Незважаючи на систематичну боротьбу і численні попередження, щороку з'являються повідомлення про опіки, втрати зору в результаті контакту з борщівником — смертельно небезпечною рослиною, що росте по всій країні.
Як виглядає борщівник
Насправді існує близько сімдесяти видів цієї рослини, але тільки один з них — борщівник Сосновського — смертельно небезпечний. Виглядає він характерно – суцвіття, що нагадує парасольку, з дрібними білими квіточками, світло-зелене листя і товсте стебло, вкрите ворсинками з фіолетовими крапками або пурпуровими плямами. Борщівник охоче і дуже швидко заповнює собою пустирі і занедбані ділянки, зростає стрімко, тільки за один день може вирости на 10-12 сантиметрів.
Чим небезпечний борщівник
Незважаючи на переконання, що небезпечний тільки сік борщівника, це неправда. Будь-який контакт рослини зі шкірою токсичний. Рослина містить отруйну речовину — кумарин бергаптен, яка збільшує чутливість шкіри до ультрафіолету. Іншими словами, сік борщівника працює як лінза, концентруючи сонячне світло, збільшуючи ступінь опіку. Якщо сік потрапив на шкіру, але ввечері або вночі, то пошкоджень може і не бути до тих пір, поки ви не вийдете на сонце.
Характерні симптоми при опіку борщівником — свербіж, печіння, пухирі, температура, озноб, набряк Квінке. Якщо площа ураження велика, то можуть утворитися виразки. При опіку більше 80% тіла можливий смертельний результат. Якщо сік потрапляє в очі — може наступити повна сліпота.
Що робити при опіку борщівником
Як не дивно, але не намагайтеся відразу змити сік з відра або умивальника. Найкраще, що можна зробити — це замотати будь-якою ганчіркою уражене місце, позбавивши доступу до сонячного світла. Потім, при штучному тьмяному світлі, ретельно промийте місця, куди міг потрапити сік, теплою водою з харчовою содою, так як ефірні масла погано змиваються. При легких опіках можна змащувати постраждалі ділянки синтоміциновою маззю, «Спасателем», «Пантенолом» або цинковою маззю.
Пам'ятайте, що заборонено виходити на сонце як мінімум два дні після контакту з борщівником! Навіть якщо здається, що соку вже немає на шкірі, він міг подіяти на клітинному рівні, і опік не змусить себе чекати.
Якщо від борщівника постраждали діти, якщо опік досягає площі понад 10% тіла, якщо у вас піднімається температура, якщо пухирі зливаються в один великий, якщо частішає дихання і вам важко дихати — негайно зверніться до лікаря.
Як боротися з борщівником
Якщо у вас на городі з'явився цей монстр, то пам'ятайте, що знищувати його потрібно в похмуру погоду або вже після заходу сонця. Постарайтеся знайти максимально щільний одяг з довгими рукавами і штанинами, запасіться непромокаючими рукавичками і чобітьми. Шкіру обробіть сонцезахисним кремом. Не використовуйте секатори або тримери, щоб бризки соку не потрапили на вас. Якщо вважаєте за краще працювати з ким-небудь в парі, то дотримуйтеся деякої відстані між один одним.
На жаль, треба сказати, що знищити борщівник дуже важко — корінь рослини може жити до 12 років.
Коментарі