Неділя, 22 квітня 2018

Аналітика, Події, Поділля

Санкції проти Сбербанку Росії: чи варто клієнтам-подолянам очікувати проблем?

Нещодавно засоби масової інформації вибухнули новиною – 7 березня російський «Сбербанк» заявив, що починає обслуговування в усіх відділеннях клієнтів із «паспортами» так званих «ДНР» і «ЛНР».

13.03.2017, 16:51

Сбербанк у Хмельницькому

8 березня дочірній банк «Сбербанку Росії» в Україні відмежувався від цієї заяви і зазначив, що ПАТ «Сбербанк» є «українським комерційним банком, працює на підставі ліцензії НБУ і дотримується норм українського та міжнародного законодавства». Тому обслуговувати людей на підставі «документів», виданих на непідконтрольних Україні територіях, не збирається. Проте реакція українців на заяву російського банку не забарилася. Так, позавчора у Сумах активісти провели акцію протесту біля приміщення російського «Сбербанку», у процесі якої обклеїли будівлю листівками «Увага!!! Сбербанк вбиває» і розлили червону рідину біля входу в банк. А уряд уже погрожує запровадити санкції щодо цієї фінансової установи.

Ми намагалися дізнатися про внесок «Сбербанку» в економіку нашої області, адже якщо не зважати на політичну складову, за ним також стоять вклади подолян і робочі місця, а також сплачуються податки в обласний і міський бюджети. Щоб дізнатися відповіді на ці запитання, а також чи збирається Хмельницька філія банку обслуговувати клієнтів із «паспортами» так званих «ДНР» і «ЛНР», ми вирішили звернутися до керівництва Хмельницького відділення № 1 «Сбербанку Росії». Проте дати відповіді на наші запитання працівники банку рішуче відмовилися і порадили звернутися в Головне управління «Сбербанку» в Україні, що знаходиться в місті Київ.

Тож вашій увазі пропонуємо коментар з приводу ситуації, що склалася навколо «Сбербанку», експерта Реанімаційного пакету реформ Руслана Чорного:

У відповідь на інформацію про готовність Сбербанку (Російська Федерація) здійснювати обслуговування осіб-власників паспортів невизнаних ДНР та ЛНР Національний банк заявив про намір ініціювати санкції до Сбербанку Росії.

У свою чергу міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про те, що Сбербанк Росії повинен припинити свою роботу в Україні.

Наразі дуже важко спрогнозувати майбутній перебіг подій навколо Сбербанку. Зрозуміло, що Арсен Аваков створив чергову хвилю негативного відношення до банку, в якому працюють та отримують зарплатню тисячі українців, обслуговуються тисячі українських підприємств. Не виключено, що таким чином міністр намагається відволікти увагу від особистих провалів у роботі свого відомства і втручається у сферу, у якій він некомпетентний.

Варто зазначити, що всі працюючі в РФ банки указом Путіна з 18 лютого зобов’язані приймати документи ДНР та ЛНР.

Зараз всі банки, у першу чергу – філіали міжнародних банківських груп, занепокоєні тим як виконати умови указу та не порушити міжнародні правила. Адже, проводячи переказ коштів представникам ЛНР/ДНР, або від них банки відразу можуть наразитися на санкції щодо відмивання коштів, чи фінансування тероризму.

Клієнтам українського Сбербанку Росії навряд чи варто очікувати якихось проблем. Єдине, що може зробити НБУ у чинному законодавчому полі – заборонити Сбербанку збільшувати депозитний портфель фізичних осіб. Але портфель банку й так постійно зменшується, отже в цілому на українців це ніяк не вплине.

Те, що не в компетенції НБУ, але в компетенції РНБО – політична реакція на дії Росії, яка може вилитися у націоналізацію чи закриття російських держбанків.

Але лише при закритті українського Сбербанку на Фонд гарантування буде перекладений обов’язок повернути 11,4 млрд грн, які він попросить у бюджету. Цей борг будуть повертати всі українці, що платять податки.

Окрім того, Сбербанку Росії доведеться оплатити ще мінімум $1 млрд, які знаходяться на рахунках його української «доньки», і це не враховуючи інших судових зобов’язань, які, ймовірно, виставить російська сторона у міжнародних арбітражах, маючи всі шанси їх виграти.

У будь якому випадку українцям, які мають депозити у Сбербанку до 200 тис. грн., гроші буде повернуто згідно закону.

Таким чином, єдиний компроміс на сьогодні, який не влаштує нікого, але принесе найменші втрати для нашого бюджету – встановлення мінімальних санкцій до Сбербанку у вигляді обмеженої ліценції на прийняття депозитів.

VoxConnector, спеціально для «АКТУАЛЬНО»

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: