В Україні стартувала масштабна інвентаризація житлового фонду. Її мета — знайти нерухомість, яку можна переобладнати під соціальне житло для переселенців, а в перспективі використовувати як соціальне житло, доступне для оренди.
Цю інформацію озвучила голова парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, а також лідер партії «Слуга народу» Олена Шуляк під час онлайн-зустрічі з представниками регіональних ЗМІ.
— Ми вже переходимо до реалізації Закону 4080-IX, що був розроблений Тимчасовою спеціальною комісією Верховної Ради. Цей закон передбачає виявлення та оцінку нерухомості, яка потенційно може стати доступним житлом для громадян, які цього потребують, — пояснила Шуляк.
За її словами, ФДМУ передав дані про понад 26 тисяч житлових об’єктів, які можна використати для розміщення переселенців. Також уже надано в оренду приміщення гуртожитків у кількох містах. На даний момент складають перелік об’єктів, які потребують ремонту, і шукають фінансових донорів для проведення відповідних робіт у державних приміщеннях, які можна адаптувати для тимчасового житла.
Також з’ясувалося, що тільки половина територіальних громад мають повну інформацію про нерухомість на своєму балансі. Однак, відсутність системної інвентаризації комунального майна сприяє корупційним схемам і затримує впровадження механізму соціального житла. Відтак, громади вже почали проводити аудит проблемної нерухомості, зокрема об’єктів з невизначеними власниками, майна підсанкційних осіб, закинутих будівель, а також недобудов.
Результатом інвентаризації стане створення інтерактивної мапи з актуальними даними про доступні об’єкти, зокрема й визначать необхідні заходи для їхнього облаштування з метою тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб. В подальшому переселенці зможуть подавати заявки на отримання такого житла.
— Наша мета — знайти майно, що перебуває у власності держави або громад, та використовувати його як соціальне житло для ВПО. Державні об’єкти необхідно передати у комунальну власність для подальшого облаштування, — зазначила Олена Шуляк.
Для успішної реалізації такої ініціативи, Верховна Рада України готує масштабні зміни та доповнення до законодавства, серед яких прийняття нового житлового кодексу. Це може свідчити про те, що планується впровадження реальних рішень щодо забезпечення житлових потреб мільйонів українців.
Зокрема, діючий Житловий Кодекс України було прийнято ще у 1983 році. Відповідно до нього діють й місцеві нормативно-правові акти, прийняті органами влади ще за радянських часів. Такі нормативно-правові акти взагалі не передбачали можливість переселенцям отримувати соціальне житло. Тож будь які ініціативи вирішення житлового питання ВПО без кардинальної зміни законодавства лише підкреслювали їх «тимчасовість». Вочевидь, через ці обставини і з’явився статус «тимчасове житло», яке для багатьох ВПО, незважаючи на назву, стало постійним.
Коментарі