Субота, 20 січня 2018

Конфлікти, Поділля

Найкращі друзі Путіна: інший погляд на хмельницький конфлікт

Недавні події, пов’язані з концертним туром «Потапа і Насті» дають усі підстави замислитись над споконвічним питанням «камо грядеші», Україна? Яку модель суспільства обираємо, чи точніше, змушені обирати?

27.10.2016, 16:13

protest-pid-stinami-sv

З точки зору державотворення існують дві моделі розвитку суспільства. Маємо право робити все те, що не заборонено законом. Чи – маємо право робити те, що дозволено законом.
В площині економічній це, все ж таки, робота державних чиновників. Стосовно ідеології, культуротворчих процесів – це питання самих громад. І без зайвого контролю зі сторони владних структур. Вибачте, заради Бога, за цей майже філософічний аспект. Втім, насправді це дуже важливо розуміти нам.
Зрозуміло, в сфері ідеології, включно з культурою, освітою, наукою – Держава має і повинна опікуватись цими питаннями. І не тільки опікуватись, але й відповідати перед суспільством.
Втім, метою нашої розповіді не є коллоквіум стосовно управління та права. Ми говоримо про життя. В нашому випадку – культурного життя Хмельниччини.
Не є великою дивиною гастрольно-концертна діяльність акторських колективів. Хтось класику співає, хтось фолькльор сповідує. У артистичному середовищі стала традиція – співати те, що «піпл хаває».
Це цитата з інтерв’ю одного продюсера, котрий понад  двадцять років заробляє на життя вмінням організовувати аншлаг на концертах своєї групи.
Музичний гурт, в нашому випадку «Потап та Настя», скажемо відверто, – пройшов зеніт своєї слави. Втім, чимало людей охоче слухають їхні пісні дотепер. Ось із цього розрахунку продюсерська група вирішила влаштувати гастролі на Заході України, включно з Хмельницькою областю. Оскільки колектив інтернаціональний, виникло декілька запитань. Насамперед ідеологічної направленості. Існує «санкційний список» діячів культури, котрі в ході концертної діяльності озвучували в голос власну позицію щодо політичних подій в Україні та Росії. До речі, один російський артист охоче позував перед Донецьким летовищем, стріляючи з кулемета по позиціям ЗСУ. Пореченков – його прізвище. Щодо Потапа та Насті, то ця група ніяк своє політичне кредо не озвучувала. Музика і тексти пісень простенькі, як кажуть, на хлопський розум. Отож, в «санкційному списку» не прописані. Іншою мовою кажучи – мають право співати «джинсу» та «попсу» на усіх теренах України.
Втім, є люди і у владних структурах, і просто «рафіновані патріоти», котрі б бажали, аби артисти усіляко підкреслювали свої політичні погляди. Звісно, це дуже не до смаку самим артистам. Їхня сцена – увесь світ. Тож «влазити» у політику не бажають.
В результаті, люди з владних структур та громадські організації самі встановлюють критерії «патріотичності» тих чи інших артистів та музичних, театральних колективів.
Але у історії Потапа та Насті організація гастролей у Хмельницькому сумнівів не викликали. Традиційно більшість музикантів полюбляють працювати на сцені обласної Філармонії. Отож продюсери туру Потапа та Насті звернулись за знайомою адресою. Втім, «філармоністи» відмовили у наданні сцени. Офіційною причиною відмови стала теза про щільний репетиційний графік напередодні нових вистав, серед яких «Украдене щастя», «Наталка – Полтавка» та інші. Обласний драм–театр ім. Старицького також не підійшов – там розпочався новий театральний сезон.
Ось так і виникла ідея провести шоу Потапа та Насті у більш «кулуарному» варіанті. Звернулися до приватного клубу «СВ», що на Проспекті Миру. Для тамтешніх господарів такі гастролі не в новинку. Тож «СВ» охоче запропонував зал, де пару років тому виступав «Ляпіс Трубецкой». Вартість оренди приміщення для концерту була більш-менш розумна – 3 тис. грн. Отож СВ і продюсери «Потапа і Насті» охоче уклали договір оренди. Почали продавати квитки. За нашою інформацією продали до вистави 400 квитків. Були бажаючі купити квитки і в день виступу. Втім, як тільки прозвучала теза, що «Свобода» та інші громадські активісти пікетуватимуть гастролі «Потапа та Насті» більше бажаючих не знайшлося.
Після палких розмов про непатріотичну поведінку власника СВ, хазяїн приміщення пан Вікарчук урочисто оголосив, що концерту не буде – з політичних мотивів. Втім, попри цього вже зібрався невеликий натовп противників шоу Потапа та Насті. Була і кров, і образи, і невеликі сутички з працівниками клубу та й з поліціантами також. Чому, після того, коли власник оголосив про відмову від концерту акція продовжувалась? А все просто – це як у анекдоті «драку заказували? Уплочено – работаєм». Втім, відразу зауважимо – акція в «СВ» не була проплочена. Це чисто з ідейних міркувань.
А ось тепер, любі друзі, поговоримо про ідейні міркування. Ударною силою акції в «СВ» виступали «свободівці». Були, по-суті, два покоління свободівців. І старші –  досвідчені «свободівці» і молодіжне крило. Резерв майбутніх років. Молодики проходили тренування – як діяти у реальних умовах, коли далеко не всі «за» їхньої акції.
Старші свободівці, досвідчені, ті, що пройшли школу Майдану дивились у реальних діях свій резерв. Окрім активних, рядових свободівців були гості з міськвиконкому. Кумедно слухати роз’яснення, що посадовці міської влади у вільний від роботи час мають право бути там, де хочуть, і брати участь у будь-яких акціях. Ми не стверджуємо участь посадовців від «Свободи» у конфлікті – вони були лиш глядачами. Але це аж ніяк не означає, що працівник міськвиконкому повинен просто «кіно дивитись», коли порушується закон. А закон таки був порушений від самого початку. Насамперед, чому посадовці міськвиконкому, котрі були як приватні глядачі шоу від «Свободи» не зупинили бедлам. По-перше: згідно санкційного списку, котрий, підкреслюємо, укладається СБУ, – Потап і Настя до нього не внесені. По-друге: четвергове рішення облради досить дивне і навряд чи відповідає Законодавству України. Але, навіть якщо і якимось чином законне – то ще не вступило у законну силу. По-третє – а як втілювати у життя ідею облради? Артист чи музичний колектив повинен пройти якійсь тести, перевірки? Політична реакція Вассермана? Вибачте – це щось від «дурдому». Втім, любі друзі, все набагато простіше. І гидкіше. Нашій владі від верху до низу нема чим пишатись. Економіка в «ауті», ціни ростуть, люди злидарюють. Злочинці не за гратами, а при грошах і при ділах. Чим пишатися. Як показати свій патріотизм?
От і знайшли як. Що в результаті – Потап і Настя відмовились від туру по Західній Україні. Російські телеканали проінформували росіян «в украинском  городе Хмельницкий радикалы из «Свободы» сорвали выступление известного музыкального колектива «Потап и Настя». І далі почали розповідати про клятих бандерівців, свободівців, правосеків, котрі ненавидять Росію. Це дуже схоже на проплочений сюжет. Кому вигідно? Звісно ворогам України. Окрім Росії про шоу від «Свободи» дізнались у Польщі, Прибалтиці, Німеччині. Хмельницькому така популярність потрібна? Навряд.
Залишимо за рамками відчуття власника клуба – з нього зробили ворога України. Усі ці та подібні події лише свідчення слабкості української демократії. Ми самі л’ємо воду на млин антиукраїнської пропаганди. Зайвий раз даємо ворогам України можливість тицьнути носом «свободівцям»: ваше гасло «Україна понад усе» – це переклад з німецької «Дойчланд убер алес!»: Німеччина понад усе. Це гасло фашистів нав’язувалось з дитинства. Не дивуйтесь, коли російські пропагандисти жонглюють термінами «фашистские молодчики «Свободы».
Для Володимира Путіна та російської імперської ідеї такі політичні організації в Україні, такі бездумні акції – це просто бальзам на душу. Якби не існувало «Правого сектору» та «Свободи», то російські правителі самі б вигадали і «правосеков» і «свободівців».
Хлопці–патріоти, в травні 2005 року в Українському домі, в нашому місті, Тягнибок розповідав про нову українську організацію. Домовились – «Свобода» – це українські патріоти у європейських краватках. А на ділі, на прикладі акції в «СВ»? Штурмовики Рема? Думаєте, що робите? Ваше особисте бачення проблем не означає вірність вашого курсу. До речі, ми оминули тему про абсолютно непрофесійні дії наших бравих поліціянтів. Прийде час, поговоримо і про них…
 (фото marichkanews.com)

О. Александров

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: