Понеділок, 22 січня 2018

Експерт, Поділля

Запитай у експерта: Як одружитися українцям, які залишилися на непідконтрольних Українських територіях

Шлюб, зареєстрований окупаційною владою Криму чи окремих регіонів Донеччини та Луганщини, не вважається дійсним на території України. Згідно з п.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», усі документи, видані органами та особами, створеними, обраними чи призначеними у порядку, не передбаченому законодавством України, є недійсними і не створюють правових наслідків.

19.12.2016, 14:21

шлюб в окупації

Громадяни, які проживають на тимчасово окупованих територіях України та хочуть укласти шлюб, можуть вирішити цю проблему двома способами.
1.Встановити факт проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу
Згідно зі статтею 234 Цивільного Процесуального кодексу України (ЦПК), суд розглядає в порядку окремого провадження встановлення фактів, які мають юридичне значення (тобто від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав осіб). Згідно зі статтею 256, до таких фактів належить проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Для встановлення такого факту необхідно подати відповідний позов до будь-якого суду на території, підконтрольній уряду України. До позовної заяви також слід додати:

  • Докази проживання однією сім’єю без шлюбу. Це можуть бути довідки з житлово-експлуатаційної контори, реєстраційний запис у паспорті, показання свідків про спільне проживання та ведення спільного побуту, документи, які підтверджують придбання майна на користь сім’ї й витрати коштів на спільні цілі (фіскальні чеки, договори купівлі-продажу, договори про відкриття банківського рахунку, депозитні договори та інші письмові докази) тощо.
  • Квитанцію про оплату судового збору.

Відповідно до статті 157 ЦПК України, цивільні справи мають бути розглянуті протягом розумного строку, але не менше двох місяців з дня відкриття провадження. Тому чекати на рішення суду, цілком можливо, доведеться протягом чотирьох-п’ятьох місяців.

Встановивши факт проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу, можна «перестрахуватися» на випадок можливих майнових суперечок, адже, згідно зі ст. 74 Сімейного кодексу України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

З іншого боку, факт проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу за своїми правовими наслідками далеко не є тотожним шлюбу. Це стосується, наприклад, особливостей спадкування майна: згідно зі ст. 1261 Цивільного кодексу України, до першої черги спадкоємців належить той з подружжя, який його пережив. Особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини, належать лише до четвертої черги.

2.Укласти офіційний шлюб на території, підконтрольній українському уряду
Громадяни, які проживають на тимчасово окупованих територіях України, можуть зареєструвати шлюб у будь-якому відділі державної реєстрації актів цивільного стану за межами Криму та зони АТО. Для цього не потрібно мати довідку ВПО або реєстрацію за місцем знаходження РАЦСу.
Якщо особи з певних причин не можуть на довгий час покинути тимчасово окуповану територію, в деяких містах (Маріуполі, Сєвєродонецьку, Одесі та ін.) існує можливість офіційного оформлення шлюбу за одну добу. (https://minjust.gov.ua/ua/news/48506)

Радник Мінсоцполітики з питань ВПО в Хмельницькій області Олег Майданюк

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: