Понеділок, 19 березня 2018

Україна і світ

Пенсійна реформа від Гройсмана: коли почнуть рахувати по-новому і де візьмуть гроші на підвищення

21 червня уряд вніс у парламент законопроект №6614 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій". Він передбачає проведення пенсійної реформи в Україні. Тарас Козак, голова бюджетного комітету громадської ради Міністерства фінансів України. Президент Інвестиційної Групи "УНІВЕР", експерт РПР про новації від Кабміну.

30.06.2017, 21:01

пенсійна реформа

Законопроект розроблявся в секретному режимі, Кабмін до останнього його не оприлюднював. На засіданні 17 травня міністри підтримали пенсійну реформу всліпу, законопроекту у членів уряду не було. Увесь цей час тривали погодження з міжнародними партнерами, а саме Світовим Банком та Міжнародним Валютним Фондом, вносилися певні зміни.

В комплекті з законопроектом про пенсійну реформу йдуть ще три – №6615, №6616 та №6617. Кожен з них вносить зміни до Митного, Податкового та Бюджетного кодексів відповідно.

Основна задача пенсійної реформи – підвищення чи “осучаснення” пенсій, перехід на нову єдину формулу розрахунку розміру пенсій.

В результаті перерахунку великій частині пенсіонерів – за словами Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана мова про 9 млн осіб – пенсії будуть підвищені на суми від 200 до 1000 гривень, і потім щорічно автоматично індексуватимуться відповідно до зростання середньої зарплатні по країні та до зростання інфляції. Правда, з законопроекту видно, що така “автоматична індексація” почнеться лише з 2020 року, тобто після виборів. А до того – як вирішить Кабінет Міністрів.

Якщо у когось пенсія зросте, і ні для кого не зменшиться, то виникає важливе запитання – де Пенсійний Фонд візьме кошти на таке підвищення?

Адже, загальновідомо, що щорічний бюджет Пенсійного Фонду України зводиться з чималим бюджетним дефіцитом. Останні два роки він сягав близько 140 мільярдів гривень. І якщо на три останні місяці 2017 року (Закон повинен стати чинним з 1 жовтня цього року) кошти знайшлися внаслідок зростання ЄСВ від підвищення мінімальної зарплатні, то вже у 2018 році можуть виникнути суттєві проблеми.

У попередній версії законопроекту Кабмін планував, що починаючи з 1 січня 2018 року право на пенсію отримуватимуть значно менше наших громадян.

Справа в тому, що сьогодні кожен українець, який досяг віку 60 років, має право на пенсію. Так, особа формально повинна мати 15 років страхового стажу. Але до 2004 року страховий стаж визначається не за місяцями сплати внесків до Пенсійного Фонду, а прирівнюється до трудового стажу, тобто підтверджується трудовою книжкою, довідкою з роботи чи дипломом про освіту. І навіть якщо внесків мало, і останні роки людина не працювала, її пенсія все одно “дотягується” до мінімальної.

У разі ухвалення задумів Уряду, ситуація мала змінитися. З 1 січня 2018 року щоб вийти на пенсію за віком по досягненні 60 років, мінімальний страховий стаж особи має перевищувати 25 років.

Але втрутився президент, і в тексті законопроекту з’явилася фраза про трирічний пільговий період (2018-2020 роки), коли у таких випадках громадянин отримуватиме соціальну допомогу з державного бюджету в розмірі мінімальної пенсії.

Якщо протягом цього періоду людина працюватиме і страховий стаж перевищить 25 років, то замість такої допомоги буде призначена пенсія за віком. Якщо ні – то доведеться працювати до 65 років.

А якщо і в 65 років страхового стажу буде менше 15 років, то пенсії не буде. Можливо, буде соціальна допомога нужденним громадянам, але знову ж таки не з Пенсійного Фонду, а з державного бюджету.

Ще одним джерелом економії коштів Пенсійного Фонду є зниження вартості року стажу з 1.35% до 1%, починаючи з розрахунку пенсій для осіб, які отримають право на пенсію за віком з 2018 року.

В подальшому зазначене зниження вартості року призведе до важливої зміни в нарахуванні пенсії, а саме про коефіцієнт заміщення (КЗ) зарплатні пенсією. Він відображає те, яку частку зарплатні при виході на пенсію отримуватиме особа у вигляді пенсії. Якщо сьогодні перша отримана пенсія складає приблизно 50-60% (тобто коефіцієнт 0,5-0,6), то при запровадженні нової моделі коефіцієнт заміщення знизиться до приблизно 0.4. А з часом, внаслідок подальшого погіршення демографічної ситуації – до 0.3 і нижче. Отаке “підвищення” пенсій.

Єдиним можливим виходом з ситуації, що склалася, на мій погляд є негайне запровадження обов’язкового накопичувального рівня пенсійної системи. Так, як це працює в усіх розвинених країнах світу. Але ця система не дасть миттєвого результату, зростання пенсій відбудеться через 15-20 років.

VoxConnector, спеціально для АКТУАЛЬНО

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: