Йдучи на вибори народних депутатів у 2019 році, кожен із кандидатів пропонував виборцям свою передвиборчу програму. Минуло понад півтора року. Тож що відомо про те, як втілюють у життя свої обіцянки нардепи-мажоритарники від Хмельниччини? Чи спрямовані законодавчі ініціативи парламентарів, їхні запити на виконання передвиборчих декларацій?
У депутатському доробку Миколи Стефанчука (фракція партії «Слуга народу», виборчий округ №187) 5 обіцянок, які безпосередньо стосуються його округу, зокрема йшлося про розвиток ринків Хмельницького, субвенції для міста, протидія забрудненню міста шкідливими відходами, адресну допомога військовослужбовцям. Дотичних законопроєктів у профілі депутата на сайті Верховної ради наразі немає. Водночас Микола Стефанчук разом з іншими парламентарями від області та партії «Слуга народу» звертався до Кабміну із запитом щодо виділення з Державного бюджету України субвенції місцевим бюджетам Хмельницької області на погашення заборгованості з різниці в тарифах.
Про долю ініціативи нардепа запровадити адресну допомогу для сімей військовослужбовців міста інформації віднайти не вдалося. Проте, як свідчать дані з сайту проєкту Громадянської мережі ОПОРА «Вони голосують для тебе», парламентар максимально голосує за законопроєкти, що стосуються підвищення соціального захисту військовослужбовців та ветеранів АТО.
Парламентар з досвідом Сергій Лабазюк (депутатська група «Партія „За майбутнє“, виборчий округ №188) у своїй передвиборчій програмі давав слово мешканцям округу сприяти виділенню субсидій на будівництво шкіл та садочків, вирішувати проблеми з дефіцитом місць у навчальних закладах Хмельницького, зокрема в мікрорайоні «Озерна», та наполягати на збільшенні обсягів фінансування будівництва та ремонту доріг у Хмельницькій області.
Із заявленими обіцянками перегукуються один законопроєкт та три депутатські запити Сергія Лабазюка. Крім того, як свідчить ресурс «Вони голосують для тебе», нардеп переважно віддає свій голос за законопроєкти, спрямовані на якісне управління дорожнім фондом.
Олена Копанчук (фракція партії «Слуга народу», виборчий округ №189) у передвиборчій програмі декларувала розробку програми фінансування будівництва соціального житла для молодих лікарів, вчителів та службовців, обіцяла шукати інвесторів для організації будівництва молокозаводу в Теофіпольському районі та винести на загальнодержавний рівень проблеми модернізації очисних споруд Красилова. На цей момент ані законотворча діяльність, ані депутатські запити народної обраниці не спрямовані безпосередньо на виконання цих обіцянок.
Нардеп Олексій Жмеренецький (фракція партії «Слуга народу», виборчий округ №190) обіцяв мешканцям свого округу чимало: прозорий механізм ремонту доріг; контроль за проведенням медичної реформи в закладах охорони здоров’я округу; вжиття заходів для позбавлення країни від стихійних сміттєзвалищ; стимулювання створення нових робочих місць та підтримка бізнесу; відкритість та ефективність місцевих бюджетів; справедливу соціальну допомогу найбільш вразливим верствам.
У законотворчому доробку Олексія Жмеренецького відсутні проєкти законів, спрямовані на реалізацію зазначених у передвиборчих програмах ініціатив, немає й відповідних запитів. При цьому підтримку екологічних ініціатив підтверджує запит депутата щодо виділення коштів на проведення заходів Програми охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області на виконання робіт із перевезення та утилізації непридатних хімічних засобів захисту рослин. А тези про необхідність прозорого механізму ремонту доріг, загалом позитивне ставлення депутата до медичної та екологічної реформ засвідчують відомості з сайту «Вони голосують для тебе»: депутат максимально голосує за законопроєкти, що мають на меті реалізацію екологічної реформи, послідовно – медичної реформи, а також послідовно віддає свій голос за політику якісного управління дорожнім фондом.
Віктор Бондар (депутатської групи «Партія „За майбутнє“, виборчий округ №191) обіцяв своїм виборцям боротися за покращення якості життя в селах та містечках до рівня великих міст, а також добиватися капітального переобладнання п’яти лікарень обласного рівня та запровадження п’ятирічної програми реконструкції районних лікарень.
Законотворча діяльність депутата станом на сьогодні не стосується заявлених обіцянок. Немає на сторінці обранця й депутатських запитів, спрямованих на вирішення окреслених питань. Утім, як видно з інформації на сайті «Вони голосують для тебе», у Раді депутат переважно голосує за ініціативи, покликані впроваджувати медичну реформу.
У виборчій програмі Олександра Гереги (депутатська група «Партія „За майбутнє“, виборчий округ №192) п’ять обіцянок стосувалися безпосередньо округу депутата і області. Більшість із тез відображені у законотворчій діяльності нардепа, на вирішення окреслених проблем спрямовані і окремі запити депутата.
З обіцянкою підтримувати процес децентралізації пов’язані, зокрема, три законопроєкти. Дотичним до обіцянки спрямовувати державні кошти на будівництво і відновлення доріг в селах і містечках можна вважати один запит депутата. Про намір виконувати обіцянку докладати зусиль для зміцнення матеріальної бази шкіл та дошкільних закладів, будівництва нових спортивних об’єктів, подальшого розвитку мережі закладів позашкільного виховання та освіти, спортивних секцій, організації спортивних змагань, пропаганди здорового способу життя свідчать у доробку депутата 5 проєктів законів та 4 депутатські запити. Опосередковано сприяти виконанню ще однієї обіцянки депутата – відновленню мережі сільських будинків культури, створенню умов для їх належного функціонування – покликані 2 законопроєкти, одним із ініціаторів яких є Олександр Герега.
Депутат переважно підтримує політику якісного управління дорожнім фондом, як засвідчують дані з сайту «Вони голосують для тебе».
Член фракції партії «Слуга народу» Ігор Марчук, обраний у 193 виборчому окрузі Хмельниччини, задекларував у своїй передвиборчій програмі 7 обіцянок, що стосуються його округу. Зокрема, він давав слово сприяти створенню вільної економічної зони у Кам’янці-Подiльському, контролювати проведення медичної реформи в закладах охорони здоров’я округу, добиватися будівництва нових та ремонту існуючих доріг. Законотворча діяльність і наявні на сайті Верховної Ради запити не дають відповіді на питання, чи робить якісь кроки до реалізації своїх передвиборчих обіцянок народний обранець.
Водночас один законопроєкт та один запит нардепа стосуються медичної тематики. Ігор Марчук максимально голосує за ініціативи, що мають на меті реалізацію медичної реформи, послідовно – за політику реформування освіти та якісне управління дорожнім фондом.
Треба додати, що, за інформацією ресурсу «Слово і Діло», який відстежує виконання обіцянок народними депутатами, передвиборчі заяви обранців від мажоритарних округів Хмельниччини наразі визначені як такі, що перебувають «у процесі».
Оксана Банкова
Матеріал вперше опубліковано на сайті ГО «Жіночий Антикорупційний Рух»
Коментарі