У Китаї нова недуга — вчені зафіксували спалах метапневмовірусу (HMPV), який передається повітряно-краплинним шляхом. За інформацією The Independent, захворювання має симптоми, які схожі на грип і COVID-19, а вакцина від цього вірусу поки що відсутня.
У 2025 році світові може загрожувати низка інфекційних захворювань. Йдеться, як про хвороби, які десятиліттями були під контролем, а нині знову вириваються на волю, так і про зовсім нові недуги. Центр громадського моніторингу та контролю розповідає про 5 інфекцій, за якими варто стежити цьогоріч.
Пташиний грип
На думку вчених, однією з найбільших загроз може стати пташиний грип підтипу H5N1. Він широко розповсюджений серед диких і домашніх птахів, а останнім часом випадки зараження були навіть серед великої рогатої худоби, коней та котів. В Україні востаннє пташиний грип фіксували у жовтні минулого року — на Київщині виявили заражених лебедів.
Про інфікування пташиним грипом людей в Україні на 2025 рік даних немає. А от у США відомо про 66 випадків заражень станом на січень цього року — це значно перевищує попередній рівень захворювань. Здебільшого хворі контактували із інфікованими тваринами або вживали сире молоко.
Поки що вірус H5N1 не передається від людини до людини, і це суттєво знижує ризик пандемії. Однак дослідження вказують на можливість мутацій, які, ймовірно, зроблять вірус спроможним передаватися між людьми. Навіть без передачі від людини до людини пташиний грип може мати серйозні наслідки для економіки. Адже збільшення кількості хворих тварин може призвести до проблем із забезпеченням продовольства.
— Кількість випадків значно зростає. Наразі немає жодної реальної стратегії, яка б обмежувала це поширення, — каже доктор Майкл Остергольм, директор Центру досліджень інфекційних захворювань Університету Міннесоти.
Кір
Кір — надзвичайно заразна вірусна хвороба, яка передається повітряно-крапельним шляхом під час розмови, кашлю, чхання. Якщо в одному приміщенні перебуває інфікована людина, 9 із 10 нещеплених осіб поряд можуть інфікуватися.
В Україні у 2024 році захворюваність на кір зросла майже вп’ятеро: за перші 8 місяців зареєстровано 212 випадків (за той самий період у 2023 було 43 випадки).
Зниження рівня вакцинації призвело зростання кількості недужих у всьому світі. Так, у США станом на початок грудня минулого року зареєстрували понад 280 випадків кору — це найвищий показник за останні п'ять років.
Поліомієліт
Поліомієліт — потенційно смертельний вірус, що спричиняє параліч — досі поширений у Пакистані та Афганістані. Поки він циркулює в будь-якій точці світу, існує ризик спалахів у дітей, які не пройшли повний курс вакцинації.
В Україні востаннє спалах поліомієліту фіксували у жовтні 2021 року. Водночас рівень вакцинації у нас значно нижчий за рекомендовані 95%. За вісім місяців 2024 року проти поліомієліту за Календарем профілактичних щеплень вакциновані — 57,8% віком до 1 року, 56% дітей до 18 місяців, 52% дітей — до 6 років та 46,3% дітей — до 14 років.
Віспа мавп
Віспу мавп вперше виявили у людини в 1970 році на території сучасної Демократичної Республіки Конго. Відтоді більшість випадків захворювання реєстрували у країнах Центральної та Західної Африки. Інфекція передається здебільшого повітряно-крапельним шляхом під час тривалого особистого контакту. Інфікування можливе внаслідок статевого акту, а також — через плаценту (вроджена віспа мавп). Характерні ознаки хвороби: гарячка, сильний головний біль, біль у спині, м’язах, збільшення лімфатичних вузлів, а також висип. Спочатку він з’являється на обличчі і потім поширюється на інші частини тіла.
21 липня 2022 року генеральний директор ВООЗ оголосив спалах мавпячої віспи надзвичайною ситуацією міжнародного значення для громадського здоров’я. На той момент понад 16 000 випадків захворювання було зареєстровано у 75 країнах світу. У вересні 2022 року в Україні лабораторно підтвердили перший випадок віспи мавп.
Хвороба X
Хвороба X — це умовна назва для гіпотетичного захворювання, яке може поширитися та спричинити пандемію.» Існує багато вірусів і бактерій, які можуть інфікувати тварин та людей. Ми знаємо, на які віруси та бактерії слід звертати увагу, але їх тисячі. Тому нам потрібен спрощений спосіб посилатися на них, не знаючи, який саме спричинить наступну пандемію. І ми називаємо його Патоген X», — заявила Ана Марія Енеао Рестрепо з Всесвітньої організації охорони здоров'я.
Експерти в галузі охорони здоров’я наголошують, що підготовка до наступної пандемії є надзвичайно важливою, адже питання полягає не в тому, чи вона станеться, а коли саме це відбудеться. «Годинник пандемії цокає. Ми просто не знаємо, котра година», — певен доктор Остергольм із Університету Міннесоти.
Коментарі