Близько 20 мільйонів українців опинилися за межею бідності через повномасштабне вторгнення Росії. Це майже 67% населення країни. Такі невтішні дані озвучили у Інституті демографії та соцдосліджень імені Птухи. Менш катастрофічні оцінки Світового Банку, за їхніми підрахунками понад 24% людей в Україні живуть за межею бідності. То що відбувається з добробутом українців, з’ясовував Центр громадського моніторингу та контролю.
Повернення до 2001 року
Україна втратила понад 20 років у розвитку внаслідок повномасштабної війни та повернулася до рівня бідності 2001 року. Про таке в ефірі Українського Радіо розповіла завідувачка відділу Інституті демографії та соцдосліджень імені Птухи Людмила Черенько. «У 2001 році за критерієм того, хто споживає нижче за прожитковий мінімум у фактичних цінах, було 69% населення, а у 2021 році — 39%, тобто був певний прогрес. І хоча були серйозні коливання, але ми підійшли до великої війни з дуже гарними показниками рівня життя. COVID-19 і повʼязані з ним карантинні обмеження нас не вибили й перед початком війни ми перебували в гарній динаміці. Можливо, саме тому війна нас не вибила критично», — пояснила Людмила Черенько.
Від 24% до 67%
За її словами, у 2022-2023 через повномасштабне вторгнення Росії державну статистику про рівень життя українців майже не збирали, тож всі підрахунки за цей час соціологи моделюють. Так, за змодельованим даними фахівців Інституту, торік бідними в України були 60% населення, а а цьогоріч — 67%. Традиційно найвищі показники бідності в селах та у молодих родин з дітьми.
Як пояснила Черенько, для визначення рівня бідності від 2014 року застосовують не офіційно затверджений прожитковий мінімум, а прожитковий мінімум у фактичних цінах ринку, який приблизно вдвічі перевищує офіційний. Тобто бідними, відповідно до оцінок фахівців Інституту демографії, є люди які живуть на менш ніж 5 тисяч гривень на місяць.
У Світового банку інші оцінки рівня бідності українців. Відповідно до них, через війну наша країна зіткнулася зі зростанням бідності з 5,5% до 24,2% у 2022 році, що призвело до потрапляння у скрутне фінансове становище іще 7,1 мільйона людей. Світовий банк зараховує Україну до країн,-де бідною вважають людину, яка живе на менш ніж 5,5 доларів на день (близько 210 гривень за поточним курсом). Тобто бідними є люди, які живуть на менш ніж 6 тисяч гривень на місяць.
Рівень безробіття знижується
Щоправда, є і втішні новини. Рівень безробіття, який зріс через повномасштабне вторгнення Росії, почав знижуватися цьогоріч. За оцінками віцепрем’єр-міністра — Міністра економіки Юлії Свириденко, до кінця року має становити 19%. Торік, за даними Національного Банку, рівень безробіття в Україні сягнув 21,1%. І це — максимальний показник із 2010 року.
За прогнозом НБУ, рівень безробіття поступово скорочуватиметься: до 16,9% і 14,4% у 2024 та 2025 роках. Цьому насамперед сприятиме відновлення економічної активності.
Коментарі