Днями Хмельницька міська рада презентувала нову систему харчування в освітніх закладах міста. За твердженням ініціаторів, вона заснована на здоровому харчуванні дитини і більшій різноманітності. Натомість, як хмельничани сприйняли нововведення і чи варто було щось міняти?
Як повідомив Хмельницький міський голова Олександр Симчишин, нова система запрацювала з грудня 2019 року, але цьому передувала кількамісячна клопітка робота з формування нового меню, навчання кухарів освітніх закладів технологіям його приготування, переобладнання їдалень шкіл і садочків міста, догани директорам деяких закладів та навіть зміна в оплаті праці кухарів.
Як чиновники роками намагалися покращити харчування маленьких хмельничан
Про те, аби змінити якість харчування діток в місті, а це садочки і молодша (1-4 класи) школа, в Хмельницькому замислювалися давно. На 4 гривні в день сподіватися на збалансоване і якісне харчування було марно. Тому з 2016-го року ціни на харчування учнів і вихованців дитячих садочків поповзли вгору.
За кілька років вартість виросла з 4 до 28 гривень на день (в садочках) та до 15 гривень в школах. Частину цих коштів, а саме 40%, сплачує міська рада. 60% сплачують батьки.
Втім, істотних змін в якості харчування не було.
Можливо, хмельничани втратили віру у те, що можна щось змінити, бо коли в квітні 2019 року на сайті Хмельницької міської ради з’явилася петиція від хмельничанки Асі Плотнікової з вимогою змінити шкільне харчування, то містяни цю ініціативу не підтримали. За відведений строк петиція набрала лише 338 голосів з 500 необхідних.
Але ідею покращити харчування наших дітей Хмельницька міська рада не полишила. Тому голова Хмельницького Олександр Симчишин особисто зустрівся із відомим кулінаром Євгеном Клопотенко – ініціатором підвищення та поширення рівня культури здорового харчування у навчальних закладах, і вже тоді запевнив — глобальні зміни у харчуванні вихованців дитсадків і шкіл відбудуться дуже швидко.
Чому Клопотенко?
Переможець кулінарного шоу «МастерШеф-5» кулінарний експерт Євген Клопотенко вважає, що у сучасному світі важливо змінювати підходи до харчування у навчальних закладах. Тож заснував проект «Нове Шкільне Харчування», який спрямований на покращення культури харчування в українських школах.
Ідея змінити харчування у навчальних закладах виникла в Євгена ще у шкільні роки. У шкільних їдальнях практично не готували смачну їжу, дотримувалися традиційних рецептів і не бажали нічого змінювати. Діти їли макарони, картопляне пюре, суп, борщ, котлети, чай та булочку. Але їжа не викликала апетит. Саме це і спонукало Євгена на те, що потрібно змінити меню у шкільних їдальнях і розробити нові рецепти смачних страв.
Смачно, корисно та сучасно…
Глобальні зміни у харчуванні вихованців дитсадків і шкіл відбулися. Насіння, горіхи, корисні нагетси та бургери, менше солі і цукру, більше приправ і соусів на основі фруктів. Тепер в раціоні дітей більше стало різновиду м’ясних і рибних страв, гарніри, салати кожного дня. Також додали різноманітні фрукти, ввели гарбузове, соняшникове насіння, імбир. У меню дошкільних закладів та меню молодшої школи — жодних ковбасних виробів, жодних промислових соків, інших шкідливих продуктів.
Розроблено 4 меню: осіннє, зимове, весняне і літнє. У раціоні пріоритет, аби кожного дня діти їли фрукти.
За словами Співак Олени, технолога дитячого харчування департаменту освіти і науки Хмельницької міської ради, загалом метою нововведень передбачено виховати у дітей правила здорового та якісного харчування.
А от які враження у дітей та батьків від нового харчування можна було побачити під час відвідин хмельницького садочка ДНЗ № 26 «Кульбабка» та хмельницької загальноосвітньої школи І ступеня №4.
Того дня ми багато чули від батьків і кухарів, що діти почали просити у батьків готувати вдома деякі страви з меню садочків, а батьки почали звертатися до кухарів, аби записати рецепти і дізнатися кулінарні секрети приготування таких страв.
Чи це не найвища оцінка таких змін?
А от робота департаменту освіти міста на цьому не зупинятиметься. І надалі перевірятимуться кухарі навчальних закладів, чи дотримуються вони технології приготування страв. Спостерігатимуть, які страви дітям не подобаються і відповідно до цього будуть вносити корективи у меню.
Наталка і Катя на чергуванні. Дівчата з самого ранку допомагають вихователям.
Садочок №26 відвідує 399 дітей, яких обслуговує 78 працівників закладу.
Більше всього діти люблять мяско куряче, рибку.
З незвичного і що дуже подобається діткам – чізкейки, рибні і м`ясні нагетси, палички курячі.
Марчук Лариса Василівна, шеф-кухар ДНЗ №26: Ми ходили на заняття, вивчали технологію приготування нового меню.
В садочок закупили нову духову шафу, так як тепер багато готують своєї випічки. Кухарі вже почали менше смажити на пательні, а більше запікати.
Тепер з раціону дітей повністю вилучили ковбасні вироби, натомість більше дають різноманітних фруктів.
Ганна Юхимівна, яка працює в їдальні ЗОШ № 4 більше 40 років. Кухарям не було важко засвоїти нове меню, адже воно набагато легше і простіше для приготування.
Харчування в дитсадках і школах тепер не за принципом «треба, бо безкоштовно», а за принципом «хочу, бо смачно».
Коментарі