Неділя, 22 квітня 2018

Відносини, Життя

Усе, що потрібно знати про вінчання

Вінчання - це чудова, незабутня подія в житті молодят будь-якої країни і віри. Це не обов’язок, це усвідомлений вибір двох людей, які прийняли рішення створити міцну, дружну, духовно багату сім’ю.

04.07.2016, 13:48

вінчання

В давнину, коли РАГСів не було й близько, реєстрація шлюбу здійснювалася церквою. Сьогодні її проводить держава, тому вінчають у церкві тільки по пред’явленню свідоцтва про шлюб. Правда, іноді трапляється, що настоятель, в силу якихось обставин, що склалися, може дати дозвіл на проведення Таїнства вінчання незадовго до реєстрації.

Хто може повінчатися?

Церква дозволяє вінчатися не тільки подружжю, яке недавно побралось, але і тим, хто вже давно живе разом. Однак існує ряд випадків, коли священик не може благословити союз. По-перше, якщо це четвертий або п’ятий шлюб хоча б для однієї зі сторін. По-друге, не вінчаються пари, які перебувають у родинних зв’язках, навіть якщо це троюрідні сестра і брат. По-третє, коли з’ясовується, що один із наречених називає себе атеїстом, церква забороняє проводити Таїнство. Четвертою умовою є те, що обидва повинні бути хрещеними. Вагітність нареченої допускається при вінчанні.

Що потрібно зробити до вінчання?

Церква радить парі, яка вступає в церковний шлюб, пройти 7-10 денний пост, а за три дні до вінчання (а в деяких храмах саме в день вінчання) сповідатися і причаститися. Попередньо, десь за 5-10 днів, варто погодити в храмі день і час проведення вінчання, при цьому потрібно уточнити, чи не доводиться торжество на дні, коли Таїнство не здійснюється.

Щасливі і нещасливі дні

В давнину щасливими вважалися 3, 5, 7, 9 числа, 13 – нещасливим. При запису необхідно мати при собі паспорта, свідоцтво укладення шлюбу та свідоцтва про хрещення. Останнє, як правило, не вимагають, так як раніше, в радянські часи, хрестили в більшості випадків таємно, тому такий документ міг в деякій мірі скомпрометувати. При укладанні другого шлюбу в церкві, обов’язковими є також документ, що підтверджує розлучення або вдівство, а також дозвіл архієрея на проведення вінчання.

Що потрібно для вінчання?

Для здійснення Таїнства необхідно дві ікони – Пресвятої Богородиці та Спасителя (можна в церкві купити парні). Ними священик буде благословляти молодих. Повинні бути обручки, 2 рушники на ікони та килимок або рушник, на якому стоятимуть наречений і наречена, дві церковні свічки і 4 хустинки (пара молодим, щоб тримати свічки, і пара свідкам, щоб тримати вінці). Молодятам необхідно мати натільні хрестики. Що стосується нарядів, на нареченому повинен бути строгий костюм, в колишні часи неодмінно чорного або будь-якого темного кольору, зараз це не принципово. Наречена ж вбирається в біле, або світле плаття з закритими плечима, неглибоким декольте і нижче колін. А також вона обов’язково повинна бути в головному уборі – фаті, хустці або капелюсі.

Хто де стоїть під час вінчання

Прибулі до церкви наречений і наречена стають перед вівтарем: він – праворуч, вона – зліва. Вся рідня, присутня на урочистостях, повинна розташуватися відповідним чином: ті, хто з боку нареченої, ліворуч, а ті, хто з боку нареченого, праворуч.

Як проходить вінчання

Таїнство вінчання починається з потрійного благословення пари священиком, який подає їм дві запалені свічки. При цьому наречений і наречена тричі хрестяться і приймають свічки, які повинні горіти до кінця церемонії. Вони є символом радості, тепла, цнотливості і чистоти двох люблячих сердець. Якщо церковний шлюб укладається вдруге, свічки не запалюються. І хоча церква не заохочує друге вінчання, вона поблажлива до людських слабостей. І на цей раз Таїнство відбувається без свічок і покладання вінців.
Далі слідує молитва про спасіння молодих, що вінчаються і про продовження роду. Після всіх читань священик проводить заручення нареченого і нареченої обруками. У деяких храмах тричі обмінюються обручками самі молоді. Після заручення пара з’єднує руки (причому рука нареченого повинна лежати зверху). Потім починається основна частина торжества – вінчання. Наречений і наречена разом стають на рушник, розстелений перед аналоєм, і дають один одному клятви, підтверджуючи невимушеність свого вибору і добровільне укладення шлюбу.
Далі слідує покладання вінців, священик читає Євангеліє і підносить молодятам чашу з червоним вином, яка є символом спільної долі. Молоді поперемінно (спочатку чоловік, потім дружина) роблять по три ковтки, тим самим підтверджуючи, що відтепер вони разом будуть ділити горе і радість. Після кругової ходи навколо аналоя, священик знімає вінці, і цнотливий поцілунок закріплює створення нової православної родини. В цілому, вінчання триватиме приблизно 40 хвилин.
З давніх часів з Таїнством вінчання прийшли до нас багато різних прикмет і повір’їв.

Наприклад, якщо наречений і наречена перед укладенням церковного шлюбу поклянутся один одному над колодязем у вірності, то їх любов буде вічною і бездонною. А хто ступить перший на рушник при вінчанні, той і стане головним у сім’ї. Вважається, що під час торжества наречений і наречена не повинні дивитися один на одного, інакше це призведе до зради когось із подружжя. Рушник і свічки потрібно завжди зберігати в сім’ї і нікому не віддавати. Після вінчання нову сім’ю батьки зустрічають короваєм, а під ноги кидають хміль. Сівши за стіл, чоловік і дружина повинні переплести під столом ноги, щоб ніяка “кішка” між ними не пробігла.

Коментарі

Всього коментарів: 0

Залишити коментарій
Увійти за допомогою: