Військовослужбовці можуть претендувати на отримання пільгового кредиту в межах програми єОселя. Захисники можуть отримати кредит на придбання квартири, майнових прав на житло, приватного будинку, таунхаусу чи дуплексу за ставкою 3% або 7% річних. Більше про цю можливість, особливості програми та підводні камені при отриманні допомоги пояснюють хмельничанам експерти Юридичного Гончаренко центру.
Вони зазначили, що єОселя — це програма доступного кредитування житла, якою можуть скористатися учасники бойових дій, ветерани війни, люди з інвалідністю через війну та члени їхніх сімей.
Допомогу можуть надати:
-
українцям, старшим за 18 років на момент оформлення кредиту;
-
українцям, не старшим за 70 років на момент погашення кредиту;
-
платоспроможним громадянам, які не мають власного житла або воно менше ніж 52,5 м. кв. плюс 21 м. на кожного наступного члена сім’ї;
-
українцям, житло яких розташоване в районі бойових дій або на тимчасово окупованій території;
-
громадянам, яких немає в санкційних списках;
-
українцям, які не беруть участі в інших державних програмах із забезпечення житлом.
Як зазначив директор Юридичного Гончаренко центру Микола Брюховецький, ця програма передбачає надання двох варіантів кредитування — іпотеки під 3% та під 7%. Іпотеку зі ставкою 3% можуть отримати захисники України, силовики та члени їхніх сімей, а також педагоги, медики, працівники освіти та науковці. На іпотеку зі ставкою 7% можуть претендувати ветерани війни та члени їхніх сімей, учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, а також сім’ї загиблих (померлих) захисників і захисниць України.
— Умови кредитування досить прості. Купити квартиру в Києві та обласних центрах можна, якщо будинку не більш ніж 10 років (раніше було обмеження до 3 років), в інших населених пунктах — без обмежень по віку будинку. Окрім квартир, можна купити також приватні будинки, таунхауси й дуплекси, при цьому житлу має бути не більш 3 років, — ділиться Микола Брюховецький.
Для отримання пільгового кредиту за програмою єОселя необхідно:
-
подати заявку через застосунок «Дія»,
-
отримати пропозиції від банків і вибрати одну з них,
-
пройти перевірку даних і документів у вибраному банку,
-
вибрати житло для придбання (самостійно обираєте нерухомість, надаєте необхідні документи для отримання кредиту в банк),
-
укласти кредитний договір з банком та договір купівлі-продажу (банк перераховує кредитні кошти на рахунок продавця нерухомості).
За умовами програми нею практично неможливо скористатись у невеличких містах,-де немає нової забудови. Крім того, банки, схвалюючи рішення щодо кредитування, зважають і на можливі ризики. Експерти кажуть, що чимало проблем виникає з мінімальним першим внеском, який сьогодні дорівнює 20% від оцінки квартири.
— Отримати його можуть тільки платоспроможні з погляду банку клієнти: з великою «білою» зарплатою, без заборгованостей, з чистою кредитною історією тощо. Якщо клієнт цим критеріям не відповідає – а таких більшість, то розмір першого внеску зростає, — зазначає директор Юридичного Гончаренко центру Микола Брюховецький.
Проблеми із єОселею мають і ветерани. Попри те, що серед ветеранів війни, які хочуть скористатись державною програмою пільгової іпотеки єОселя, багато учасників бойових дій, вони мусять сплачувати вдвічі більшу відсоткову ставку, ніж військовослужбовці.
— Також кредити майже не видають тим, хто перебуває безпосередньо на передньому краї фронту. Неформальна причина відмов – великий ризик невиплат у разі поранення чи загибелі позичальника. Окрім того, іпотеку під 3% взагалі не видають добровольцям і мобілізованим: така можливість досі не передбачена законодавством; цій категорії доступні лише позики під 7%, — кажуть експерти.
За потреби отримати юридичну консультацію військовослужбовці та учасники бойових дій можуть звернутися на гарячу лінію Безоплатної правничої допомоги від держави. Проконсультувати можуть за номером 0 800 213 103. Безоплатну юридичну допомогу надають також на гарячій лінії Юридичного Гончаренко центру за номерами: +380672042206, +380951168887 або +380937440036, а також у WhatsApp, Telegram, Viber, Signal з понеділка по п’ятницю, 9.00 до 18.00.
Коментарі