Як розповів голова Хмельницької ОДА, керівник зони територіальної оборони Сергій Гамалій спільно з командиром окремої бригади ЗСУ, підполковником Валентином Бігусом, сили територіальної оборони – це окремий рід сил Збройних Сил України, невід’ємна складова Української Армії, розгортання яких відбувається у три етапи.
➡ Перший етап – штат мирного часу (10 тисяч осіб) — постійнодіюче командно-штабне ядро Сил ТрО з числа військових (командування Сил ТрО, бригад, батальйонів). Це звичайна служба за контрактом у ЗСУ.
➡ Другий етап – штат особливого періоду (130 тисяч осіб) — складатиметься з резервістів, які пройдуть відбір та укладуть контракт з ТрО ЗСУ та пройдуть відповідне навчання. За ними буде закріплена штатна зброя, яка зберігатиметься в частині. Процедура за законом передбачає укладання контракту саме з командувачем підрозділу, а не з представниками органів місцевого самоврядування. Загалом в Україні Сили ТрО формуються за адміністративно-територіальним принципом. Відтак передбачено створення 25 бригад з розрахунком одна область – одна бригада, та близько 150 батальйонів (районний рівень).
➡ Третій етап – добровольчі формування територіальних громад — будуть створюватись у тому випадку, якщо їх доцільність буде визначена командуванням Сил ТрО за участі відповідних сільських, селищних, міських рад. А Головнокомандувач ЗСУ ухвалить відповідні рішення.
Сьогодні на Поділлі, як і в інших регіонах України, активно формуються бригади територіальної оборони. На Хмельниччині формується 106-та окрема бригада. На її базі створено 4 батальйони у містах Хмельницький, Кам’янець-Подільський, Старокостянтинів та Шепетівка. Поки підрозділи частини ТрО Хмельниччини розташовані в місцях тимчасового розміщення. Наразі вирішено питання щодо їх обладнання, і продовжується робота щодо облаштування на цих об’єктах відповідної інфраструктури. Зброя для підрозділів Сил ТрО знаходиться у визначених місцях зберігання.
За словами посадовця, для охочих приєднатися до Сил територіальної оборони ЗСУ можна двома способами: прийти і підписати контракт та проходити службу як військовий (стандартний контракт з ЗСУ), або підписати контракт резервіста Сил територіальної оборони (без відриву від цивільного життя, але з обов’язковою участю у визначених тренуваннях/навчаннях/зборах). І для першого, і другого варіанту потрібно звернутися в обласні та районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Якщо людина хоче проходити службу в конкретному батальйоні чи бригаді, тоді вона звертається до командира батальйону/бригади, проходить з ним співбесіду, після чого йде в обласний чи районний територіальний центр комплектування та засвідчує, що є кандидатом для проходження служби. Далі – проходить медкомісію, оформлює документи, одягає форму, служить (за постійним контрактом), або стає резервістом ТрО.
➡ Резервісти – це ті люди, які можуть бути мобілізовані в разі відкритої агресії чи іншої надзвичайної ситуації. Тобто резервіст ТрО живе та працює в своєму районі, там же проходить службу, і він знає, що у разі якоїсь загрози, коли його відмобілізують, він буде проходити службу в тому батальйоні,-де він живе, і захищатиме свій дім і свою родину.
За матеріалами пресслужби Хмельницької ОДА
Коментарі