки Україна відзначає День Соборності. Акт Злуки став історичним об’єднанням українських земель в одній державі. Він увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України Наддніпрянщини та Наддністрянщини щонайменше з середини XIX століття. Це була основоположна подія для українського державотворення.
Перше по-справжньому масштабне відзначення свята Соборності відбулося 22 січня 1939 року в Карпатській Україні в місті Хусті. А у 71-у річницю Акта Злуки (22 січня 1990 року) в Україні відбулася одна з найбільших у Центрально-Східній Європі масових акцій «живий ланцюг» як символ єдності східних і західних земель України. Понад мільйон людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Івано-Франківська через Львів до Києва.
Вже стало доброю традицією відзначення Дня Соборності України урочистими заходами, які проходять на межі двох областей: Хмельницької та Тернопільської. Цьогоріч символічна зустріч відбулася у с. Гусятин Чемеровецького району.
Від Хмельниччини участь в заходах взяли голова адміністрації Дмитро Габінет, голова обласної ради Михайло Загородний, від Тернопілля – голова облдержадміністрації Ігор Сопель та голова обласної ради Віктор Овчарук. Всього урочистості зібрали більше тисячі учасників з обидвох областей.
Розпочалася зустріч делегацій вже традиційним обміном хлібом-сіллю та символічним поєднанням двох половин державного стяга. Утворений стяг пронесли на центральну площу Гусятина,-де й продовжилося святкування. Після підняття Державного Прапора відбувся молебен за Україну та покладання квітів до монументу Незалежності. Далі очільники областей привітали присутніх з Днем Соборності України.
Висловлюючи слова вітання, голова адміністрації Дмитро Габінет наголосив, що для нас, українців, день 22 січня назавжди став святом єдності українського народу, найвагомішим і знаковим в історії творення української держави. І традиційна зустріч громад Хмельницької та Тернопільської областей є цьому підтвердженням.
Дорогі земляки, шановна громадо Хмельниччини та Тернопільщини, я щиро вітаю вас із Днем Соборності. 22 січня – це знаменна дата в історії українського народу, адже саме в цей день 1648 року розпочалася національно-визвольна війна під проводом Б. Хмельницького. Цього дня 1918 року вперше у XX столітті українська незалежність була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради, а вже за рік 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві відбулася не менш вагома подія – об’єднання УНР і ЗУНР в одну державу. – сказав Дмитро Габінет. – На жаль молодій українській державі не вдалося вистояти під навалом більшовиків, під внутрішніми чварами та непорозуміннями. Ми пам’ятаємо репресії, ми пам’ятаємо голодомори, ми пам’ятаємо як кращих синів і дочок відправляли до Сибіру, але ворогу не вдалося зламати наш дух, нашу волю до державності, і як Фенікс із попелю 1991 році відродилася незалежна українська держава.
І сьогодні, додає голова адміністрації, боротьба за незалежність і соборність нашої держави продовжується на Сході України. Ми мусимо боротися за свою незалежність і вже 22 січня 2014 року у Києві на майдані загинули перші герої, яких ми незабаром назвемо Небесною сотнею, яка назавжди залишаться в нашій пам’яті.
Дмитро Анатолійович наголосив, що український народ завжди пам’ятатиме про тисячі наших солдат, які загинули боронячи нашу землю на Сході держави. І саме 22 січня ми схиляємо голови, щоб пригадати усіх тих, хто боровся за незалежну і соборну українську державу. А головне ми маємо сьогодні схилити голови перед тими, хто сьогодні боронить її зі зброєю в руках на передовій, воюючи з нашим зовнішнім ворогом.
Сьогодні, коли ми, громади Хмельниччини та Тернопільщини, поєднали дві частини українського прапора як символ єдності і соборності, ми маємо згуртувати усі наші зусилля для того, щоб наша країна була квітучою. Бажаю усім нам натхнення, незламності духу, єдності на благо рідного краю та нашої Батьківщини, – наголосив очільник Хмельниччини.
Також під час урочистої зустрічі керівники області, районів, об’єднаних територіальних громад та міст обласного значення колективно зробили вітальні записів у «Art-книзі» для нащадків та молодого покоління на пам’ять.
Святкового настрою всім присутнім додали театралізовані постановки та патріотичні пісні від творчих колективів, що лунали з головної сцени.
Коментарі